Priekinio kryžminio raiščio traumos, kryžminio raiščio traumų dažnis, kryžminio raiščio rekonstrukcijų skaičius

PKR rekonstrukcija

Priekinio kryžminio raiščio traumos. Kryžminio raiščio traumų ir rekonstrukcijų skaičius Lietuvoje ir Pasaulyje

Priekinio kryžminio raiščio traumos yra vienos dažniausių ir sunkiausių kelio sąnario traumų, todėl susidomėjimas kaip jas gydyti yra labai didelis. Deja, labai trūksta duomenų kiek kryžminio raiščio traumų įvyksta ir kiek dėl to atliekama PKR rekonstrukcijų Lietuvoje. Remiantis Lietuvos Artroskopijos ir Sporto Traumatologijos Asociacijos (LASTA) preliminariais duomenimis Lietuvoje apytikriai atliekama apie 35,7 kryžminio raiščio rekonstrukcijos 100 000 gyventojų, tai yra apie 1000 priekinio kryžminio raiščio (PKR) rekonstrukcijų. Skaičiai nėra absoliučiai tikslūs, nes Lietuvoje nėra oficialaus tokių specifinių traumų registro, ir tik nedaugelis Pasaulio šalių turi kryžminio raiščio rekonstrukcijų registrus. Labai įdomu, kad tarp šalių šie skaičiai gana stipriai skiriasi – reiškia yra specifiniai regionų rodikliai, kuriuos lemia daug faktorių. Pavyzdžiui, remiantis Švedijos, Jungtinės Karalystės, Naujosios Zelandijos ir Norvegijos registrais, šalyse per metus atliekama labai įvairiai – nuo 4,1 iki 51,3 PKR rekonstrukcijų 100 000 gyventojų. Dažniausiai registrų nurodomos kryžminio raiščio traumų priežastys – futbolas, kalnų slidinėjimas, rankinis, regbis ir tinklinis. Remiantis minėtais registrais labai skiriasi neoperacinio ir operacinio gydymo ir transplanto pasirinkimas PKR rekonstrukcijai.

Kaip pavyzdys, JAV per metus apie 113000 žmonių aplanko gydytojus dėl PKR traumų ir įvyksta 68.6 PKR traumų 100 000 gyventojų per metus. Nustatyta, kad sportininkai turi didesnę riziką PKR traumai, o apie 50% žmonių, kuriems įvyko PKR trauma per 10 metų atsiras OA.

Priekinio kryžminio raiščio traumos. Vienas tyrimas nurodo, kad Australijoje per  15 metų buvo atlikta 197 557 pirminių PKR rekonstrukcijų,  o per metus įvyksta apie 54.0 – 77.4 kryžminių raiščių traumų 100 000 gyventojų, jaunesni nei  25 metų amžiaus žmonės PKR traumas patiria dažniau (nuo 52.6 iki 91.4 100 000 gyventojų), lyginant su vyresniais. Tiesioginės Australijos ligoninių išlaidos PKR rekonstrukcijoms per du metus siekė apie $142 milijonų.

Neabejotinai, PKR registrai suteikia labai naudingą informaciją ir reikšmingai prisideda gerinant kryžminių raiščių gydymo kokybę, rūpinasi pacientų sauga, analizuoja su tuo susijusius faktorius, ir gydymo rezultatus.

Priekinio kryžminio raiščio traumos
Priekinio kryžminio raiščio traumos

Šaltiniai:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35076508/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7735687/

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.5694/mja17.00974

/*54745756836*/

1 thought on “Priekinio kryžminio raiščio traumos, kryžminio raiščio traumų dažnis, kryžminio raiščio rekonstrukcijų skaičius”

  1. Pingback: Kryžminio raiščio plyšimai, kelio artrozė, kryžminio raiščio rekonstrukcija, kremzlės pažeidimas - RimtautasGudas.lt

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top