Žastikaulio išnirimas su mentės lūžiu

mentes priekio luzis

Žastikaulio išnirimas su mentės lūžiu. Sudėtinga būklė

Peties sąnarys yra pats nestabiliausias sąnarys žmogaus kūno sąnarys, o priekinis žastikaulio išnirimas įvyksta, kai traumos metu žastikaulio galva išnyra iš peties sąnario ir trenkiasi į mentės priekinį apatinį kraštą. Išnirimo metu nuplėšiama priekinė peties sąnario lūpa, o jei traumos jėga didelė (pavyzdžiui krentant nuo kopėčių ar kito aukščio žmogus staiga griebiasi su ranka už kažko), tada dažnai lūžtas ir mentės priekinis apatinis kraštas su kaulu ir kremzle.

Žastikaulio išnirimas su mentės lūžiu
Mentės priekinio krašto lūžis po žastikaulio išnirimo

Atsiranda didelė rizika žastikaulio išnirimams

Patyrus tokią traumą, atsiranda didelė rizika pakartotinams žastikaulio išnirimams ir lėtinio peties nestabilumo atsiradimui, kuomet žastikaulis pradeda dažnai išnirti labai paprasto peties judesio metu (miegant, plaukiant, tiesiant ranką ir panašiai).

Žastikaulio išnirimas su mentės lūžiu
Žastikaulio kremzlės ir kaulio įspaudimo lūžis

Kaip nustatyti, kad su žastikaulio išnirimu įvyko ir mentės lūžis

Nustatyti, kad su žastikaulio išnirimu įvyko ir mentės lūžis geriausia atlikus kompiuterinį peties tomografijos tyrimą arba branduolių magnetinio rezonanso tyrimą, nes tiek echoskopijos, tiek rentgeno tyrimų metu tokie lūžiai dažniausiai nepastebimi.

Žastikaulio išnirimas su mentės lūžiu
Mentės priekinio krašto lūžis

Kartu lūžta ir žastikaulio galvos užpakalinė dalis

Kartu su tokiais žastikaulio išnirimais įvyksta ir žastikaulio užpakalinės dalies taip vadinamas įspaustinis lūžis (Hill-Sachs lūžis), kuris dar labiau apsunkina gydymą.

Žastikaulio išnirimas su mentės lūžiu

Kaip gydyti tokias traumas

Pirmiausia reikia žastikaulį atstatyti į peties sąnarį, atlikti KT ir MRT tyrimus, tada suplanuoti tolimesnį gydymą. Idealiausia artroskopijos būdu grąžinti lūžusį mentės krašto kaulo ir kremzlės fragmentą, jį fiksuoti kartu priekine peties sąnario lūpa. Kartu pašalinti laisvus, atskilusius kremzlės fragmentus, į žastikaulio užpakalinę dalį pritvirtinti išorinio rotatoriaus sausgyslę (remplissage procedūra).

Žastikaulio išnirimas su mentės lūžiu
Peties rotatorių dalis pritvirtinama prie žastikaulio užpakalinio defekto

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top