Kryzminio raiscio revizija scaled

Priekinio kryžminio raiščio plyšimas

Priekinio kryžminio raiščio plyšimas. Net ir pakartotina kryžminių raiščių trauma gali būti sėkmingai išgydyta!

Priekinio kryžminio raiščio plyšimas (PKR) traumos yra vienos dažniausių ir sunkiausiųos kelio sąnario traumos, deja, vis dar labai trūksta duomenų kiek įvyksta pirminių, o ypač pakartotinų kryžminio raiščio traumų, o apie visus naujausius įmanomus gydymo būdus informacijos išviso labai mažai. Remiantis Lietuvos Artroskopijos ir Sporto Traumatologijos Asociacijos (LASTA) duomenimis Lietuvoje apytikriai atliekama apie 35,7 kryžminio raiščio rekonstrukcijos 100 000 gyventojų, tai yra apie 1000 priekinio kryžminio raiščio (PKR) rekonstrukcijų per metus. Skaičiai nėra tikslūs, nes vien aš pats per metus atlieku apie 200 kryžminių raiščių rekonstrukcijų. Lietuvoje nėra oficialaus tokių specifinių traumų registro, ir tik nedaugelis Pasaulio šalių turi kryžminio raiščio rekonstrukcijų registrus. Labai įdomu, kad tarp šalių šie skaičiai gana stipriai skiriasi, pavyzdžiui, remiantis Švedijos, Jungtinės Karalystės, Naujosios Zelandijos ir Norvegijos registrais, šalyse per metus atliekama labai įvairiai – nuo 4,1 iki 51,3 PKR rekonstrukcijų 100 000 gyventojų. Dažniausiai registrų nurodomos kryžminio raiščio traumų priežastys – futbolas, kalnų slidinėjimas, rankinis, regbis ir tinklinis. Remiantis minėtais registrais galima sužinoti ne tiktai kiek atliekama pirminių kryžminių raiščių rekonstrukcijų, tačiau labai svarbu – galima sužinoti pakartotinų traumų ir operacijų skaičių, sužinoti jų priežastis.

Priekinio kryžminio raiščio plyšimas.

Kaip pavyzdys, JAV per metus apie 113000 žmonių aplanko gydytojus dėl PKR traumų ir įvyksta 68.6 PKR traumų 100 000 gyventojų per metus. Nustatyta, kad sportininkai turi didesnę riziką PKR traumai, o apie 50% žmonių, kuriems įvyko PKR trauma per 10 metų atsiras įvairaus sunkumo kelio sąnario artrozė.

Vienas tyrimas nurodė, kad Australijoje per  15 metų buvo atlikta 197 557 pirminių PKR rekonstrukcijų,  o per metus įvyksta apie 54.0 – 77.4 kryžminių raiščių traumų 100 000 gyventojų, jaunesni nei  25 metų amžiaus žmonės PKR traumas patiria dažniau (nuo 52.6 iki 91.4 100 000 gyventojų), lyginant su vyresniais. Tiesioginės Australijos ligoninių išlaidos PKR rekonstrukcijoms per du metus siekė apie $142 milijonų.

Neabejotinai, PKR registrai suteikia labai naudingą informaciją ir reikšmingai prisideda gerinant kryžminių raiščių gydymo kokybę, rūpinasi pacientų sauga, analizuoja su tuo susijusius faktorius, ir gydymo rezultatus. Labai džiugu, kad remiantis registrų duomenimis galima sužinoti pakartotinų operacijų skaičių, todėl suprasti ką daryti, kad tokios traumos nesikartotų.

Kryžminių raiščių traumos yra pačios sunkiausios ir ilgiausią gydymo laikotarpį turinčios traumos. Dar blogiau – laiku nediagnozavus, ateity gali įvykti negrįžtami kelio sąnario pakitimai ir jaunas žmogus nebegalės pilnu krūviu sportuoti, o kelio sąnarys palaispniui sudils.

Priekinio kryžminio raiščio plyšimo gydymas

Plyšus kryžminiams raiščiams labai svarbu laiku nustatyti kelio sąnario nestabilumo laipsnį, nes nuo to priklauso kokio gydymo prireiks – ir ne visada būtinai reikia operuoti! Vienas ir pats tiksliausias šiuo metu įmanomas kelio sąnario stabilumo testas patyrus kryžminių raiščių traumas yra taip vadinamas Genourob (GNRB) tyrimas, kurį būtina atlikti kiekvienam žmogui, patyrusiam kryžminių raiščių traumą – šis tyrimas labai tiksliai palygina sveiko ir pažeisto kelio sąnario stabilumą, o pagal šį tyrimą galima tiksliausiai patarti žmogui kokį gydymo būdą pasirinkti – kineziterapiją ar operaciją. Laikoma, kad, renkantis gydymo būdus, GNRB tyrimas labai papildo MRT tyrimą.

Nustačius nedidelį kelio sąnario nestabilumo laipsnį ir jeigu žmogus neplanuoja labai aktyvaus fizinio gyvenimo, galima rinktis ir gydymą be operacijos, tačiau tai nereiškia, kad nereikės nieko daryti – gydymas be operacijos reiškia ilgaa ir labai specifinė kineziterapija, reabilitacija, o tai užima labai daug laiko – reikia išmokti daug naujų fizinių pratimų ir technikų, padedančių stabilizuoti kelio sąnarį. Tačiau, jei, nustatytas didelis kelio sąnario nestabilumas arba žmogus planuoja labai aktyvų fizinį gyvenimą, vargina kelio sąnario nestabilumo epizodai ar kiti specifiniai simptomai, tada reikia atlikti anatominę kryžminio raiščio rekonstrukciją.

Kryžminio raiščio plyšimas ir kremzlė

Dažnai kryžminio raiščio traumos metu, kartu su kryžminiu raiščiu pažeidžiama ir kelio sąnario kremzlė, todėl atliekant kryžminio raiščio rekonstrukciją, kartu būtina atlikti ir kremzlės atstatomąją operaciją. Abi – kryžminio raiščio ir kremzlės rekonstrukcijas būtina atlikti vienu metu! Kitaip, po keleto metų prireiks dar vienos, gal net ne paskutinės kelio sąnario operacijos. Tokie naujausi medicinos mokslo duomenys.

Plyšus kryžminiam raiščiui, kelio sąnarys tampa nestabilus. Todėl reikia atlikti kryžminio raiščio rekonstrukciją, kadangi neatstačius kelio sąnario stabilumo, per laiką susidėvi kelio sąnario kremzlė.

Dažnai jau kryžminio raiščio traumos metu, kartu su kryžminiu raiščiu pažeidžiama ir kelio sąnario kremzlė, todėl atliekant kryžminio raiščio rekonstrukciją, kartu būtina atlikti ir kremzlės atstatomąją operaciją. Abi rekonstrukcijas būtina atlikti vienu metu.

Kartu su kryžminio raiščio rekonstrukcija neatlikus kremzlės atstatymo, net ir po sėkmingai atliktos priekinio kryžminio raiščio rekonstrukcijos, maždaug 60% žmonių po tam tikro laiko progresuoja sąnario kremzlės sudilimas.

Žmonės klausia kodėl taip atsitinka?

Viskas dėl to, kad kremzlė pati savaime neatsistato, todėl radus jos pažeidimą reikia iš karto – kartu su kryžminiu raiščiu atstatyti ir sąnario kremzlę, kitaip, net ir stabiliame kelio sąnaryje progresuoja sąnario kremzlės sudilimas.

Šaltiniai:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35076508/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7735687/
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.5694/mja17.00974
Priekinio kryžminio raiščio plyšimas (po rekonstrukcijos) R.Gudo operacijos metu atlikta nuotrauka
Priekinio kryžminio raiščio rekonstrukcija
/*54745756836*/

3 thoughts on “Priekinio kryžminio raiščio plyšimas”

  1. Sehr wahr, mein lieber Rimas.
    Wie schön wäre es, wenn man die Dinge leichter und innerhalb, wie außerhalb des eigenen Landes vergleichen könnte.
    Danke für Deine Ansichten! Bis bald!
    T

  2. Pingback: Ideal anterior cruciate ligament reconstruction approach - RimtautasGudas.lt

  3. Pingback: Slidinėjimo traumos, kryžminių raiščių plyšimas - RimtautasGudas.lt

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *