Klubo artroskopija

klubo sąnario CAM tipo ankštumas scaled

Klubo sąnario skausmas labai dažnai sudilusio sąnario pasekmė, tačiau ne visada

Klubo sąnario skausmas labai dažnai vargina įvairaus amžiaus žmones. Klubo sąnario skausmas labai apriboja fiziškai aktyvų žmogaus gyvenimą, jis gali būti ir labai aštrus ir dažniausiai jaučiamas kirkšnies projekcijoje ir labai priklauso nuo jį sukėlusios priežasties, klubo sąnario pažeidimo vietos.

Klubo sąnario kremzlei tenkantis krūvis

Klubo sąnariai yra vieni iš didžiausių žmogaus sąnarių, atremiantys labai didelius krūvius. Klubo sąnariai judesių metu jungia viršutinę kūno dalį su apatine, galbūt dėl to yra vieni iš labiausiai pažeidžiamų sąnarių. Žinoma, kad klubo sąnarys tam tikrų judesių metu gali atlaikyti net iki 500 kg svorį, tačiau kuo didesnis svoris veikia klubo sąnario kremzlę ir po kremzle esantį spongiozinį kaulą arba nuolat traumuojant, tuo greičiau suplonėja kremzlės sluoksnis ir sudyla klubo sąnarys.

Klubo sąnario artrozė

Pradėjus skaudėti klubo sąnarį, dažnai jau būna gana reikšmingai suplonėjęs klubo sąnario kremzlės sluoksnis ir prasidėjęs klubo sąnario dilimas, kuris vadinamas artroze.

Klubo sąnario artrozės priežastys

Įvairios ligos, traumos, stiprūs klubo sąnario sumušimai, anatominiai klubo sąnario ypatumai, šeimyninis paveldimumas gali pagreitinti klubo sąnario sudilimą. Klubo sąnario artrozei progresuojant, šlaunikaulio galvos ir gūžduobės kremzlės sluoksniui suplonėjus ir pasiekus kritinę ribą, sąnario paviršiai pašiurkštėja, padidėja klubo sąnario trintis, sąnaryje susikaupia mikroskopinių trinties kremzlinių kūnelių, kurie dirgina sąnario kapsulę ir atsiranda kapsulės uždegimas, sąnaryje padaugėja skysčio, dėl to atsiranda klubo sąnario skausmas ir sąnario sustingimas, judesių apribojimas. Labai pasikeičia gyvenimo kokybė, dažnai žmones apima depresija ar nuotaikos kaita. Jauni žmonės nebegali sportuoti, užsiimti mėgstama veikla, tai visą gyvenimą keičiantis įvykis. Ligai progresuojant žmogui pasidaro sunku net ir vaikščioti, skauda ir ramybėje.

Ne visada klubo sąnario skausmas dėl sudilusio sąnario

Laimei ne visada klubo sąnarį skauda dėl artrozės (sudilimo). Labai dažna klubo sąnario skausmo priežastimi būna taip vadinamas šlaunikaulio – gūžduobės ankštumas (femoro-acetabuliarinis ankštumas, FAI). Yra du šlaunikaulio – gūžduobės ankštumo tipai.

Šlaunikaulio – gūžduobės ankštumo tipai

Yra du šlaunikaulio – gūžduobės ankštumo tipai:

  1. Taip vadinamas Pincer ankštumas – kai dėl gilios arba labai iškilios gūžduobės tam tikrų judesių metu nuolat dirginama sąnario lūpa, kuri degeneruoja ir plyšta.
  2. Ir CAM ankštumas – dėl specifinės šlaunikaulio kaklo formos taip pat, tam tikrų judesių metu nuolat dirginama sąnario lūpa, kuri taip pat degeneruoja ir gali būti pažeista.

Abiem atvejais dažnai pažeidžiama ir sąnario kremzlė, tačiau artrozės dar nėra, todėl tokiais atvejais labai efektyvios klubo sąnario artroskopinės operacijos, kurių metu pašalinami minėti ankštumai ir fiksuojama sąnario lūpa arba ji aplyginama, pašalinant supleišėjusias atplaišas.

Klubo artroskopija

Klubo artroskopija – minimaliai invazyvinė klubo sąnario procedūra (operacija), kurios metu pažeistame klubo sąnaryje per nedidelius 1 centimetro pjūvelius atliekamos visos reikalingos diagnostinės ir gydomosios procedūros klubo sąnario viduje. Operacija trunka apie 1,5 – 2 valandas. Artroskopijos metodu pasiekiamas trumpesnis procedūros laikas, mažesnė invazija, mažesnė infekcijos rizika, mažesni randai.

Klubo artroskopija
Klubo artroskopija

Kada atliekama klubo artroskopija?

Klubo artroskopijos metu galima išgydyti labai daug klubo sąnario patologijų. Klubo artroskopija dažniausiai atliekama jei dėl nuolatinio klubo sąnario skausmo žmogui nepadeda reabilitacija ar kitos procedūros. Klubo sąnarys gali spragsėti, užsikirtinėti, ribojami klubo sąnario judesiai.

Klubo artroskopija
Klubo artroskopija

Kokia klubo patologija dažniausiai gydoma klubo artroskopijos metodu?

  • Gūžduobės-šlaunikaulio (klubo sąnario, femoroacetabulinis, FAI) ankštumas;
  • Sąnarinės lūpos degeneraciniai ar trauminiai plyšimai;
  • Klubo sąnario kremzlės pažeidimai;
  • Klubo sąnario kapsulės uždegimai (dėl pradinės artrozės);
  • Iliopsoas sindromas („traškantis klubas“);
  • Klubo rotatorių sausgyslių plyšimai;
  • Aduktorių ir šlaunies fleksorių aukšti plyšimai;
  • Trochanteritai ir daugelis kitų retesnių patologijų.

Kiek laiko trunka atsistatymas po klubo artroskopijos?

Dažniausiai po klubo sąnario artroskopinės operacijos, priklausomai nuo atliktos procedūros ir buvusios patologijos pirmas 2-3 savaites ribojamas atraminis operuotos kojos krūvis. Maždaug po 6-8 savaičių žmogus jau gali pilnai remti operuotą koją ir palaipsniui su reabilitacijos ir kineziterapijos pagalba grįžti į normalų gyvenimo ritmą. Sportuoti leidžiama daug vėliau. Po tokios operacijos, kaip ir po daugelio kitų, būtina specializuota, etapinė reabilitacija ir kineziterapija, kuri užtrunka maždaug iki 2-3 mėnesių po operacijos.

Ankstyvasis pooperacinis laikas

Iš karto po operacijos atliekami specifiniai judesiai – kineziterapija, kuri trunka apie 1 mėnesį. Jos metu atliekami palaipsniui didinami judesių amplitudės atgavimo pratimai, klubo sąnario sukinejimai be svertų, klubo ir šlaunies raumenų dinamizavimas.  Viską patartina daryti reabilitologo, sporto medicinos gydytojo ir kineziterapeuto priežiūroje. Pradedama normaliai vaikščioti be ramentų. Maždaug po 12 dienų ištraukiami siūlai ir prasideda intensyvesnė reabilitacija, pacientas palaipsniui grąžinamas į įprastą gyvenimo ritmą.

Vėlyvesnis pooperacinis laikas

Akcentuojamas klubo ir šlaunies raumenų stiprinimas, pratimai imituoja prieš klubo sąnario pažeidimą buvusią žmogaus veiklą.  Sportininkai palaipsniui grąžinami į buvusį sportinio aktyvumo lygį. Šis periodas gali tęstis keletą mėnesių, o jei sudėtingesnė patologija, net iki 8-12 mėnesių, tačiau kasdieninė veikla atsistato maždaug per 1-2 mėnesius.

Klubo artroskopija
Klubo artroskopija
/*54745756836*/

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top