Menisko operacija labai retai yra skubi, neskubėkite.
Menisko operacija – neskubu
Meniskai kelio sąnaryje amortizuoja kelio sąnario kremzlei tenkančius atraminius krūvius, užtikrindami sklandų kelio sąnario funkcionavimą vaikštant, bėgiojant, sportuojant ar užsiimant bet kokia kita veikla. Jie taip pat dalyvauja sąnarinės kremzlės mitybos procesuose judesių metu, todėl yra gyvybiškai svarbūs kelio sąnariui! Todėl juos visada reikia saugoti!
Magnetinio branduolių rezonanso tyrimas (MBRT)
Magnetinio branduolių rezonanso tyrimo (MBRT) metu randamų menisko audinio pakitimai dažnai interpretuojami kaip menisko plyšimai, nors iš tiesų yra tiktai menisko audinio vidinės struktūros pakitimai, kurie nebūtinai susiję su nestabiliu menisko plyšimu. Dėl to, dažnai be reikalo atliekama artroskopinė kelio sąnario menisko operacija, kurios metu menisko audinio dalis pašalinama visai be reikalo, o dėl to padidėja atraminiai krūviai kelio sąnario kremzlei ir padidėja kelio sąnario sudilimo rizika. Visiškai pašalinus meniskus iš kelio sąnario jau po 2 metų atsiranda kelio sąnario sudilimui būdingų požymių, nes sąnarinė kremzlė neatlaiko jai tenkančių padidėjusių atramos krūvių. Dėl to vyksta sąnario degeneracija.
Todėl, net ir MBRT metu nustatyti menisko audinio pakitimai nebūtinai nurodo, kad reikia atlikti artroskopinę menisko operaciją, o dažnai menisko operacija nebūna efektyvi. Dauguma menisko audinio pažeidimų galima sėkmingai gydyti ir be operacijų! Daug kur vyrauja klaidinga nuomonė, kad kiekvienas menisko plyšimas turi būti operuojamas. Dalis žmonių net nežino, kad turi plyšusius meniskus, ir sėkmingai pragyvena visą gyvenimą neturėdami jokių kelio funkcijos sutrikimų. Operuoti reikia tiktai tada, kai plyšęs meniskas sukelia specialius simptomus ir sudaro sąlygas degeneracinei sąnario ligai susidaryti.
Gydymas – ne tik menisko operacija
Jau tik istorija – atviras menisko audinio pašalinimas. Jų pasekmė – kelio artrozė (susidėvėjimas, kremzlių sunykimas).
Tobulėjant diagnostikos ir gydymo galimybėms atsiranda vis daugiau galimybių meniskus gydyti be operacijų.
Chirurginės operacijos, kurios metu, atlikus platų pjūvį atveriamas sąnarys, ir sužalotas meniskas pašalinamas, jau nueina į istoriją. Jas pakeitė artroskopinės operacijos, kurių metu į sąnarį įsiskverbiama pro miniatiūrinius pjūvelius (angutes) ir gydomosios procedūros specialiais manipuliatoriais atliekamos stebint vaizdą ne tiesiogiai, o monitoriuje.
Atrodo, netrukus istorijon nueis ir vienas iš labiausiai įprastų sužaloto menisko gydymo būdų – menisko šalinimas. Vis dažniau prabylama apie tai, kad meniskas – labai svarbi kelio sąnario struktūra, ir, jį pašalinus, po metų kitų sąnaryje neišvengiamai ima vystytis nepageidautini reiškiniai. Jų pasekmė – kelio artrozė (susidėvėjimas, kremzlių sunykimas). Todėl pastaruoju metu vis labiau populiarėja naujo tipo operacijos, kurių metu stengiamasi sužalotą meniską atnaujinti, susiūti, o ne pašalinti.
Tokias operacijas jau atlieka ir kai kurie mūsų šalies specialistai. Žinoma, ne kiekvieną sužalotą meniską galima rekonstruoti. Ypač tai sudėtinga, jei trauma jau gana sena ir sužalotas meniskas apnykęs, susidėvėjęs. Antra vertus, pasveikimo laipsnį didele dalimi lemia antriniai sąnario pakitimai, išsivystę dėl sužaloto menisko pakartotinių įstrigimų sąnaryje, sąnario biomechanikos pakitimų ir pan. Vis dėlto norisi tikėti, kad, tobulėjant diagnostikos ir gydymo galimybėms ir – svarbiausia neišvengiamai didėjant žmonių susirūpinimui savo sveikata, ateityje turėtų mažėti sunkiai judančių žmonių dėl senų, laiku nesugydytų arba nepakankamai kokybiškai gydytų kelio sąnario traumų.
jei jau tenka atlikti artroskopinę menisko operaciją, ji turi būti atliekama tiktai artroskopiškai, menisko susiuvimui taikomos 3 metodikos, kurios gali būti taikomos vienu metu, tai įgalina labai stabiliai prifiksuoti plyšusį meniską prie kelio sąnario kapsulės ir užtikrinti, kad prisiūtas meniskas prigis ir atliks savo funkciją. žinoma, pasitaiko atvejų, kai prisiūtas meniskas neprigyja, tačiau tai įvyksta gana retai, todėl menisko susiuvimo oepracijos yra efektyvios. Dažniausiai menisko operacija nėra skubi, skubėti reikia tik tokiu atveju, jeigu užstrigo kelio sąnarys, tada reikia atstatyti meniską į savo vietą ir jeigu jis dar turi kraujotaką ir nėra degeneruotas, fiksuoti jį prie kelio sąnario kapsulės. po tokios artroskopinės operacijos dar laukia individualus reabilitacijos laikas, kuris priklauso nuo menisko plyšimo dydžio, laiko ir atliktos jo fiksacijos stiprumo. Dažniausiai reabilitacinis laikas trunka nuo 2 iki 3 mėnesių, po kurių žmogus palaipsniui grįžta į buvusį fizinio aktyvumo lygį. Sportininkai sportuoti dažniausiai gali po 3-6 mėnesių
/*54745756836*/
Pingback: Rampos tipo menisko plyšimai, kelio sąnario artroskopija, meniskų susiuvimas - RimtautasGudas.lt
Pingback: Užstrigusio menisko plyšimai, kelio sąnario užstrigimas, meniskų susiuvimas, menisko fiksacija - RimtautasGudas.lt
Pingback: Menisko šaknies plyšimai ir rotacinis kelio sąnario stabilumas - RimtautasGudas.lt