Turinys
Kada dažniausiai įvyksta dalinis peties rotatorių ir bicepso sausgyslės plyšimas
Staigiai sukinėjant pakeltą ranką per peties sąnarį, bicepso ilgoji sausgyslė patenka į siaurą tarpelį tarp petinės mentės ataugos ir peties rotatorių bei žastikaulio galvos. Staiga paleidžiant ranką, bicepso sausgyslė stipriai įsitempia ir turi atlaikyti beveik visą rankos jėgą – dažnai kartojantis šiems judesiams, bicepso ilgoji sausgyslė sustorėja ir jai pasidaro ankšta šiame tarpe, todėl dažnai rankos judesius virš galvos naudojantiems žmonėms dažnai įvyksta dalinis peties rotatorių ir bicepso sausgyslės plyšimas.
Kam dažniausiai įvyksta dalinis peties rotatorių ir bicepso sausgyslės plyšimas
Tokio tipo peties judesius dažniausiai atlieka tenisininkai (teniso servo metu), tinklininkai, vandensvydžio žaidėjai, ieties metikai, rankininkai, rečiau, krepšininkai ir panašiai.
Teniso servas ir dalinis peties rotatorių ir bicepso sausgyslės plyšimas
Teniso servas labai svarbi teniso žaidimo dalis, ypač II ir III tipo akromioną, bei raktikaulio distalinio galo ataugą turintiems žmonėms – jo metu visos peties raumenų sausgyslės intensyviai suka peties sąnarį maksimaliomis amplitudėmis, ir sukelia peties sąnario sukamųjų (rotatorių) bei bicepso ilgosios sausgyslių apkrovimą-perkrovą, po kurių sausgyslės turi „pailsėti“. Net ir profesionaliuose teniso čempionatuose matosi, kaip žaidėjai po specifinių servų užsiima už skaudamo peties.
Teniso servas
Teniso servas ypatingai svarbi techninė detalė, nulemianti ne tiktai žaidimo eigą, bet ir peties rotatorių bei bicepso ilgosios sausgyslės būklę – pastebėta, kad dėl neteisingos teniso servo technikos peties rotatorių ir bicepso sausgyslės gali būti traumuojamos, gali degeneruoti ir netgi dalinai arba pilnai nuplyšti.
Traumos mechanizmas
Dėl nuolat vykstančių degeneracinių peties rotatorių ir bicepso sausgyslių pasikeitimų, jos gali dalinai arba pilnai plyšti visai netikėtai, ypač jei kažkurį laiką vargino šių sausgyslių uždegimai – sausgyslės paburksta, sustorėja, joms pasidaro ankšta siauruose peties tarpeliuose, o skausmas petyje gali atsirasti ir be jokios traumos – tai įvyksta todėl, kad daliai žmonių dėl specifinės peties sąnario anatomijos, siaurų angų, kuriose peties sausgyslės funkcionuoja, sutrinka jų kraujotaka, įvyksta jų audinio degeneracija, sausgyslinio audinio atrofija, peties sausgyslės pasidaro silpnesnės ir mažiau atsparios fiziniams krūviams, todėl gali plyšti net ir nuo menkiausio judesio.
Kaip gydyti dalinį peties rotatorių ir bicepso sausgyslės plyšimą
Jeigu įvyko pilnas ilgosios bicepso sausgyslės plyšimas, o peties rotatorių sausgyslės neplyšo arba tik dalinai plyšo (<50%) savo storio, tada dažniausiai operacinės intervencijos nereikia – galima pilnai pasveikti be operacijų.
Tačiau, jei kartu su ilgosios sausgyslės plyšimu įvyko ir pilnas peties rotatorių plyšimas, tada jau reikia chirurginės artroskopinės intervencijos – rotatorių sausgyslių rekonstrukcijos.
Bicepso fiksacija arba tenodezė
Jeigu, peties rotatorių sausgyslės plyšę tik dalinai (<50%), o bicepso sausgyslė nestabili, bet nedegeneruota, atliekama bicepso sausgyslės fiksacija, o jeigu ir degeneruota – tenodezė.
Yra ir daugiau klinikinių situacijų, kiekvienos jų metu gydymo taktika sprendžiama atsižvelgiant į pažeidimus ir gali reikšmingai skirtis.