Priekinio kryžminio raiščio traumos

Kryžmino raiščio rekonstrukcija

Priekinio kryžminio raiščio traumos. Paplitimas.

Kryžminių raiščių traumos yra pačios sunkiausios ir ilgiausią gydymo laikotarpį turinčios traumos. Dar blogiau – laiku nediagnozavus, ateity gali įvykti negrįžtami kelio sąnario pakitimai ir jaunas žmogus nebegalės pilnu krūviu sportuoti, o kelio sąnarys palaipsniui sudils.

Remiantis neoficialiais Lietuvos Artroskopijos ir Sporto Traumatologijos Asociacijos (LASTA) duomenimis Lietuvoje apytikriai atliekama apie 35,7 kryžminio raiščio rekonstrukcijų 100 000 gyventojų, tai yra apie 1000 priekinio kryžminio raiščio (PKR) rekonstrukcijų per metus. Skaičiai nėra tikslūs, nes Lietuvoje nėra oficialaus tokių specifinių traumų registro. Remiantis Švedijos, Jungtinės Karalystės, Naujosios Zelandijos ir Norvegijos registrais, šalyse per metus atliekama labai įvairiai – nuo 4,1 iki 51,3 PKR rekonstrukcijų 100 000 gyventojų. Remiantis minėtais registrais galima sužinoti ne tiktai kiek atliekama pirminių kryžminių raiščių rekonstrukcijų, tačiau labai svarbu – galima sužinoti pakartotinų traumų ir operacijų skaičių, sužinoti jų priežastis.

Priekinio kryžminio raiščio traumos
Slidinėjimas – dažnai kryžminių raiščių traumų priežastis

Priekinio kryžminio raiščio traumos. Priežastys.

Dažniausiai registrų nurodomos kryžminio raiščio traumų priežastys – futbolas, kalnų slidinėjimas, rankinis, regbis ir tinklinis. Kitų sporto šakų metu tokios traumos retesnės.

Ką rašo mokslinė literatūra?

JAV per metus apie 113000 žmonių aplanko gydytojus dėl priekinio kryžminio raiščio traumų, paskaičiuota, kad JAV užfiksuojama 68.6 priekinio kryžminio raiščio traumos 100 000 gyventojų per metus. Nustatyta, kad sportininkai visada turi didesnę riziką, o apie 50% žmonių, kuriems įvyko priekinio kryžminio raiščio trauma per 10 metų atsiras įvairaus sunkumo kelio sąnario artrozė.

Dar vienas tyrimas nurodė, kad Australijoje per  15 metų buvo atlikta 197 557 pirminių priekinio kryžminio raiščio rekonstrukcijų,  o per metus įvyksta apie 54.0 – 77.4 kryžminių raiščių traumų 100 000 gyventojų. Taip pat nustatyta, kad jaunesni nei  25 metų amžiaus žmonės priekinio kryžminio raiščio traumas patiria dažniau (nuo 52.6 iki 91.4 100 000 gyventojų), lyginant su vyresniais. Tiesioginės Australijos ligoninių išlaidos priekinio kryžminio raiščio rekonstrukcijoms per du metus siekia apie $142 milijonų.

Kokią naudą duoda traumų registrai?

Neabejotinai, priekinio kryžminio raiščio traumų ir kiti registrai suteikia labai naudingą informaciją ir reikšmingai prisideda gerinant kryžminių raiščių gydymo kokybę, rūpinasi pacientų sauga, analizuoja su tuo susijusius faktorius, ir gydymo rezultatus. Labai džiugu, kad remiantis registrų duomenimis galima sužinoti pakartotinų operacijų skaičių, todėl suprasti ką daryti, kad tokios traumos nesikartotų.

Priekinio kryžminio raiščio traumos. Gydymas.

Plyšus kelio sąnario kryžminiams raiščiams labai svarbu laiku nustatyti kelio sąnario nestabilumo laipsnį, nes nuo to priklauso kokio gydymo prireiks – ir ne visada būtinai reikia operuoti! Vienas ir pats tiksliausias šiuo metu įmanomas kelio sąnario stabilumo testas patyrus kryžminių raiščių traumas yra taip vadinamas Genourob (GNRB) tyrimas, kurį būtina atlikti kiekvienam žmogui, patyrusiam kryžminių raiščių traumą – šis tyrimas labai tiksliai palygina sveiko ir pažeisto kelio sąnario stabilumą, o pagal šį tyrimą galima tiksliausiai patarti žmogui kokį gydymo būdą pasirinkti – kineziterapiją ar operaciją. Laikoma, kad, renkantis gydymo būdus, GNRB tyrimas labai papildo magnetinio rezonanso tyrimą (MRT) tyrimą.

Kaip elgtis patyrus kryžminio raiščio traumą?

Patyrus kelio sąnario priekinio kryžminio raiščio traumą ir nustačius, kad ir nedidelį kelio sąnario nestabilumo laipsnį, jeigu žmogus neplanuoja labai aktyvaus fizinio gyvenimo, galima rinktis ir gydymą be operacijos, tačiau tai nereiškia, kad nereikės nieko daryti – gydymas be operacijos reiškia labai specifinė ir  nuolatinė kineziterapija bei reabilitacija – reikia išmokti daug naujų fizinių pratimų ir technikų, padedančių stabilizuoti kelio sąnarį. Tačiau, jei nustatytas didelis kelio sąnario nestabilumas arba žmogus planuoja labai aktyvų fizinį gyvenimą, vargina kelio sąnario nestabilumo epizodai ar kiti specifiniai simptomai, tada reikia atlikti anatominę kryžminio raiščio rekonstrukciją.

Kryžminio raiščio traumos dažnai būna kartu su kremzlės ir meniskų pažeidimu!

Dažnai kryžminio raiščio traumos metu, kartu su kryžminiu raiščiu pažeidžiama ir kelio sąnario kremzlė bei meniskai, todėl atliekant kryžminio raiščio rekonstrukciją, kartu būtina atlikti ir kremzlės ir meniskų atstatomąją operaciją. Kryžminio raiščio ir kremzlės bei meniskų rekonstrukcijas būtina atlikti vienu metu! Kitaip, po keleto metų prireiks dar vienos, gal net ne paskutinės kelio sąnario operacijos. Tokie naujausi medicinos mokslo duomenys.

Kokia kryžminio raiščio rekonstrukcija geriausia?

Plyšus kelio sąnario kryžminiam raiščiui, kelio sąnarys tampa nestabilus. Todėl reikia atlikti kryžminio raiščio rekonstrukciją – neatstačius kelio sąnario stabilumo, per laiką susidėvi kelio sąnario kremzlė, kuri dažnai jau kryžminio raiščio traumos metu, kartu su kryžminiu raiščiu pažeidžiama. Abi rekonstrukcijas būtina atlikti vienu metu. Kartu su kryžminio raiščio rekonstrukcija neatlikus kremzlės ir meniskų atstatymo, net ir po sėkmingai atliktos priekinio kryžminio raiščio rekonstrukcijos, maždaug 60% žmonių po tam tikro laiko progresuoja sąnario kremzlės sudilimas ir vėliau prireikia dar vienos, o gal ir daugiau operacijų. Viskas dėl to, kad kremzlė pati savaime neatsistato, todėl radus jos pažeidimą reikia iš karto – kartu su kryžminiu raiščiu atstatyti ir sąnario kremzlę bei meniskus, kitaip, net ir stabiliame kelio sąnaryje progresuoja sąnario kremzlės sudilimas.

Menisko ir kremzlės atstatymas

Didelio diametro kryžminių raiščių rekonstrukcija!

Viso pasaulio mokslininkai ir chirurgai ieško idealaus kryžminio raiščio traumų gydymo būdų – perspektyviausia ir kol kas optimaliausia šiai dienai – didelio diametro kryžminių raiščių artroskopinė rekonstrukcija. Šio patobulinimo pagalba uždengiamas visas kryžminio raiščio tvirtinimosi prie šlaunikaulio ir blauzdikaulio pėdsakas, todėl įsodintas kryžminio raiščio transplantas idealiai anatomiškai atkuria pažeistą raištį – taip atkuriamas visiškas kelio sąnario stabilumas. Yra nustatyta, kad jeigu kryžminio raiščio rekonstrukcijos metu naudojamo transplanto diametras bus mažesnis, nei 8,5 mm, vėliau bus didesnė pakartotinų kryžminio raiščio traumų rizika, o kelio sąnario stabilumas nebus pilnai atkurtas. Todėl mes jau ne vienerius metus naudojame tiktai didelio diametro kryžminio raiščio rekonstrukcijas.

/*54745756836*/

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top