Chondromaliacija, kremzlės suminkštėjimas

kremzles defektas girneles vagoje

Sąnarių chondromaliacija (kremzlės suminkštėjimas) ir artrozės stadijos – skirtingos tos pačios ligos stadijos, negydoma chondromaliacija gali progresuoti į artrozę!

Po branduolių magnetinio rezonanso (MRT) tyrimo pacientai dažnai gauna panašius atsakymus: “ šlaunikaulinio girnelės sąnario I-II osteoartrozė, girnelės vidurinio 1/3-io kremzlės II-III chondromaliacija. Skystis sąnario ertmėje”. Arba: “ I-II laipsnio vidinės sąnario dallies artrozė, II laipsnio šlaunikaulinės girnelės vagos chondromaliacija. Sinovitas” ir t.t… 

Chondromaliacija yra sąnario kremzlės įvairaus laipsnio suminkštėjimas, kuris labai dažnai supainiojamas su sąnario sudilimu – osteoartroze. Taip yra todėl, kad ir chondromaliacija ir osteoartrozė turi keturias stadijas.

1. Chondromaliacija (kremzlės suminkštėjimas) klasifikacija:

I chondromaliacijos stadija:

  • MRT – ribota-lokali padidinto signalo normalaus kontūrų kremzlė
  • Artroskopiškai – kremzlės suminkštėjimas arba paburkimas

II chondromaliacijos stadija:

  • MRT – paburkusi, sustorėjusi, suskilusi kremzlė, plintanti link paviršiaus
  • Artroskopiškai – kremzlės suskilinėjimai, sutrūkinėjimai.

III chondromaliacijos stadija:

  • MRT – didelės dalies kremzlės sluoksnio defektai, kremzlės paviršiaus atplaišos
  • Artroskopiškai – didelės dalies gilūs kremzlės sluoksnio defektai, kremzlės paviršiaus atplaišos
  • IV chondromaliacijos stadija:
  • MRT – viso kremzlės sluoksnio pažeidimas, pokremzlinio kaulo pakitimai-edema
  • Artroskopiškai – viso kremzlės sluoksnio pažeidimai, matosi pokremzlinis kaulas.

2. Osteoartrozės (sąnario sudilimo) klasifikacija:

0 stadija: nėra radiologinių artrozės požymių;

I stadija: įtariami nedideli osteofitai, ir įtariami sąnarinio tarpo susiaurėjimas

II stadija: akivaizdūs osteofitai, įtariamas sąnarinio tarpo susiaurėjimas

III stadija: išplitę osteofitai, akivaizdus sąnarinio tarpo susiaurėjimas, pokremzlinio kaulo sklerozė, nedidelė sąnarinių paviršių deformacija

IV stadija: dideli osteofitai, sąnarinio tarpo nebuvimas, ženkli pokremzlinio kaulo sklerozė, didelės sąnarinių paviršių deformacijos.

Artrozė

Lyginant chopdromaliaciją su artroze – chondromaliacija yra lengvesnė už osteoartrozę ir paliečia tiktai kremzlės sluoksnį, o artrozės atveju pažeidžiamas jau ir po kremzle esantis kaulas. Chondromaliacija yra labai ankstyva osteoartrozės forma, kuri ne visada progresuoja. Jeigu laiku išsiaiškinamos chondromaliacijos priežastys ir jos pašalinamos, sąnario artrozė gali ir neatsirasti. Jeigu chondromaliacijos ankstyvas stadijas galima gydyti be operacijų, o vėlyvas taikant modernius artroskopinius-endoskopinius kremzlės atstatymo (biologinės regeneracinės medicinos) metodus, tai osteoartrozės gydymas vėlyvose stadijose gydomas tiktai sąnarių pilnu endoprotezavimu. Šiuolaikinė technologinė medicina osteoartrozės gydymui dažniausiai žmogui siūlo kelio sąnario endoprotezavimo, tai yra keitimo operaciją, dažnai ir jauniems žmonėms, netgi tuo atveju jei dalis kelio sąnario dar sveika, tačiau naujausi medicinos mokslo duomenys rodo, kad kojos mechaninės ašies ištaisymas gali išsaugoti ir pratęsti kelio sąnario tarnavimo laiką –atraminis krūvis kelio sąnaryje perkeliamas į neutralią, taip nuosavas žmogaus kelio sąnarys dar pilnavertiškai tarnauja ne vienerius metus.Šios srities technologijos labai stipriai pažengė į priekį – naujos kartos minimaliai invazinė NEOSTEO FLEXIT sistema labai tiksliai, paprastai ir minimalios invazijos būdu padeda atlikti reikiamos kojos ašies korekcijas, o pacientai jau kitą dieną po operacijos pilnai atsistoja pilnu krūviu ant abiejų kojų, pradeda lankstyti kelio sąnarį ir reabilitacijos procesą.

Chondromaliacija

Todėl anksti diagnozavus kremzlės suminkštėjimą (chondromaliaciją), dar galima atlikti įvairias kremzlės atstatomąsias minimaliai invazyvias operacijas, kurios padėtų išsaugoti sąnario kremzlę. Kremzlės sluoksnio atnaujinimui dažniausiai naudojamos įvairios daugiasluoksnės membranos-karkasai, kurie savyje sulaiko kamienines ląstelės, kurios geba atkurti kremzlinį audinį. Idealu, jei kartu su daugiasluoksne membrana pavyksta pridėti ir chondrocitines ląsteles, tada regeneracija, remiantis faktais grįstais įrodymais būna efektyvesnė. Daugiasluoksnes membranas endoskopniu būdu galima implantuoti į bet kurį sąnarį, tačiau dažniausiai implantuojama į kelio, čiurnos ir klubo sąnarius. Tokios technologijos pasaulyje taikomos jau daug metų, Lietuvoje mes tai pradėjome prieš daugiau nei 10 metų ir jau esame sukaupę didelę patirtį, ne vienam pacientui išgelbėjom sąnarius , jie toliau sėkmingai sportuoja ir endoprotezavimo operacijų jiems neprireikia. Žinoma, jei per vėlai nustatoma kremzlės chondromaliacija, tada daugiasluoksnės membranos implantacija jau nebėra efektyvi, todėl reikia labai gerai suprasti kada galima taikyti šį gydymo metodą. Šiuo metu Lietuvoje pati inovatyviausia yra Finceramica MaioRegen daugiasluoksnė membrana, kuri implantuojama endoskopniu būdu ir sąnaryje prie kremzlės ir kaulo defekto pritvirtinama specialiais medicininiais fibrino klijais. Mokslinėje medicinos literatūroje yra daug faktais grįstų mokslinių duomenų apie šios daugiasluoksnės membranos efektyvumą gydant sąnario kremzlės pažeidimus. Ir tai yra ateities gydymo metodas, kuris naudojmas efektyviai ir dabar.

Kelio sąnario kremzlės chondromaliacija
Kelio sąnario kremzlės chondromaliacija

      Ankstyvas osteoartrozės stadijas dar galima pristabdyti atliekant įvairias ašies korekcines rekonstrukcijas.

kremzles defektas 1
Girnelės vagos chondromaliacija

Kremzlės atkūrimas sąnaryje yra sudėtingas procesas, vienas iš efektyvesnių būdų, jeigu jau jo prireikia yra daugiasluoksnės membranos implantacija į sąnario kremzlės defekto vietą. Minėtos membranos fiksuojamos specialiais fibrino klijais, kurie fiksuoja ją sąnaryje. Su laiku minėtos implantacijos vietoje įvyksta kremzlės regeneracija.

/*54745756836*/

3 thoughts on “Chondromaliacija, kremzlės suminkštėjimas”

  1. Pingback: Chondromaliacija ir artrozė - RimtautasGudas.lt

  2. Pingback: Kelio sąnario kremzlės atstatymas - RimtautasGudas.lt

  3. Pingback: Meniskų degeneracija - RimtautasGudas.lt

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top