Turinys
Sunki kelio trauma
Tokia kelio trauma dažniausiai įvyksta dėl kelio raiščių, meniskų plyšimų ir kremzlės pažeidimo vienu metu. Dar labai dažnai šiai kelio sąnario būklei neskiriamas pakankamas dėmesys – žmonės pasirenka gyventi be kryžminio raiščio. Tokiais atvejais susidaro taip vadinamas lėtinis kelio sąnario nestabilumas.
Lėtinis kelio sąnario nestabilumas
Plyšus kryžminiam raiščiui kartu dažnai plyšta ir meniskai, negydant kelio sąnario nestabilumo plyšę meniskai degeneruoja, tampa nestabilūs, kelio sąnarys patiria per didelius atraminius krūvius, todėl pažeidžiama ir kremzlė. Kelio sąnariui susidaro didelė sudilimo rizika. Todėl tokia būklė ir suprantama, kaip sunki kelio trauma.
Kaip elgtis, jei įvyko sunki kelio trauma
Bet kokiu atveju atkurti kelio sąnario stabilumą reikia jau vien tam, kad toliau nediltų kelio sąnarys. Dar daug kur vyrauja nuomonė, kad vienu metu rekonstruoti kryžminius raiščius, meniskus ir atstatyti sąnario kremzlę yra per didelė invazija kelio sąnariui. Tai būtų tiesa, jei tokia operacija tęstųsi 3-5 valandas ir ilgiau. Tačiau, jau dabar įmanoma visas reikalingas rekonstrukcijas atlikti vienos operacijos metu ir ilgi neužtrunkant.
Sunki kelio trauma ir jos gydymas
Vienos artroskopinės, minimalios invazijos metu atlikta meniskų fiksacija, didelio diametro kryžminio raiščio rekonstrukcija ir kremzlės implantacija užtrunka ne ilgiau, kaip iki 2 valandų ir tai leidžia atkurti pilnavertį sąnario funkcionavimą.
Sunkių kelio traumų prevencija
Dar labai mažai kalbama apie prevenciją, o ji tikrai efektyvi ir tie, kas įtraukiami į prevencinę kelio sąnario traumų programą, tokių traumų tikimybę gali sumažinti net iki 60 %. Šios programos nėra labai populiarios, jų įgyvendinimui labai trūksta lėšų, tačiau jos labai efektyvios, jas šiuo metu populiarina ir vykdo Nacionalinė Sporto Agentūra (https://www.ltusportas.lt) su labai aktyviu jos vadovu Mindaugu Špoku ir jo komanda, Gijos klinikos (https://gijosklinikos.lt/6463-2/) bei Abili (https://abili.eu/product/qualisys/) komanda.