Šiuolaikinis požiūris į kelio sąnario meniskų plyšimus

Susiūtas plyšęs meniskas 2

Normaliam kelio sąnario funkcionavimui meniskai yra vieni iš pagrindinių anatominių struktūrų, esantys tarp kelio sąnario šlaunikaulio ir blauzdikaulio kremzlinių paviršių ir užpildantys kelio sąnario paviršius, tuo būdu meniskai užtikrina sklandų kelio sąnario šlaunikaulinės ir blauzdikaulinės dalių tarpusavio funkcionavimą vaikštant, bėgiojant, sportuojant ar užsiimant bet kokia veikla.

Vidinio menisko implantacija
Vidinio menisko implantacija (R.Gudo operacijos metu daryta nuotrauka)

Sveikas meniskas, užpildantis erdvę tarp šlaunikaulio ir blauzdikaulioSąnario lenkimo ir tiesimo metu meniskai neleidžia sąnarinei kapsulei įlįsti į sąnarinį tarpą. Meniskai, kartu su kryžminiais raiščiais, yra vieni svarbiausių kelio sąnario stabilizatorių, ypač sukamųjų kelio sąnario judesių metu. Jie taip pat dalyvauja sąnarinės kremzlės mitybos procesuose judesių metu. Sąnario apkrovos metu meniskai padidina kontaktinius kremzlės paviršius, tuo būdu sumažina krūvius, tenkančius sąnario kremzlei. Plyšus meniskams ar jiems tiesiog susidėvėjus, padidėja atramos krūviai pačiai sąnario kremzlei, todėl padidėja sąnario sudilimo rizika. Visiškai pašalinus meniskus iš kelio sąnario jau po 2 metų atsiranda sąnario sudilimui būdingų požymių, nes sąnarinė kremzlė neatlaiko jai tenkančių padidėjusių atramos krūvių. Dėl to vyksta sąnario degeneracija.

Įvykus kelio sąnario traumai, pilnai ar dalinai plyšus meniskui ne visada būna didelis skausmas ir funkcijos apribojimas. Dažnai simptomai pasireiškia daug vėliau, po pažeidimo praėjus savaitėms ar net mėnesiams. Žmogus gali jausti nedidelį kelio sąnario srities maudimą po fizinio krūvio ar tiesiog remiantis pažeista koja. Menisko pažeidimui progresuojant, gali pradėti varginti kelio sąnario tinimai, sąnario traškėjimas, girgždėjimas judesių metu. Tai jau yra rimti simptomai, rodantys, kad kelio sąnario padėtis yra kritiška. Tokiu atveju dažniausiai atliekama artroskopinė kelio sąnario operacija, tačiau nemažai meniskų plyšimo formų galima sėkmingai gydyti ir be operacijų.

Šiuolaikinis požiūris į kelio sąnario meniskų plyšimus
Susiūtas plyšęs meniskas

Literatūroje aprašytos menisko funkcijos ir jų svarba sąnario biomechanikai verčia taikyti operacinio gydymo metodikas stengiantis meniskus išsaugoti, o ne pašalinti.

Įvairios meniskų susiuvimo metodikos turi būti parenkamos atsižvelgiant į pažeidimo tipą ir vietą. Daug kur vyrauja klaidinga nuomonė, kad kiekvienas menisko plyšimas turi būti operuojamas. Dalis žmonių net nežino, kad turi plyšusius meniskus, ir sėkmingai pragyvena visą gyvenimą neturėdami jokių funkcijos sutrikimų. Operuoti reikia tiktai tada, kai plyšęs meniskas sukelia specialius simptomus ir sudaro sąlygas degeneracinei sąnario ligai susidaryti. Tuomet reikia pagelbėti kelio sąnariui normaliai funkcionuoti ir kartu užkirsti kelią sąnario susidėvėjimui. Artroskopinės kelio sąnario operacijos daromos naudojant mini instrumentus, tad įpjovos būna tik nedidelės skylutės. To užtenka sutvarkyti kelio sąnaryje esančius pažeidimus ir apsaugoti sąnarius nuo priešlaikinio susidėvėjimo.

/*54745756836*/

2 thoughts on “Šiuolaikinis požiūris į kelio sąnario meniskų plyšimus”

  1. Pingback: Menisko plyšimai, meniskų artroskopinės operacijos, kelio sąnario menisko plyšimas, kelio trauma, artroskopinė operacija, artrozė, kremzlės sudilimai, kojos ašies korekcijos, blauzdikaulio osteotomijos - RimtautasGudas.lt

  2. Kremzles susidevejimas,menisko plysimas.Nuotraukapameciau ,archyve neissaugojo.Reikia naujos nuotraukos ir operacijos.Siuntimas yra.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top