Meniskų plyšimai ir susiuvimo būdai

isorinio menisko susiuvimas

Meniskai

Meniskų plyšimai – viena iš dažniausių kelio sąnario skausmo priežasčių, nors jie plyšta nebūtinai traumos metu, dažnai jie degeneruoja ir tada plyšta net ir be traumos, tokiu būdu jie gali plyšti staiga tūpiant ar stojantis, kai žmogus staiga pritūpia ir stojasi ir kelio sąnarys iš sulenkimo staiga tiesiamas arba stipriai atsispiriama iš pilno pritūpimo arba staigaus kelio pasukimo metu, kai blauzda fiksuota.

Meniskų plyšimai ir susiuvimo būdai

Meniskų degeneracija

Degeneruoti meniskai dažniausiai plyšta palaipsniui, jų plyšimo riziką padidina viršsvoris tada, kad ir nuo nedidelio kojos pasukimo jis gali plyšti net ir užstrigti kelio sąnaryje. Yra ir įgimtų įvairių menisko formų, kurios greičiau degeneruoja ir plyšta.

Menisko šaknies plyšimai

Menisko šaknies plyšimai, tokie plyšimai, kai meniskas plyšta per meniską fiksuojančius menisko-blauzdikaulio ir/ar menisko-šlaunikaulio raiščius, kurie jungia meniskus su blauzdos ir šlaunies sąnarinėmis kaulo dalimis. Tokie plyšimai ypatingai nestabilūs ir reikšmingai padidina kelio sąnario nestabilumą bei plyšta kartu su kryžminiais raiščiais traumų metu. Tokio tipo menisko plyšimus būtina rekonstruoti, kitaip kelio sąnarys taps laisvesnis, per daug paslankesnis ir gali prasidėti ankstyvi osteoartrozės reiškiniai.

Meniskų plyšimai ir susiuvimo būdai

Menisko kūno plyšimai įvairiose vietose

Menisko kūno plyšimai vieni dažniausiai pasitaikantys plyšimai, plyšta jie prie pat sąnario kapsulės išilgai, o simptomai ir kelio funkcijos sutrikimas priklauso nuo plyšimo dydžio ir vietos. Tokio pobūdžio plyšimai dažnai sukelia kelio sąnario užstrigimus, kelio sąnarys gali ir užsiblokuoti. Idealu, jei tokio tipo trauminius meniskų plyšimus pavyktų susiūti, tokiu atveju sąnario kremzlė nepatirtų per didelės trinties ir neplonėtų.

Meniskų plyšimai ir susiuvimo būdai

Menisko rampos plyšimai

Meniskų rampos plyšimai yra labai specifinis menisko plyšimo tipas – plyšta dažniausiai užpakalinio rago kapsulės-menisko jungtis, kurią diagnozuoti pakankamai sudėtinga, nes plyšimas iš priekinės sąnario pusės nesimato, todėl dažnai ir nediagnozuojamas.

Kaip gydyti meniskų plyšimus skirtingose vietose

Jei kelio sąnarys ūmiai užsiblokavo, meniską reikia atstatyti į vietą ir artroskopiniu būdu stabiliai prifiksuoti atgal prie sąnario kapsulės. Net ir užstrigusį meniską galima pilnai išsaugoti! Siūnant meniską – svarbu fiksuoti stabiliai, tam prireikia daug ir įvairių meniskų fiksatorių, siūlų ir metodų. Vienos artroskopinės operacijos metu vidutiniškai tenka panaudoti nuo 2 iki 10 menisko fiksatorių ir naudoti labai įvairius siūlų bei fiksatorių įvedimo ir fiksavimo būdus, tačiau tai yra būtina sąlyga meniskų ir sąnarių išsaugojimui.

Meniskų plyšimai ir susiuvimo būdai

Kaip gydyti degeneracinius meniskų plyšimus

Degeneraciniai meniskų plyšimai dažniausiai atsiranda palaipsniui, nebūna kelio sąnario traumos – kelio sąnario skausmas atsiranda pamažu. Skaudėti pradeda, jei degeneracinis meniskas toliau plyšta nuo perkrovos, atplyšta didesnis jo fragmentas, kuris pradeda dirginti kelio sąnarį ir po didesnio fizinio krūvio sąnarys gali patinti. Vėliau, plyšimui plintant susidaro taip vadinamos Beikerio arba parameniskinės cistos, kurioms padidėjus skausmas kelio sąnaryje ypatingai suintensyvėja. Patinimui sumažėjus, kelio sąnario skausmas vėl sumažėja ir žmogus gali vėl būti fiziškai aktyvus. Tačiau tinimams kelio sąnaryje kartojantis, būtina kelio sąnario degeneracinį menisko plyšimą gydyti. Dažniausiai plyšusi jo dalis pašalinama endoskopiniu būdu, tuo pačiu pašalinamas sąnarinio skysčio perteklius iš Beikerio arba parameniskinės cistų. Idealu, jei ir degeneracinį menisko plyšimą pavyksta fiksuoti ir išsaugoti. Ypatingai svarbu išsaugoti išorinio menisko plyšimą.

Meniskų plyšimai ir susiuvimo būdai

Ar gali meniskai sugyti patys

Jei kelio sąnarys neužsiblokavo, meniskas tam tikromis sąlygomis gali sugyti ir pats, tačiau priešingu atveju –  tenka jį gydyti artroskopiniu būdu.

Meniskų siuvimo būdai

Siūnant meniskus labai svarbu fiksuoti juos stabiliai prie kelio sąnario kapsulės, tam reikia panaudoti specialių siūlų ir meniskų artroskopinių fiksatorių kombinacijas. Vieni chirurgai meniskus siūna atviruoju būdu, kiti tik endoskopiniu-artroskopiniu. Kokį būdą bepasirinktų chirurgas, svarbu meniską fiksuoti stabiliai, o tam dažnai prireikia ir daug menisko fiksatorių ir siūlų. Deja, ne visos gydymo įstaigos dar ir šiais laikais turi pačius moderniausius meniskų fiksatorius, siūlus ir instrumentus, nes tik su jų pagalba galima stabiliai ir kokybiškai susiūti meniskus. Vienos operacijos metu vidutiniškai tenka panaudoti nuo 2 iki 10 menisko fiksatorių. Tai daug išlaidų gydymo įstaigai, tačiau tai yra būtina sąlyga meniskų ir sąnarių išsaugojimui.

Visos kelio sąnario operacijos dėl meniskų plyšimų atliekamos artroskopiniu būdu, tai yra per dvi labai nedidelius angeles, pro kurias įvedama artroskopinė optika, vaizdą didinanti 10 kartų, o mikroinstrumentų pagalba atliekamos visos reikiamos procedūros.

Meniskų plyšimai ir susiuvimo būdai

Kaip elgtis po meniskų susiuvimo

Po tokios operacijos pacientai į namus išeina pilnai remdami operuota koja, ją gali iš karto po operacijos pilnai lankstyti, nėra beveik jokių apribojimų. Žinoma, labai didelių  fizinių krūvių reikia vengti keletą savaičių arba priklausomai nuo rastų pažeidimų ar atliktų procedūrų. Sportuoti gali dažniausiai po kelių savaičių ar mėnesių, o ne fizinę darbinę veiklą pradeda labai greitai.

/*54745756836*/

2 thoughts on “Meniskų plyšimai ir susiuvimo būdai”

  1. Laba diena,po MRT tyrimo išvada:medialinio menisko užpakalinio rago periferijoje RAMP 1tipo būdingas plyšimas. Ar reikalinga operacija?Dirbu stovimą darbą,Ačiū už atsakymą.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top