Turinys
Mano dukra/sūnus profesionaliai sportuoja – kaip išvengti kryžminio raiščio traumos?
Kas turi didžiausią riziką kryžminio raiščio traumai?
Vaikams, paaugliams, ypač mergaitėms anksti profesionaliai sportuojantiems, priekinio kryžminio raiščio (PKR) traumos pasireiškia 4–6 kartus dažniau, palyginti su vyresniais sportininkais. Didžiausią riziką PKR traumai turi futbolininkai, krepšininkai, rankininkai, tinklininkai, kiek rečiau kitų sporto šakų atstovai.
Kam didžiausia rizika kryžminio traumai?
PKR traumos rizika dažnesnė moteriškos lyties žmonėms ir labai priklauso nuo specifinės sporto šakos (dažniausiai – futbolistai, krepšininkai, rankininkai, tinklininkai). Buvo atlikti keli tyrimai, kuriuose buvo tiriami lyčių skirtumai, kurių metu nustatyta didesnė mergaičių PKR traumų rizika.
Kryžminio raiščio trauma – gyvenimą keičiantis įvykis
Jei kryžminio raiščio trauma įvyko vaikystėje ar paauglystėje – pakartotino PKR plyšimo rizika yra du kartus didesnė, nei suaugusiems, o kelio artrozės rizika ateityje irgi reikšmingai didesnė, tačiau nebūtinai ji gali atsirasti ir priklauso nuo pasirinkto gydymo būdo.
Kaip išvengti kryžminio raiščio traumos?
Gera naujiena, norintiems išvengti kryžminio raiščio traumos yra ta, kad yra daug būdų, kaip apsaugoti savo kelio sąnarius. Galima išmokti kaip teisingai judėti savo pasirinktoje sporto šakoje, lavinant erdvinį kūno suvokimą, jėgą ir pusiausvyrą.
Ar visos PKR traumų prevencijos programos vienodos?
Sėkmingos traumų prevencijos programos gali skirtis pagal tam tikrus pratimus, tačiau jas sieja bendras tikslas – lankstumo, jėgos (ypač nugaros, klubo sąnarių ir kojų), pusiausvyros, judrumo ir gebėjimo saugiai pašokti bei nusileisti mokymasis bei lavinimas.
Nuo ko pradėti norint išvengti PKR traumų?
Pirmiausia reikia žinoti, kad prevencijos programas reikia pradėti taikyti labai anksti – nuo to momento, kai vaikas pradeda reguliariai sportuoti pasirinktą sporto šaką. Šiame procese labai svarbus tėvų, pedagogų, mokyklų vadovų, fizinio rengimo trenerių, fizinio lavinimo mokytojų ir trenerių vaidmuo – pradėti reikia nuo prevencinės diagnostikos – ji atliekama specialios įrangos pagalba, išsiaiškinus bendras ir individualias sportuojančio vaiko rizikos patirti traumą problemas, o tokias paslaugas teikia specializuoti sporto medicinos padaliniai, kuriuose atliekama pirminė ir antrinė traumų prevencijos diagnostika-išsiaiškinama kas gali padidinti kryžminio raiščio traumos riziką ir pagal gautus rezultatus, sudaromas individualus traumų prevencijos planas. Vėliau, vyksta parinktos programos apmokymas, jos atlikimo stebėjimas ir vertinimas – pažymėtina, kad į šį procesą motyvuotai įsitraukti turi ne tiktai patys vaikai, bet ir jų tėveliai, treneriai ir visi, kurie susiję su ta sporto šaka.
Keletas labai apibendrintų patarimų kaip išvengti kryžminio raiščio traumos:
· Pašokant ir nusileidžiant, svarbu, kad keliai būtų vienoje linijoje su mechanine kojos ašimi – negerai, jei kelio sąnariai nusileidimo iš šuolio metu susisiekia vidinėmis savo pusėmis.
· Tam labai svarbu stiprinti klubų ir šlaunų jėgą.
· Būtinai reguliariai daryti tinkamą apšilimą prieš sportuojant ar treniruotę.
Didžiausią patirtį sporto traumų prevencijoje Lietuvoje turintys centrai ir įmonės:
https://gijosklinikos.lt/
https://abili.eu/mocap