Čiurnos sąnario kremzlės defektai
Čiurnos sąnario kremzlės ir kaulo defektai nėra dažnas reiškinys, tačiau čiurnos sąnariui tenkantis krūvis yra labai didelis, todėl įvairaus laipsnio čiurnos sąnario kremzlės susidėvėjimo ir pažeidimų rizika, ypač šokikaulio kremzlei padidėja daug kartų. Todėl čiurnos sąnario kremzlė ir po ja esantis kaulas labai dažnai neišlaiko šių krūvių ir yra pažeidžiami.
Kaulo ir kremzlės defektai čiurnos sąnaryje
Kaulo ir kremzlės defektai čiurnos sąnaryje dažniausiai atsiranda šokikaulyje. Priežastys deja nėra iki galo aiškios, taip įvyksta dėl kaule esančių mikrokraujagyslių pažeidimo dėl traumos, pakartotino traumavimo arba nuolatinės tos čiurnos dalies perkrovos. Todėl čiurnos sąnario kremzlės atstatymas nėra lengva užduotis.
Kaip gydyti čiurnos sąnario kremzlės ir kaulo pažeidimus?
Pradžioje čiurnos kaulo ir kremzlės pažeidimai gydomi įvairiomis reabilitacinėmis priemonėmis, tačiau atsiradus kremzlės ir kaulo nestabilumui sąnaryje jau reikalinga intervencija.
Kada reikia atlikti čiurnos sąnario artroskopija?
Čiurnos sąnario artroskopija atliekama kai sąnaryje atsiranda laisvos kremzlės atplaišos – kūneliai, arba kaulinės išaugos riboja sąnario judesius, sąnarys stringa traška, tinsta, vargina čiurnos sąnario kapsulės uždegimas – sinovitas.
Kada kremzlės defektą reikia uždengti daugiasluoksne membrana?
Jeigu čiurnos sąnario defektas yra nedidelis ir aplinkui esanti kremzlė ir kaulas yra stabilūs, užtenka pašalinti nestabilią kremzlę ir pažeistą kaulą ir atlikti pokremzlinio kaulo mikroperforacijas, kurių pagalba stimuliuojami kaulų čiulpai ir defekto vietoje susidaro atspari krūviui nauja kremzlė. Tačiau, jei kremzlės ir kaulo defektai yra dideli ir labai didelės atramos vietose, tada užpildžius kaulo defekto ložę kaulu, idealu defektą uždengti daugiasluoksne membrana, kuri fiksuojama medicininiais fibrino klijais. Visa artroskopinė kremzlės rekonstrukcija atliekama neatveriant čiurnos sąnario, per mažas skylutes į sąnarį įvedant ir membraną ir fibrino klijus. Operacijos trukmė priklauso nuo kremzlės ir kaulo defekto dydžio ir vietos ir svyruoja nuo 40 minučių iki 70 minučių. Čiurnos sąnario kremzlės atstatymas yra labai efektyvus metodas padedantis atkurti pažeistą kremzlę.
Kaip elgtis po artroskopinės čiurnos kremzlės rekonstrukcinės operacijos?
Dažniausiai jau tą pačią dieną po artroskopinės čiurnos kremzlės operacijos pacientai gali vaikščioti ir pilnai remti operuotą koją su ramentais, o dažnai ir be jų. Pirmas savaites reikia vengti vaikščiojimo ilgas distancijas. Po operacijos būtina daryti čiurnos mobilumą didinančius pratimus, anksti pradedama specifinė kineziterapija ir jei reikia reabilitacinės priemonės. Priklausomai nuo kremzlės ir kaulo defekto dydžio ir vietos bei rekonstrukcijos apimties ir sudėtingumo, bendros paciento būklės bei pooperacinio skausmo, į namus pacientai išleidžiami tos pačios dienos vakarą, arba esant reikalui pacientai paliekami stebijimui per naktį. Išleidžiant sudaromas indidualus gijimo ir reabilitacijos planas, kuris vėliau koreguojamas eigoje, priklausomai nuo gijimo ir bendros būklės. Operacinių pjūvelių vietos tvarsčiai pakeičiami sausais kas tris dienas arba sušlapus, o siūlai pašalinami maždaug po 14 dienų po operacijos. Po didesnio fizinio krūvio keletą mėnesių arba net ir pusmetį ar ilgiau gali varginti nedidelis čiurnos patinimas, laikinas sąnario maudimas.
/*54745756836*/