Daugiau nei 1-nos vietos kelio kremzlės pažeidimai. Kaip elgtis? Ar įmanoma vienu metu atkurti visus kremzlės defektus
Turinys
Kelio sąnario kremzlės atkūrimas sąnaryje yra sudėtingas biologinis procesas, kuris priklauso nuo labai daug dar ir vis dar sunkiai kontroliuojamų bei žmogaus sąnariuose vykstančių ląstelinių, fiziologinių procesų. Daugybė eksperimentinių ir klinikinių mokslinių tyrimų įrodė, kad atkurti pažeistą sąnario kremzlę vis tik įmanoma. Pažangūs šiuolaikiniai metodai ir jų kombinacijos padeda pristabdyti, o dažnai ir sustabdyti sąnario dilimo procesus sąnaryje, tačiau tikslaus paaiškinamo mechanizmo kaip tai įvyksta kol kas dar nėra.
Kokios galimybės atkurti biologinę kremzlę, jei yra daugiau nei 1-nos vietos kelio kremzlės pažeidimai
Nors yra daug kremzlės atkūrimo būdų, ypač naujai atsirandančių – vis dar trūksta faktais grįstų įrodymų apie jų efektyvumą. Vienas iš efektyvesnių būdų, jeigu jau prireikia ir dar įmanoma atstatyti sąnario kremzlę – tai galimybė implantuoti daugiasluoksnę nano-membraną (kitaip vadinamą karkasą), tai yra atlikti karkaso implantaciją į sąnario kremzlės defekto vietą. Membranos (arba kitaip biologiniai karkasai) sąnaryje įsodinamos ir fiksuojamos specialiais fibrino klijais, kurie fiksuoja ją sąnario defekto vietoje taip, kad ji būtų stabili, o su laiku implantacijos vietoje įvyksta kremzlės regeneracija. Karkaso implantacija atliekama kartu su kaulų čiulpų stimuliacija, kurios metu regeneruoti sugebančios ląstelės patenka į defekto vietoje įsodinto karkaso vidų ir čia pradeda gaminti kremzlinį audinį, kuris perauga karkasą ir taip defekto vietoje susiformuoja nauja kremzlė. Kartu su membrana gali būti naudojamos ir ląstelės, technologijos jau naudojamos ir nuolat tobulinamos.
Membrana implantuojama kartu su ląstelėmis
Tai yra labai sudėtingas biologinis procesas, reikalaujantis milijoninių investicijų, griežti ES vaistų kontrolės saugumo reikalavimai minėtiems biologiniams karkasams labai riboja jų panaudojimą, tačiau jau dabar mokslo faktais grįsti įrodymai siūlo juos naudoti pridedant autologines chondrocitų ląsteles, kurios karkasuose dauginasi ir atkuria pažeistą kremzlinį audinį. Minėti karkasai labai efektyviai stimuliuoja naujos kremzlės susidarymą ir pažeistos vietos atkūrimą, tai jau įrodyta daugybe mokslinių tyrimų. Idealu jei karkasą sudaro ne tiktai kolagenas, bet ir integracijai į kaulą skirti hydroksiapatitai bei magnis, implantuoti tokio tipo karkasai, kartu su kaulų čiulpų stimuliacija ir ląstelėmis į sąnarius, užtikrina naujos kremzlės atstatymą.
Ką daryti jei sąnaryje kremzlės defektai yra išplitę ir yra daugiau nei 1-nos vietos kelio kremzlės pažeidimai
Dažnai žmonės kreipiasi, kai jau pradeda skaudėti ir/ar tinti kelio sąnarys, o kremzlės pažeidimas nustatomas jau ne vienoje, o keliose sąnario vietose, ir yra išplitę. Tokiais atvejais pilnai išgydyti kremzlės defektus būna labai sudėtinga, tačiau įmanoma. Labai svarbu, kad kremzlės defektai būtų apriboti šalia sveika kremzle, kurios visas storis būtų normalus, tokiu atveju galima implantuoti membranas, kurios puikiai prigyja prie sveikos kremzlės kraštų ir biologiškai atstoja normalų kremzlės audinį. Tačiau pasitaiko atvejų, kai šalia kremzlės defekto esanti kremzlė jau būna taip suplonėjusi, kad membraną implantuoti būna labai sunku, nes tampa sudėtinga ją stabiliai fiksuoti prie kremzlės kraštų.
Bet kokiu atveju reikia stengtis membraną implantuoti į visus sąnario defektus
Kad ir kaip išplitę būtų kremzlės defektai, bet kokiu atveju reikia stengtis membraną implantuoti į visus sąnario defektus, taip padengiant visą sąnario paviršių. Technologiškai tai jau įmanoma ir viskas atliekama neatveriant sąnario – artroskopiškai.