Deformuojanti osteoartrozė – galima išvengti endoprotezavimo!

Kelio sąnario kremzlės defektas padengtas daugiasluoksne membrana kuri fiksuota fibrino klijais2

Deformuojanti osteoartrozė – galima išvengti endoprotezavimo!

Deformuojanti osteoartrozė – liga apie kurią dažniausiai išgirstame kai mums sukanka 60 metų arba po patirtos traumos praėjus 5 ar 10 metų. Pradžioje ji vadinama ankstyva osteoartroze – ir žmogaus gyvenimo dažniausiai labai stipriai neapriboja, tačiau sąnario kremzlė palaipsniui dyla, plonėja jos sluoksnis ir prasideda pokremzlinio kaulo pakitimai – likęs be apsauginio kremzlės sluoksnio po kremzle esantis sąnario kaulas nebeatlaiko jam tenkančių atraminių krūvių ir taip pat degeneruoja – sutrinka pusiausvyra tarp degeneracinių ir regeneracinių procesų, kaulas sukietėja (osteosklerozė), dėl to sąnarys praranda amortizacines galimybes sugerti sąnario atraminius krūvius, reiškia sąnarys kaip ir automobilis be šarnyro – daužosi, todėl sąnaryje pradeda kauptis laisvi kremzlės gabaliukai, kurie dirgina sąnario kapsulę, o ši pradeda gaminti padidintą tepalo ir fermentų kiekį tam, kad pašalinti šias laisvas kremzlės dalelytes, todėl sąnarys pradeda tinti po didesnio fizinio krūvio, o kremzlės sluoksnis ir toliau plonėja, po kremzle esantis kaulas irgi toliau degeneruoja ir pradeda auginti kraštines ataugėles (osteofitus), kurie šiek tiek palengvina sąnariui tenkančių atraminių krūvių tolygų paskirstymą. Viso to pasekmė – sąnario skausmas, judesių apribojimas ir gyvenimo kokybės suprastėjimas, vėliau darbingumo lygio sumažėjimas ir net invalidumas bei sąnario pakeitimas dirbtiniu sąnariu.

Pagrindinis šiuo metu Pasaulyje keliamas gydymo tikslas yra sustabdyti degeneracinę sąnario ligą – osteoartrozę. Deja, dėl simptomų nebuvimo pacientai kreipiasi, kai jau yra prasidėjusi osteoartrozė, sąnarys tinsta, pradeda traškėti, skaudėti, užsikirtinėti, žmogus nebegali sportuoti, sutrinka kasdieninė veikla. Tuomet pradedami taikyti šiuo metu Pasaulyje visi žinomi, plačiai taikomi ir Lietuvoje prieinami sąnario kremzlės pažeidimų gydymo metodai:

  1. Nesteroidinių priešuždegiminių vaistų nuolatinis naudojimas, kortikosteroidų leidimas į sąnarius, tam, kad nuslopinti sąnario uždegimą, nes uždegiminiai fermentai negrįžtamai ardo sąnarį. Tokius pacientus dažniausiai gydo gydytojai reumatologai, bendrosios praktikos gydytojai, sporto medicinos gydytojai bei gydytojai ortopedai traumatologai.
  2. Hyalurono rūgšties injekcijos į sąnarius. Hyalurono rūgštis sutepa pažeistas sąnario kremzlės dalis, visą sąnarį, tačiau kremzlės neataugina bei jos defektų neatstato. Šių injekcijų naudojimas prieš 20 metų patvirtintas JAV, jam suteiktas Maisto ir vaistų administracijos (FDA) sertifikatas, o metodas šiuo metu yra labai plačiai naudojamas sąnario kremzlės pažeidimų neoperaciniam gydymui, ir nors randomizuoti klinikiniai tyrimai nenustatė skirtumo lyginant su placebo, dauguma atvejų literatūroje nurodomas simptomų, skausmo, tarškėjimo sumažėjimas bei gyvenimo kokybės pagerėjimas gydant sąnario kremzlės pažeidimus.
  3. Autologinės kraujo plazmos injekcijos į sąnarius. Šis metodas taip pat labai plačiai naudojamas sąnario kremzlės pažeidimams gydyti, tačiau kol kas neturi JAV Maisto ir vaistų administracijos (FDA) sertifikato, nes trūksta klinikinių duomenų apie metodo efektyvumą ir pranašumą prieš kitus gydymo metodus, nors jį taikant taip pat nurodomas simptomų, skausmo, tarškėjimo sumažėjimas bei gyvenimo kokybės pagerėjimas gydant sąnario kremzlės pažeidimus.
  4. Kadangi osteoartrozės metu visada yra sąnario uždegimas, kurio metu padidėja irimo procesus skatinančių baltymų – katabolinių citokinų gamyba („blogi baltymai“), dėl to dar labiau suyra kremzlės audinys. Stipriau yrant kremzlei, labai progresuoja osteoartrozė. Katabolinių procesų stabdymui pradėtas naudoti iš autologinio kraujo pagamintas autologinis baltymų koncentratas („gerieji baltymai“), stabdo katabolinius procesus ir sulėtina kremzlės ir kaulo irimo procesus – osteoartrozę.
  5. Kartu su visais aukščiau minėtais gydymo būdais būtina taikyti kompleksinę reabilitaciją susidedančią iš specializuotų sąnariui kineziterapijos kursų, kurie taikomi kartu su fizioterapiniais metodais.

Visų šių penkių metodų visuma reikšmingai pagerina osteoartroze sergančio žmogaus gyvenimo kokybę, sumažina skausmą, padidina sąnarių elastiškumą ir atitolina chirurginio gydymo būtinybę.

Tačiau, jei nepavyksta gauti laukiamo efekto, neretai tenka atlikti tam tikras chirurgines procedūras:

  1. Pats pigiausias chirurginis gydymo metodas – artroskopiniai mikrolūžiai – dauginiai po kremzlinio kaulo ir kaulų čiulpų pragręžimai su tikslu, kad į pažeistos kremzlės ir kaulo vietą patektų kuo daugiau mažai diferencijuotų polipotentinių – į kremzlinį audinį gebančių diferencijuoti ląstelių. Deja, šios ląstelės sąnaryje ilgai neišsilaiko, o per sąnaryje esančius kapiliarus patenka į bendrą kraujo apytakos ratą – sąnaryje telieka „plaukioti“ tik apie 1–3 proc. ląstelių. Todėl simptomai pagerėja tik trumpam laikui, ir tik 60 proc. atvejų gaunamas trumpalaikis simptomų palengvėjimas, o tik apie 40 proc. pacientų atstato buvusius fizinio aktyvumo lygius, o mažiau nei 40 proc. sugeba juos išlaikyti kelerių metų laikotarpiu. Per tą laiką taikomas ilgas ir sunkus reabilitacinis gydymas, vėl vartojami priešuždegiminiai vaistai, dažnai leidžiamas kortizonas, hyalurono rūgštis, kraujo plazma. Žmogus ilgai išlieka nedarbingas.
  2. Regeneracinės medicinos metodas, skirtas gydyti dideliems ir keliose vietose esantiems sąnario kremzlės defektams – autologinė chondrocitinių ląstelių implantacija su daugiasluoksne kolageno membrana ir medicininiais fibrino klijais (ACI) skirta gydyti dideliems sąnario kremzlės pažeidimams osteoartroze sergantiems žmonėms, ypač kai yra pažengusi osteoartrozė dažniausiai jau nebetaikomas, tačiau ankstyvos osteoartrozės gydymui, ypač su korekcinėmis sąnario ašies osteotominėmis rekonstrukcijomis, gali būti taikomos ir yra gana efektyvios. Metodas yra labai brangus, reikalingos dvi operacijos – vienos metu paimamos ląstelės iš sveikos to paties sąnario kremzlės, jos auginamos specializuotose laboratorijose. Dėl didelės kainos ir sudėtingumo Lietuvoje valstybinėse gydymo įstaigose šis metodas taikomas retai, nes pacientai patys turi pasidengti implantų ir ląstelių išlaidas, todėl pacientai šioms operacijoms vyksta į kitas Europos šalis arba operuojami specializuotose privačiose arba pusiau privačiose Lietuvos gydymo įstaigose. Šis metodas yra pats efektyviausias gydant ankstyvos ir neišplitusios osteoartrozės pažeistus kremzlės defektus.
  3. Lietuvoje pats optimaliausias šiai dienai regeneracinės medicinos metodas, skirtas gydyti dideliems ir keliose vietose esantiems sąnario kremzlės defektams yra AMIC (autologous matrix induced chondrogenesis), kuomet vienu metu panaudoti du aukščiau minėti metodai vienos operacijos metu – kaulų čiulpų stimuliacija ir daugiasluoksnės kolageno-trikalcio fosfato nano membranos implantacija, ją fiksuojant medicininiais fibrino klijais. Metodas plačiai aprašytas „evidence based“ literatūroje, jo privalumas prieš kitus – viena operacija, kuomet kaulų čiulpų polipotentinės ląstelės patekusios į defekto vietą uždengiamos daugiasluoksne kolageno membrana, fiksuojama fibrino klijais, todėl dauguma regeneruoti gebančių ląstelių pasilieka defekto vietoje, ir nepatenka į bendrą kraujo apytakos ratą, kaip tai įvyksta mikrolūžių ir dauginių pragręžimų metodų taikymo metu. Didesnis ląstelių kiekis užtikrina geresnę kremzlės regeneraciją, galima padengti didelius kremzlės defektus. Nors metodas irgi brangus, tačiau šiuo metu apie 12 kartų pigesnis už chondrocitinių ląstelių implantacijos metodą (ACI). Lietuvoje valstybinėse gydymo įstaigose šis metodas retai taikomas, nes pacientai patys turi pasidengti implantų išlaidas, todėl operuojami dažniausiai specializuotose privačiose arba pusiau privačiose Lietuvos gydymo įstaigose. Kaip ir chondrocitinių ląstelių metodas, šis metodas taip pat yra pats efektyviausias gydant ankstyvos ir neišplitusios osteoartrozės pažeistus kremzlės defektus.
  4. Korekcinės osteotomijos, kartu su aukščiau minėtais kremzlės ir kaulo regeneraciją skatinančiais metodais.
  5. Sąnario endoprotezavimas….
/*54745756836*/

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top