Turinys
Kryžminis raištis kartu su meniskais yra pagrindiniai kelio sąnario stabilizatoriai
Vis daugiau žmonių turi geras sąlygas reguliariai sportuoti ir tai yra labai gerai – gerėja ne tik fizinė, bet ir emocinė sveikata. Žinoma, kartu su masiškumu, padaugėjo ir sudėtingų kelio sąnario traumų – kelio sąnario kryžminio raiščio ir meniskų plyšimų vienu metu. Tokių traumų gydymas pastaruoju metu reikšmingai keičiasi, nes naujos ir modernios minimaliai invazinės technologijos sudaro daugiau galimybių geriau, nei vakar gydyti tokias traumas. Nauda – geriau bus išsaugoti kelio sąnariai ateičiai – pavyzdys – prieš keletą metų kartu su kryžminiu raiščio trauma plyšusius meniskus dažniausiai šalindavome, dabar gi juos rekonstruojame, todėl mažesnė tikimybė ateity susirgti osteoartroze ir galimybė išvengti kelio sąnario endoprotezavimo operacijos.
Kas stabilizuoja kelio sąnarį?
Pagrindiniai kelio sąnario stabilizatoriai yra kryžminiai, šoniniai raiščiai ir meniskai. Būtent raiščiai ir meniskai traumos metu ir pažeidžiami, tai yra plyšta. Traumos sunkumas ir padariniai priklauso nuo to kiek ir kurie raiščiai ir/ar meniskai plyšo. Kartu gali būti pažeidžiama sąnario kremzlė ir po ja esantis kaulas.
Kas įvyksta kelio kryžminių ir meniskų plyšimo metu?
Po traumos į sąnarį dažniausiai pribėga kraujo, todėl kelio sąnarys išsipučia, įsitempia ir pradeda veržti. Sąnarį skauda, apsiriboja kelio sąnario judesių amplitudė, žmogui sunkiau vaikščioti. Vėliau, atsiranda kelio sąnario nestabilumas.
Kaip elgtis įvykus kryžminių raiščių ir meniskų plyšimui vienu metu?
Pradinius traumos sukeltus simptomus sutvarkyti lengva, tačiau sunkiausia atkurti normalų kelio sąnario stabilumą, meniskus ir sugrąžinti žmogaus gebėjimą aktyviai gyventi. Iš pirmo žvilgsnio tai atrodytų banalu, tačiau, kai susiduri su šia problema ir nebegali slidinėti ar net elementariai pabėgioti ar užsiimti kita fizine veikla, dažniausiai užklumpa depresija. Todėl atkurti kelio sąnario stabilumą ir sugrąžinti judėjimo laisvę, kaip ir apskritai LAISVĘ yra pamatinis uždavinys, o neatkūrus kelio sąnario stabilumo ir meniskų, atsiranda ankstyvo kelio sąnario susidėvėjimo pavojus – medicinos mokslo faktai byloja, kad kelio sąnario nestabilumas dešimties metų laikotarpiu tiesiogiai įtakoja kelio sąnario kremzlės ir meniskų susidėvėjimą, o tai yra ankstyvos osteoartrozės arba kelio sąnario sudilimo atsiradimą. Dar baisiau – jei tokia trauma įvyksta ankstyvoje vaikystėje arba jaunystėje – iki 20 metų amžiuje, tai, neatkūrus kelio sąnario stabilumo 50 metų sulaukusiems žmonėms kelio sąnarys taip sudyla, kad reikia pilno kelio sąnario endoprotezavimo operacijos.
Kaip gydyti kelio sąnario raiščių ir meniskų traumas?
Atkuriant kelio sąnario stabilumą ir meniskus, į buvusio raiščio vietą įsodinamas naujas raiščio implantas, kuris pakeičia plyšusio raiščio funkciją, kitaip tariant atliekama kryžminio raiščio rekonstrukcija, kartu rekonstruojami ir meniskai. Pažeisti šoniniai raiščiai, meniskai ir/ar kremzlė, moderniausios įrangos ir implantų pagalba ir naujausiomis technologinėmis priemonėmis turi būti atkurti vienos operacijos metu! Tai sudėtingas chirurginis procesas – jo metu iš paciento kitų vietų paimami įvairaus diametro sausgyslių transplantai, iš kurių suformuojami didelio diametro nauji kryžminiai ir šoniniai raiščiai, išgręžiami kanalai šlaunikaulyje ir blauzdikaulyje ir į juos įsodinami bei stabiliai fiksuojam nauji kryžminiai ir šoniniai raiščių transplantai. Tuo pačiu, naujausių ir labai patikimų meniskų fiksavimo sistemų pagalba rekonstruojami ir prifiksuojami meniskai, jei reikia atliekama jų transplantacija, atkuriama sąnario kremzlė, o finale – atkuriamas kelio sąnario stabilumas.
Svarbi kiekviena detalė – raiščio transplantų paėmimas ir paruošimas, tikslus jų vietos parinkimas, įvedimas ir stabili transplantų fiksacija – šlaunikaulinė ir blauzdikaulinė transplanto dalys dažniausiai fiksuojamos arba tirpiais sraigtais arba naujos technologijos endosagų sistemomis. Labai svarbi tirpių sraigtų sudėtis, nes tirpdami sraigtai kaule neretai suformuoja cistas, kurios gali sukelti skausmą po rekonstrukcijų praėjus net ir keleriems metams. Todėl pastaruoju metu transplantai dažniau fiksuojami endosagų sistemomis tiek šlaunikaulyje, tiek blauzdikaulyje – niekam nereikia ištirpti, todėl nebus ir kaulų cistų – ši problema išspręsta! Arba kitas sprendimas – lėčiau tirpstantys sraigtai, nesukeliantys kaulų cistų susiformavimo. Kaip minėjau, kartu būtina išsaugoti ir meniskus, o ypač išorinį meniską, nes kitu atveju, tai yra jį pašalinus, jau po 1 metų atsiras ankstyva kelio sąnario išorinės dalies artrozė, o tai jau gyvenimo kokybę pakeičiantis įvykis, deja kokybė ir gyvenimas suprastėja.
Meniskų svarba
Meniskai kelio sąnaryje yra labai svarbūs – jų dėka kelio sąnario kremzlė nesudyla.
Tačiau kelio sąnario traumos metu, ypač tada, kai plyšta kryžminis raištis, meniskai plyšta kartu. Medicinos mokslas jau senokai įrodė, kad be meniskų kelio sąnarys sudyla keletą kartų greičiau, nei su jais, todėl plyšusius meniskus reikia saugoti.
Tačiau, tai nėra taip lengva, kaip atrodo – yra daug jų susiuvimo būdų ir kiekvienas iš jų turi savo privalumų ir trūkumų – atliekant meniskų fiksacijas techniniame arsenale reikia turėti visus įmanomus meniskų fiksacijos būdus ir juos kombinuoti.
Pateikiame pavyzdį, kuomet kartu su kryžminio raiščio rekonstrukcija buvo atlikta vidinio ir išorinio meniskų (abiejų vienu metu) fiksacija „viskas viduje“ ir kombinuota „vidus-išorė“ metodika – tai yra be papildomų pjūvių – artroskopiškai – viduje, kartu atlikta ir kryžminio raiščio ir menisko rekonstrukcija.
Kada galima vaikščioti po kryžminių raiščių ir meniskų rekonstrukcijos?
Vaikščioti po kryžminių raiščių ir meniskų rekonstrukcijos galima jau sekančią dieną – atlikus stabilią raiščių ir meniskų fiksaciją jau tą pačią dieną po operacijos leidžiam pilnai minti operuotą koją visu savo svoriu. Ramentai nėra būtini, tačiau pirmas dvi savaites žmonės juos naudoja, nes padeda apsitarnauti buityje. Vaiščioti ir galima ir reikia, tačiau nereikia vaikščioti daug atstumų, pirmas dvi savaites , iki siūlų išėmimo vaikščioti pilnai remiantis operuota koja patariama namų sąlygomis, lygiomis grindimis. Pradžioje naudojamas tekstilinis kelio sąnario lenkimo kampą reguliuojantis įtvaras, vėliau jo nebereikia.
Kada galima vairuoti po po kryžminių raiščių ir meniskų rekonstrukcijos?
Vairuoti po kryžminių raiščių ir meniskų rekonstrukcijos rekomenduojama kai kelio sąnarys po operacijos sulenkiamas 90 laipsnių kampu, tai įvyksta maždaug po 3-5 savaičių.
Kada galima sportuoti po po kryžminių raiščių ir meniskų rekonstrukcijos?
Sportuoti po kryžminių raiščių ir meniskų rekonstrukcijos pradedama labai įvairiai, tačiau bendri principai panašūs – ankstyva kineziterapija prasideda jau pirmą pooperacinę dieną, o intensyvesnė reabilitacija prasideda maždaug po 4 savaičių, kai ištraukiami siūlai, sugyja operaciniai pjūveliai – tada sumažėja pooperacinės infekcijos rizika ir galima pradėti intensyviau atlikti reabilitaciją. Rekonstruoti raiščiai ir meniskai sugyja maždaug per 6-12 savaičių, atstačius kelio judesių amplitudę, jei sąnarys netinsta, atstatinėjama raumenų jėga ir maždaug po 4-5 mėnesių atliekami specifiniai kelio stabilumo, jėgos ir propriorecepcijos testai, kurių pagalba įvertinama kelio sąnario būklė ir sprendžiama apie tolimesnį grįžimą į įprastą sportinę veiklą.
/*54745756836*/
Sveiki .ar pries operacija .negeriau butu koju rebilitacija .daug informacijos po menisku operacijos .kada galima i sanari leisti helurona?
Audra, kiekviena situacija labai individuali, reikia pasitarti su operuojančiu gydytoju kaip geriausia elgtis, reikia žinoti konkrečią situaciją
Ar dažnai po menisko ir kryžminių raisčių operacijos kelyje kaupiasi skystis. Operavo 2023 ,10. 11. , kitą dieną po operacijos traukė kraujagyslių skystį ir šiandien 2023.10.17. Ar reikia sunerimti ir ką daryti?
Danute,
b8na visaip, tiesiog reikia pasižiūrėti detaliau, bet taip būna dažnai, reikia šaldyti, gerti paskirtus vaistus, o jei renkasi skystis reikia pasirodyti
Ačiū