Latarjet artroskopinė operacija

@Latarjet rekonstrukcija

Problema

Lėtinis peties nestabilumas labai apsunkina jaunų žmonių gyvenimo kokybę, o žastikaulis išnyra daug kartų ir labai paprastose situacijose – kažką keliant, plaukiant, miegant ir panašiai. Ypatingai nepatogu, jeigu žastikauliui išnirus žmogus nesugeba pats jo atsistatyti, tada tenka vykti į gydymo įstaigą, kur būtina atstatyti žastikaulį į vietą. Po tokių išnirimų, ranka imobilizuojama įtvare, o tai irgi nepatogu ir ilgam žmogus negali naudotis pažeista ranka. Vėliau, jeigu žastikaulio išnirimai kartojasi, žmogus dažniausiai sugeba pats grąžinti žastikaulį į vietą ir į gydymo įstaigą nebevažiuoja, tarsi geriau, bet lėtinis peties nestabilumas progresuoja, žastikaulis išnyra vis paprastesnėse situacijose ir dažniau, tada jau būtina chirurginiu būdu sugrąžinti peties sąnario stabilumą. Daugėjant žastikaulio išnirimų skaičiui atsiranda mentės ir žastikaulio kaulo defektai peties sąnaryje, kurie sąlygoja blogesnę grįžimo į sportą prognozę. Latarjet artroskopinė operacija yra vienas efektyviausių šios problemos gydymo būdų.

Gydymo būdai

Lėtinio peties nestabilumo gydymas daug sunkesnis, nei pirmą kart išnirusio žastikaulio – dėl susidėvėjusios sąnario lūpos, mentės krašto ir žastikaulio defektų, peties raiščių rekonstrukcija tokiais atvejais nėra efektyvi, o vienintelis šiuo metu efektyvus gydymo metodas – mentės defekto atstatymas, atliekant snapinės mentės ataugos transpoziciją. Ši rekonstrukcija yra auksinis standartas gydant pasikartojančius žastikaulio išnirimus ir lėtinį peties sąnario nestabilumą, kai nestabilumo priežastis yra mentės priekinio apatinio krašto ir žastikaulio kaulo defektai dėl kurių ir atsiranda peties lėtinis nestabilumas bei pasikartojantys žastikaulio išnirimai – žastikaulis išnyra tiesiog miegant ar netgi atliekant labai paprastą rankos judesį, tiesiant ranką ir panašiai.

Žastikaulio išnirimas

Atvira ar artroskopinė Latarjet lėtinio peties nestabilumo rekonstrukcija?

Tiek atvira, tiek artroskopinė Latarjet rekonstrukcijos yra efektyvios peties stabilumą atkuriančios rekonstrukcijos. Žinoma, tai priskiriama prie sudėtingų peties operacijų, daugumos ortopedų nuomonė, kad atvirasis būdas yra lengvesnis ortopedui bei gydymo įstaigai, nes reikia mažiau išlaidų, todėl pasaulyje dažniausiai ir atliekamos. Artroskopinę lėtinio peties sąnario Latarjet rekonstrukciją gali atlikti tik labai patyrę ortopedai artroskopuotojai, operacijai reikia labai daug brangios ir sudėtingos įrangos ir medicinos priemonių, todėl šias operacijas atlieka tik labai specializuoti ortopedijos centrai. Atsiranda vis daugiau duomenų, kad artroskopinė Latarjet rekonstrukcija palengvina reabilitaciją, po jų mažiau apribojami peties judesiai, tiksliau atliekama snapinės mentės ataugos transpozicija, kontroliuojama fiksuojančių sraigtų padėtis, dėl to daugiau tikimybės atgauti buvusius fizinio aktyvumo lygius, mažesnė artrozės rizika. Tai be abejo, labai svarbūs privalumai pacientams, todėl visais įmanomais atvejais artroskopinė metodika yra siekiamybė.

Kada galima sportuoti po Latarjet rekonstrukcijos?

Sportininkams ir fiziškai labai aktyviems žmonėms aktualiausias klausimas kada galima grįžti sportuoti po tokios operacijos?

Dauguma publikacijų ir mūsų patirtis nurodo, kad dauguma aktyviai sportuojančių žmonių po tokios operacijos grįžta sportuoti vidutiniškai 8.6 ± 4.1 mėnesiai po LATARJET rekonstrukcijų, tačiau atlikus ne atvirą, o artroskopinę rekonstrukciją, grįžti sportuoti galima jau ir po 3 ar 4 mėnesių!!! Sunkiau grįžti sportuoti sekasi padidėjusį kūno masės indeksą turintiems žmonėms, ir tiems, kurie prieš operaciją turėjo labai daug žastikaulio išnirimo epizodų, o jų mentės priekinio apatinio krašto defektai buvo ženkliai didesni, taip pat tiems žmonėms, kuriems atsirado dar ir žastikaulio kaulo defektai – taip vadinami Hill-Sachs defektai, kurie išorinės žastikaulio rotacijos metu įstringa į priekinį apatinį mentės kraštą (taip vadinami stringantys žastikaulio defektai). O kuo mentės ir žastikaulio defektai mažesni, tuo didesnė tikimybė greičiau grįžti į buvusį fizinio aktyvumo lygį!

Svarbiausias faktorius – chirurgo rankos, adekvati-kontroliuojama anestezija, kraujavimo kontrolė, susidirbusi operacinė komanda ir gera įranga bei implantai

Svarbiausi ir lemiami faktoriai, atkuriant peties stabilumą – adekvati ir kontroliuojama anestezija, kraujavimo kontrolė, vienas kitą labai gerai suprantanti operacinė komanda, chirurgų operacinė technika, patirtis, metodika, labai gera artroskopinė įranga, implantai ir – artroskopinė peties sąnario Latarjet rekonstrukcija sudaro reikšmingai geresnes galimybes, nei po atviros operacijos grįžti į buvusius fizinio aktyvumo lygius ir sėkmingai išgydyti lėtinį peties sąnario nestabilumą! Tai labai svarbu, nes ši peties rekonstrukcija yra sudėtinga, todėl kiekviena smulki detalė ypatingai reikšminga.

/*54745756836*/

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top