Boksininkų peties traumos

rotatoriai

Boksininkų peties traumos –  priežastys

Boksininkai dažniau nei bet kurios kitos sporto šakos sportininkas naudoja labai intensyvius, daugiakrypčius rankų ir pečių juostos judesius. Sudėtingos, ilgai trunkančios ir labai didelio intensyvumo treniruotės sukelia labai dideles apkrovas boksininko peties sąnarių sausgyslėms, raumenims ir kremzlei. Todėl, boksininkų peties sąnariai dažniausiai patiria perkrovą, dėl ko dažnai įvyksta įvairių perkrovos sindromo padarinių peties sąnariuose.
Intensyvių rankos smūgių metu boksininkas smūgiuoja ištiesta ranka (smūgio pabaiga) , tuo metu ranka yra ištiesta per peties sąnarį ir palaikoma tiktai minkštųjų audinių - raumenų ir sausgyslių pagalba. Staiga susilietus su priešininko paviršiumi, peties sąnarys ir riešas patiria didelės energijos atatranką, kurios metu gali ir įvykti sausgyslių ar raumenų ir kremzlės pažeidimas petyje. 

Dažniausios bokso pečių traumos

Peties rotatorių manžetės (supraspinatus, infraspinatus, subskapuliaris) plyšimas

Peties rotatorių manžetės sausgyslių uždegimas

Subakromialinis bursitas (dažniausiai atsiranda po petine mentės atauga esančio maišelio (bursos) uždegimas, kurį sukelia padidėjusi rotatorių trintis į petinę ataugą besiboksuojant – ranka per petį beveik visada būna pakelta, tuo pačiu atliekami intensyvūs sukamieji, atvedamieji ir privedamieji judesiai. Minėtas tepalinis maišelis tarsi pagalvėlė mažina trintį tarp peties rotatorių ir petinės ataugos ir leidžia peties kaulams sklandžiai slysti vienas per kitą. Tačiau dėl nuolatinės perkrovos nepatogioje padėtyje ypač atsiradus raumenų nuovargiui šis maišelis gali sustorėti ir taip sukelti ankštumą bei sausgyslių uždegimą.  Ši rizika dar labiau padidėja jei žmogus turi įgimtą III tipo petinę mentės ataugą.

Sąnario lūpos plyšimas

Sąnario lūpa užtikrina peties stabilumą ir laiko žastikaulio galvą mentės duobėje peties sąnaryje). Bet koks sąnario lūpos plyšimas gali sukelti mikro nestabilumą arba net ir didesnį peties nestabilumą, dėl to boksininkams atsiranda laikini peties skausmai ir tam tikri funkcijos sutrikimai. Būdinga tai, kad boksininkams dažniausiai pažeidžiama užpakalinė sąnario lūpa, nes smūgiuojant ranka kiekvieno smūgio metu apkraunama būtent užpakalinė sąnario lūpa. Ši rizika padidėja tuo atveju, jeigu mentės duobės nuolydžio kampas pasviręs į nugarinę pusę.

„Boksininko“ peties gydymas

Dauguma atvejų pasikartojantys peties skausmai sėkmingai išgydomi kineziterapijos ir reabilitacijos pagalba, nes boksininkai labai gerai kompensuoja minėtus peties pažeidimus ir labai retai tenka atlikti  tam tikras intervencines procedūras.

Tačiau, skausmui tęsiantis ir nepadedant kineziterapijai ar reabilitacijai, nereikia „kovoti su skausmu“, tikintis, kad problema išsispręs savaime, reiktų išsiaiškinti kodėl taip yra.

Pirmas ir svarbiausias žingsnis yra pasikonsultuoti su sporto medicinos gydytoju arba ortopedu traumatologu, kad jie nustatytų tiksliai peties skausmo priežastis ir sudarytų gydymo planą. Daugeliu atvejų peties pažeidimai išgydomi be chirurginių intervencijų.

Tačiau, retais atvejais, gali prireikti peties sąnario artroskopinės procedūros tam, kad sugrąžinti į boksininkus treniruotes ir varžybų ciklą.

/*54745756836*/

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top