Meniskų ir kryžminių raiščių plyšimai kartu

fiksuotas isorinis meniskas

Kas tai yra meniskai?

Meniskai sudaryti iš fibro-kremzlinio audinio ir yra pusmėnulio formos, o išsidėstę tarp kelio sąnario šlaunikaulio ir blauzdikaulio kaulų.

Meniskų ir kryžminių raiščių plyšimai kartu

Meniskai labai dažnai plyšta kryžmnių raiščių traumos metu. Gali plyšti išorinis arba vidinis meniskas. Tai įvyksta todėl, kad plyšus kryžminiams raiščiams šlaunikaulio sąnarinė dalis per meniskus trenkiasi į blauzdikaulį, todėl kartu dažnai plyšta ir meniskai. Kuris meniskas ir kaip jis plyš priklauso nuo traumos energijos jėgos ir krypties.

Simptomai

Tokių traumų metu patiriamas gana stiprus skausmas, atsiranda kelio sąnario patinimas, kelio sąnario nestabilumo jausmas ir judesių apribojimas.

Kaip gydyti?

Tokios traumos gydomos, deja tiktai operaciniu būdu – kartu su priekinio kryžminio raiščio rekonstrukcija atliekamos ir meniskų dalinio ar pilno pašalinimo arba – daug geriau meniskų susiuvimo procedūrų kombinacijos.

Meniskų plyšimai (angl. meniscus tear)

Išorinis ir vidinis meniskai gali plyšti labai įvairiai – gali būti vertikalus, horizontalus, rankenos, liežuvėlio, degeneracinis ir kombinuoti plyšimai. Plyšus išoriniam ar vidiniam meniskui gali sutrikti judesiai per kelio sąnarį – kelio sąnarys gali tiesiog užstrigti.

Gydymo taktika, plyšus meniskui kartu su kryžminiu raiščiu

Gydymo pasirinkimas priklausys nuo menisko plyšimo tipo, paciento amžiaus, jo fizinės būklės ir gyvenimo būdo. Kadangi kryžminis raištis vistiek turės būti rekonstruojamas, tai tuo pačiu reikės išspręsti ir meniskų plyšimo problemą – ir tai jau kompleksinė procedūra – meniskai bus dalinai ar pilnai pašalinti, jeigu plyšimas bus toks kompleksinis, kad išsaugoti jų nepavyks. Tačiau meniskų siuvimas ir išsaugojimas yra pagrindinis tokios kompleksinės procedūros tikslas.

Menisko susiuvimas (angl. meniscus repair)

Išorinis, kaip ir vidinis meniskai susiuvami ir sutvirtinami artroskopinės operacijos metu. Procedūra gali būti atliekama ir atvirai, tačiau artroskopinis yra minimaliai invazinis metodas ir yra pirmasis meniskų susiuvimo ir gydymo būdas, kai per mažus pjūvius į kelio sąnarį įvedami specialūs instrumentai, kamera su video sistema, leidžiantys gydytojui stebėti ir kontroliuoti visą operacijos eigą bei atlikti reikiamas manipuliacijas.

Deja, ne visada pavyksta išsaugoti meniskus ypač, jei meniskai yra labai pažeisti ir reikšmingai degeneruoti. Laimei, šiuolaikinės technologijos suteikia vis daugiau galimybių išsaugoti net ir degeneruotus meniskus.

Meniskų siūlės

Stabiliam meniskų sutvrtinimui naudojamos specifinės meniskų siūlės (meniscus sutures), padedančios labai stabiliai ir tvirtai fiksuoti išorinio ar vidinio menisko plyšimus. Meniskų siūlės įvedamos ir užrišamos sąnario viduje naudojant artroskopinę techniką, specialius siūlus ir instrumentus – procedūros metu plyšę meniskų kraštai suartinami ir tvirtai susiuvami bei fiksuojami prie sąnario kapsulės, tokiu būdu meniskai sulimpa ir sugyja, tuo pačiu atkuriamos labai svarbios meniskų funkcijos.

Reabilitacija po meniskų susiuvimo

Po meniskų susiuvimo dažniausiai laukia ilgesnis reabilitacijos laikotarpis, reikalingas, kad meniskai galėtų sugyti (prigyti prie kapsulės) ir kad būtų užtikrintos visos jų funkcijos.

/*54745756836*/

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top