Meniskai yra pagrindiniai kelio sąnario amortizatoriai, nes padengia net iki 70 proc. viso sąnarinio paviršiaus ploto.
Pašalinus meniskus, jau po 2 metų net ir vaikams gali atsirasti kelio sąnario degeneracinių pakitimų, šlaunikaulio krumplių suplokštėjimų ir net susiformuoti osteofitai. Todėl meniskus reikia išsaugoti ir tik retais atvejais iš dalies juos pašalinti. Tačiau dėl prastos kraujotakos menisko audinyje net ir susiūtas meniskas turi ribotas galimybes prigyti.
Kelio sąnaryje yra du meniskai – vidinis ir išorinis. Abu jie yra labai svarbūs. Vidinis meniskas yra mažiau paslankus, todėl dažniau ir plyšta nei išorinis meniskas, kuris kelio sąnaryje yra labai paslankus, nes prie kapsulės tvirtinasi ne visu kraštu. Kelio sąnario meniskai dažniausiai gali būti pažeidžiami patyrus ūmią traumą arba dėl degeneracinių pakitimų meniskų audinyje. Dėl ūmios traumos meniskai plyšta staiga, dėl didelės sukamosios bei atraminės jėgos, staiga pasukus kelio sąnarį, ypač kai blauzda yra fiksuotoje padėtyje. Degeneraciniai meniskų plyšimai yra dažnesni ir įvyksta palaipsniui, kai dėl didelių atraminių krūvių sutrinka menisko audinio dalies kraujotaka ir menisko audinys įplyšta. Meniskų pažeidimų dažnumas ir plyšimų tipai priklauso būtent nuo degeneracinių pakitimų pačiame menisko audinyje. Geresnę kraujotaką turintys meniskai, be abejonės, gali atlaikyti ir didesnius atraminius krūvius, jie rečiau ir plyšta. Meniskai dažnai plyšta kartu su kelio sąnario kryžminių ir šoninių raiščių pažeidimais.
Simptomai
Plyšus meniskui gali varginti kelio sąnario patinimo epizodai po didesnio fizinio krūvio, bet tai priklauso nuo menisko plyšimo pobūdžio (formos, vietos, dydžio ir t. t.). Esant tam tikroms menisko plyšimo formoms (išilginis, rankenos ir pan.), gali įvykti ir mechaninio užstrigimo ar visiško kelio sąnario užsiblokavimo simptomų bei pojūčių.
Dažnai tokio pobūdžio plyšęs meniskas užstringa tarp šlaunikaulio ir blauzdikaulio krumplių, dėl to sutrinka kelio sąnario judesiai. Būdinga, kad skausmas lokalizuojasi kelio sąnario tarpo vietoje (vidinėje ar išorinėje, priklausomai nuo plyšusio menisko), skausmas padidėja atliekant sukamuosius kelio sąnario judesius.
Degeneraciniai plyšimai dažniausiai įvyksta palaipsniui, netgi be žymesnio traumos epizodo, vyrauja lėtiniai simptomai, nebūna būdingų kelio sąnario judesių užsiblokavimų, vargina degeneracinio pobūdžio skausmai, sąnarys po fizinio krūvio gali patinti, kartu dažnai nustatomas kelio sąnario nepūlingas uždegimas.
Gydymas
Jei meniskas plyšo patyrus traumą ir kelio sąnaryje jis užstrigo, iš karto atliekama artroskopinė kelio sąnario operacija, meniskas susiuvamas arba pašalinama plyšusi dalis.
Meniskų plyšimai su kelio užstrigimu dažnai atsitinka kartu su kryžminių raiščių plyšimais, todėl reikalinga tiksli diagnozė prieš operaciją, nes tokiu atveju meniskų artroskopinės operacijos metu kartu reikia rekonstruoti ir kryžminius raiščius tam, kad išvengti dviejų operacijų.
Operacinio meniskų plyšimo gydymo principas – išsaugoti kiek galima daugiau gyvybingo menisko audinio. Esant stabiliam degeneraciniam plyšimui kartais užtenka atlikti menisko trepanaciją ar atšviežinti plyšusius kraštus, tačiau dauguma atvejų degeneracinio pobūdžio meniskų plyšimai gydomi daline ar visiška plyšusios menisko dalies rezekcija (pašalinimu).
Jeigu po menisko pašalinimo prasideda degeneracinė sąnario liga su sąnario kremzlės irimu, atliekama menisko transplantacija, tai yra įsodinamas dirbtinis arba donoro meniskas.
Pingback: Meniskų radialiniai plyšimai - RimtautasGudas.lt