Klubo sąnario artrozė, 3 gydymo būdai

klubo sąnario CAM tipo ankštumas scaled

Klubo sąnario artrozė. Klubo sąnariai yra vieni iš didžiausių žmogaus sąnarių, klubo sąnarys atremia labai didelius krūvius, o judesių metu jungia viršutinę kūno dalį su apatine, dėl to yra vienas iš labiausiai pažeidžiamų sąnarių. Klubo sąnarys tam tikrų judesių metu gali atlaikyti iki 500 kg svorį, tačiau jau yra žinoma, kad kuo didesnis svoris veikia klubo sąnario kremzlę ir po kremzle esantį spongiozinį kaulą, tuo greičiau plonėja kremzlės sluoksnis ir dyla klubo sąnarys, prasideda klubo sąnario artrozė.

     Žmonėms pradėjus skaudėti klubo sąnarį, dažnai jau būna gana reikšmingai suplonėjęs klubo sąnario kremzlės sluoksnis ir prasidėjęs klubo sąnario dilimas, kuris vadinamas artroze. Žmonės dažnai nustemba, kad iki tol buvo sveiki, o staiga jau sužino, kad klubo sąnarys yra sudilęs. Regeneracinės žmogaus savybės yra labai plačios, todėl ilgą laiką, jau prasidėjus klubo sąnario dilimui, žmogus to nejaučia, sportuoja ir gyvena normalų gyvenimą, taip yra todėl, kad sąnario kremzlėje nėra nervinių galūnių, tai yra kremzlė yra be inervacijos, todėl, pradžioje ir nereaguoja į jos audinio pažeidimus, o sąnarys pradžioje dar kompensuoja nedidelius kremzlės sluoksnio suplonėjimus ar įtrūkinėjimus.

Tačiau atsiradus jau ir po kremzle esančio spongiozinio (kempininio) kaulo pakitimams, būtent tada ir prasideda klubo sąnario skausmas. Tokiais atvejais, klubo sąnario artrozė (klubo sąnario sudilimas) jau būna toli pažengęs ir gydymas jau sudėtingesnis.

      Įvairios ligos, traumos, stiprūs klubo sąnario sumušimai, anatominiai klubo sąnario ypatumai, šeimyninė anamnezė gali pagreitinti klubo sąnario sudilimą ir klubo sąnario artrozė gali greičiau progresuoti. Klubo sąnario artrozei progresuojant, šlaunikaulio galvos ir gūžduobės kremzlės sluoksniui suplonėjus ir pasiekus kritinę būklę, sąnario paviršiai pašiurkštėja, padidėja klubo sąnario trintis, sąnaryje susikaupia mikroskopinių trinties kremzlinių kūnelių, kurie dirgina sąnario kapsulę ir atsiranda kapsulės uždegimas, sąnaryje padaugėja skysčio, dėl to atsiranda klubo sąnario skausmas ir sąnario sustingimas, judesių apribojimas.

Labai pasikeičia gyvenimo kokybė, dažnai žmones apima depresija ar nuotaikos kaita. Jauni žmonės nebegali sportuoti, užsiimti mėgstama veikla, tai visą gyvenimą keičiantis įvykis. Ligai progresuojant žmogui pasidaro sunku net ir vaikščioti, skauda ir ramybėje.

Klubo sąnario artrozė ir Gydymas

Klubo sąnario artrozė. Ankštumas. (prof.R.Gudo operacijų nuotraukos)
Klubo sąnario artrozė. Ankštumas. (prof.R.Gudo operacijų nuotraukos)

Nuo ko pradėti, atsiradus klubo sąnario skausmui dėl klubo sąnario artrozės?

  1. Būtina pasikonsultuoti pirmiausia su ortopedu traumatologu arba sporto medicinos gydytoju, todėl, kad šie specialistai pagal kompetenciją teisingiausiai įvertins klubo sąnario rentgenogramas ir kitus specifinius simptomus, atliks specialius testus ir remiantis tuo parinks geriausią gydymo būdą.

2. Yra daug galimų klubo sąnario skausmo gydymo pasirinkimų, visi jie priklauso nuo klubo sąnario artrozės (jeigu ji diagnozuota) stadijos, tam tikrų anatominių variantų, žmogaus kūno svorio, gretutinių ligų (jeigu jų yra), tam tikrų radiologinių parametrų (šlaunikaulio galvos ir gūžduobės tarpo, šlaunikaulio kaklo kampo, gūžduobės gylio ir t.t…), kuriuos geriausiai pagal kompetenciją ir įvertina ortopedai traumatologai, dirbantys šioje srityje.

3. Visada būna 3 pasirinkimai – 1. reabilitacija, su specifine kineziterapija, 2. Klubo sąnario artroskopija su CAM ir PINCER bei sąnario lūpos rekonstrukcija arba 3. Klubo sąnario endoprotezavimas. Ortopedai traumatologai geriausiai ir parenka minėtus gydymo metodus. Dažnai tai irgi nėra labai paprasta, nes daugelis žmonių dažniausiai išvardintų tarpinėje būsenoje būna tarp visų 3-jų galimų pasirinkimų, ir labai sunku nuspėti kaip klubo sąnario artrozė toliau progresuos – ar lėtai ar greitai, todėl gydymo pasirinkimai kiekvienu atveju yra labai individualūs ir kas tinka vienam žmogui, nebūtinai tiks ir kitam. Žinoma, jei klubo sąnarys jau pilnai sudilo – vienintelė išeitis klubo sąnario endoprotezavimas, jei tik artrozės pradžia – kineziterapija ir reabilitacija, jei ji neefektyvi, tada svarstytinos klubo sąnario artroskopijos galimybės.

Klubo sąnario artrozė. Ankštumas. (prof.R.Gudo operacijų nuotraukos)
Klubo sąnario artrozė. Ankštumas. (prof.R.Gudo operacijų nuotraukos)

Dar keletas žodžių apie įvairas klubo sąnario injekcijas – jos padeda, tačiau reikia žinoti, kad efektą gauti galima tiktai klubo sąnario artrozės pradžioje, o jei jau klubo sąnario artrozė pažengusi ir klubo sąnarys stipriai sudilęs – nei kamieninės ląstelės, nei hyalurono rūgštis ar kitos injekcijos norimo efekto nebeduos.

/*54745756836*/

1 thought on “Klubo sąnario artrozė, 3 gydymo būdai”

  1. Pingback: Klubo artroskopija - RimtautasGudas.lt

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top