Dalinis peties rotatorių ir bicepso sausgyslės plyšimas

bicepso plysimas

Kada dažniausiai įvyksta dalinis peties rotatorių ir bicepso sausgyslės plyšimas

Staigiai sukinėjant pakeltą ranką per peties sąnarį, bicepso ilgoji sausgyslė patenka į siaurą tarpelį tarp petinės mentės ataugos ir peties rotatorių bei žastikaulio galvos. Staiga paleidžiant ranką, bicepso sausgyslė stipriai įsitempia ir turi atlaikyti beveik visą rankos jėgą – dažnai kartojantis šiems judesiams, bicepso ilgoji sausgyslė sustorėja ir jai pasidaro ankšta šiame tarpe, todėl dažnai rankos judesius virš galvos naudojantiems žmonėms dažnai įvyksta dalinis peties rotatorių ir bicepso sausgyslės plyšimas.

Dalinis peties rotatorių ir bicepso sausgyslės plyšimas

Kam dažniausiai įvyksta dalinis peties rotatorių ir bicepso sausgyslės plyšimas

Tokio tipo peties judesius dažniausiai atlieka tenisininkai (teniso servo metu), tinklininkai, vandensvydžio žaidėjai, ieties metikai, rankininkai, rečiau, krepšininkai ir panašiai.

Dalinis peties rotatorių ir bicepso sausgyslės plyšimas

Teniso servas ir dalinis peties rotatorių ir bicepso sausgyslės plyšimas

Teniso servas labai svarbi teniso žaidimo dalis, ypač II ir III tipo akromioną, bei raktikaulio distalinio galo ataugą turintiems žmonėms – jo metu  visos peties raumenų sausgyslės intensyviai suka peties sąnarį maksimaliomis amplitudėmis, ir sukelia  peties sąnario sukamųjų (rotatorių) bei bicepso ilgosios sausgyslių apkrovimą-perkrovą, po kurių sausgyslės turi „pailsėti“. Net ir profesionaliuose teniso čempionatuose matosi, kaip žaidėjai po specifinių servų užsiima už skaudamo peties.

Dalinis peties rotatorių ir bicepso sausgyslės plyšimas

Teniso servas

Teniso servas ypatingai svarbi techninė detalė, nulemianti ne tiktai žaidimo eigą, bet ir peties rotatorių bei bicepso ilgosios sausgyslės būklę – pastebėta, kad dėl neteisingos teniso servo technikos peties rotatorių ir bicepso sausgyslės gali būti traumuojamos, gali degeneruoti ir netgi dalinai arba pilnai nuplyšti.

Dalinis peties rotatorių ir bicepso sausgyslės plyšimas

Traumos mechanizmas

Dėl nuolat vykstančių degeneracinių peties rotatorių ir bicepso sausgyslių pasikeitimų, jos gali dalinai arba pilnai plyšti visai netikėtai, ypač jei kažkurį laiką vargino šių sausgyslių uždegimai – sausgyslės paburksta, sustorėja, joms pasidaro ankšta siauruose peties tarpeliuose, o skausmas petyje gali atsirasti ir be jokios traumos – tai įvyksta todėl, kad daliai žmonių dėl specifinės peties sąnario anatomijos, siaurų angų, kuriose peties sausgyslės funkcionuoja, sutrinka jų kraujotaka, įvyksta jų audinio degeneracija, sausgyslinio audinio atrofija, peties sausgyslės pasidaro silpnesnės ir mažiau atsparios fiziniams krūviams, todėl gali plyšti net ir nuo menkiausio judesio.

Dalinis peties rotatorių ir bicepso sausgyslės plyšimas
III tipo petinė mentės atauga ir atlikta artroskopinė akromionoplastika

Kaip gydyti dalinį peties rotatorių ir bicepso sausgyslės plyšimą

Jeigu įvyko pilnas ilgosios bicepso sausgyslės plyšimas, o peties rotatorių sausgyslės neplyšo arba tik dalinai plyšo (<50%) savo storio, tada dažniausiai operacinės intervencijos nereikia – galima pilnai pasveikti be operacijų.

Tačiau, jei kartu su ilgosios sausgyslės plyšimu įvyko ir pilnas peties rotatorių plyšimas, tada jau reikia chirurginės artroskopinės intervencijos – rotatorių sausgyslių rekonstrukcijos.

Dalinis peties rotatorių ir bicepso sausgyslės plyšimas

Bicepso fiksacija arba tenodezė

Jeigu, peties rotatorių sausgyslės plyšę tik dalinai (<50%), o bicepso sausgyslė nestabili, bet nedegeneruota, atliekama bicepso sausgyslės fiksacija, o jeigu ir degeneruota – tenodezė.

Dalinis peties rotatorių ir bicepso sausgyslės plyšimas

Yra ir daugiau klinikinių situacijų, kiekvienos jų metu gydymo taktika sprendžiama atsižvelgiant į pažeidimus ir gali reikšmingai skirtis.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top