Peties artrozė ir svorių kilnojimas

peties artroze

Peties artrozė

Svorių – sunkumų kilnojimas, ypač profesionalus – tiesiogiai susijęs su degeneracinio pobūdžio peties sąnarių pakitimais (artroze, osteoartritu, sudilimu, degeneraciniais užpakalinės dalies sąnario lūpos plyšimais). Skirtingai nuo peties sąnario rotatorių sausgyslių pažeidimo – peties sausgyslės tokiais atvejais kaip tik išlieka sveikos, jos būna dar stipresnės, nei svorių nekilnojančių žmonių, tačiau tai nepadeda išsaugoti sveikos peties sąnario kremzlės.

Sunkumų kilnojimas, ypač profesionalus – tiesiogiai susijęs su peties sąnario kremzlės suplonėjimu – osteoartritu ir degeneraciniais užpakalinės dalies sąnario lūpos plyšimais

Kodėl taip atsitinka?

Pradžioje sportininkai ir žmonės dažnai kilnodami sunkumus (štanga) ir ypač didelių svorių stumdymas – nejaučia jokių peties sąnariui būdingų simptomų, tačiau palaipsniui dylant peties sąnario kremzlei ir dėl nuolatinės perkrovos atsiradus užpakalinės dalies sąnario lūpos degeneracinio pobūdžio plyšimui, atsiranda nuolatiniai peties sąnario skausmai ir funkcijos apribojimai.

Labai dažna peties sąnario kremzlės sudilimo priežastimi yra netinkama svorių kilnojimo technika, per didelių svorių kilnojimas be specialaus tam pasiruošimo arba per didelis pratimų intensyvumas, sukeliantis didelę žastikaulio galvos ir mentės sąnarinės dalies kremzlių trintį, dėl kurios kremzlė nebespėja regeneruoti ir palaipsniui plonėja ir sudyla.

Dinaminis peties užpakalinis nestabilumas

Dinaminis peties sąnario nestabilumas atsiranda, kai peties sąnario kapsulė kurioje, sausgyslės ir pečių juostą supantys raumenys nebegali stabiliai centruoti žastikaulio mentės duobėje judesių metu – žastikaulis panyra, tarsi „iškrenta iš peties sąnario ir vėl į jį „įšoka“.

Dinaminis peties sąnario nestabilumas dažniausiai atsiranda būtent sunkių svorių kilnotojams, bet gali varginti ir sportininkus dažnai naudojančius rankos judesius virš galvos (rankinis, tenisas, beisbolas, krepšinis, plaukimas, štangos stūmimas, rovimas, galiūnų sportas). Dinaminis peties nestabilumas gali atsirasti ir dėl staigios peties traumos, kurios metu plyšta dažniausiai užpakalinė peties sąnario lūpa. Dinaminį peties sąnario nestabilumą dažniausiai turi žmonės, kurių sausgyslės ir raiščiai yra iš prigimties laisvesni – tai vadinama hyperlaksitetu.

Dinaminio peties nestabilumo atvejais sąnario kremzlė dar būna sveika, tačiau negydant, gali būti pažeista kremzlė ir dinaminis nestabilumas gali tapti statiniu.

Dinaminio peties sąnario užpakalinio nestabilumo simptomai (ką jaučia žmogus?)

Žmogus gali pajausti staigų peties sąnario, ypač nugarinės dalies skausmą, dažnai vargina su tuo susijęs tam tikrų sukamųjų peties judesių apribojimas, žmonės pasakoja, kad peties sąnarys tarsi iškrenta iš savo vietos ir vėl grįžta – po to keletą dienų ar savaičių vargina peties sąnario maudimas.

Statinis peties sąnario užpakalinis nestabilumas

Statinis peties sąnario nestabilumas – būklė, kai žastikaulio galva visą laiką nesicentruoja į mentės duobės centrą. Tai lemia anatominiai peties sąnario ypatumai, dėl kurių peties sąnario sausgyslės ir raumenys nesugeba centruoti  žastikaulio peties sąnaryje, todėl peties nestabilumas su panirimais yra nuolatinis, tai lėtinė būklė, skirtingai nuo dinaminio peties sąnario nestabilumo. Statinio peties nestabilumo atvejais peties sąnarys reikšmingai deformuojasi ir progresuoja peties artrozė. Labai svarbu laiku identifikuoti statinį peties nestabilumą ir jo rizikos veiksnius, kad būtų galima pritaikyti prevencines priemones ir savalaikį efektyvų gydymą.

Statinio peties nestabilumo atveju sąnario kremzlė jau būna pažeista.

Peties artroskopija gali atitolinti peties endoprotezavimo operacijas esant užpakaliniam peties nestabilumui

Gydant tiek dinaminį, tiek ir statinį peties nestabilumus, jei tai atliekama ne per vėlai, tai yra iki tol, kol peties sąnarys visiškai nesudyla, peties artroskopija yra labai efektyvus metodas. Peties artroskopijos pagalba galima labai tiksliai diagnozuojami peties sąnaryje esantys pažeidimai ir atliekamos visos įmanomos gydomosios procedūros (užpakalinės sąnario lūpos fiksacija, kremzlės ir kaulo atstatymas, ataugų pašalinimas, kapsulotomija ir kitos). Tai yra minimaliai invazinė chirurginė procedūra, kurios metu naudojama speciali vaizdo atkūrimo įranga, specialūs endoskopiniai instrumentai ir implantai, kurių pagalba atkuriama anatominė peties struktūra (sąnario lūpa), o pastaruoju metu šio metodo pagalba galima atkurti ir sąnario kremzlės bei kaulo defektus.

/*54745756836*/

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top