Chondromaliacija ir artrozė

girnelės vagos kremzlės pažeidimas

Ar gali progresuoti chondromaliacija? Chondromaliacija ir artrozė – tai ne tas pats!

Chondromaliacija yra sąnario kremzlės įvairaus laipsnio suminkštėjimas, kuris labai dažnai supainiojamas su osteoartroze. Taip yra todėl, kad ir chondromaliacija ir osteoartrozė turi keturias stadijas.

Lyginant abi būkles chondromaliacija yra lengvesnė už osteoartrozę ir paliečia tiktai kremzlės sluoksnį. Galima teigti, kad chondromaliacija yra labai ankstyva osteoartrozės forma, kuri ne visada progresuoja. Jeigu laiku išsiaiškinamos chondromaliacijos priežastys ir jos pašalinamos, sąnario artrozė gali ir neatsirasti.

Jeigu chondromaliacija progresuoja, reiškia kremzlinis audinys plonėja, o kremzlės mikroskopinės dalelytės plaukiodamos sąnaryje pradeda dirginti sąnario kapsulę – prasideda nepūlingas sąnario uždegimas. Būdinga, kad pradinėse chondromaliacijos stadijose sąnarys netinsta, o traška, žmonės pažymi, kad sąnarys tarsi susilpnėjo, net pradeda striginėti, traškėjimas labai lėtai progresuoja ir jeigu procesas nesustoja, kremzlės sluoksnis suaižėja – chondromaliacija plečiasi, gilėja, sutrinka sąnario pusiausvyra ir sąnarys po didesnio fizinio krūvio pradeda tinti, atsiranda skausmas. Ištinusiame sąnaryje esantis skystis nėra paprastas vanduo – jame daug įvairių fermentų, kurie „bando“ pašalinti iš kelio sąnario tai, kas jį dirgina – mikroskopines kremzlės dalelytes. Tokiu atveju jau reikia rimto sprendimo, nes sąnaryje pagaminamo skysčio kiekis nebespėja pasišalinti ramybės metu, vyksta tirpdymo-ardymo procesai, iš sąnario šalinamos mikroskopinės kremzlės, meniskų, raiščių, fibrino ir kitokios atplaišos. Tačiau tirpdoma ne tik pažeista, bet ir sveika kremzlė. Ir nors tai gali trukti gana ilgai, būtina surasti priežastį ir ją pašalinti.

Negydant, sąnario kremzlė palaipsniui plonėja, dėl to sąnarys praranda amortizacines galimybes ir nebegali sugerti sąnario atraminių krūvių – sąnarys kaip automobilis be amortizatorių – daužosi, todėl po kremzle esantis korėtas purus kaulas sukietėja ir kremzlė pradeda dar greičiau trūkinėti, o po kremzle esantis kaulas toliau degeneruoja, pradeda auginti kraštines ataugėles (osteofitus). Viso to pasekmė – prasideda ankstyva artrozė – kai pažeista ne tik kremzlė, bet ir po ja esantis kaulas. Progresuojant jau artrozei intensyvėja sąnario skausmas, atsiranda sąnario judesių apribojimas, gyvenimo kokybės suprastėjimas, darbingumo lygio sumažėjimas, neįgalumas.

Kaip ir kitas ligas –  laiku diagnozavus ir nustačius chondromaliacijos priežastis, galima jas sėkmingai pašalinti ir taip apsaugoti kelio sąnarį nuo sudilimo, tai yra nuo artrozės.

/*54745756836*/

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top