Slidinėjimo traumos, kryžminių raiščių plyšimas

slides

Kur gydytis patyrus kelio kryžminių ir šoninių raiščių plyšimus slidinėjant? Grįžti į Lietuvą ar likti gydytis slidinėjimo kurorte?

Žiema – kalnų slidinėjimo sezonas, kurio metu įvyksta tikrai daugiau kelio sąnario raiščių (ypač kryžminių) traumų, lyginant su vasaros sezonu, ir dažniausias žmonių klausimas būna kur ir kaip gydytis, patyrus kryžminių raiščių traumą? – kalnuose esančiuose sveikatos centruose ar grįžti į namus ir ten ieškoti pagalbos.

Slidinėjimo traumos, kryžminių raiščių plyšimas – kaip jos įvyksta?

Žmonėms tikrai skaudu patirti traumą pirmą arba antrą slidinėjimo kalnuose dieną, deja tai dažnas reiškinys ir, kad ir kaip ruošiamasi, jų išvengti nepavyks. Dažniausiai tokias traumas patiria jauni žmonės, nes jie čiuožia greičiau ir mėgsta pavojingesnes trasas, kur daugiau adrenalino. Dar viena dažna kryžminių raiščių ir kitų kelio sąnario traumų priežastis, tai kalnuose vartojamas alkoholis – atsiranda daugiau nepamatuotos drąsos leistis sudėtingesnėmis trasomis, raumenys per daug atsipalaiduoja, tada ir įvyksta slidžių susipainiojimai, užkliuvimai už suplakto sniego kupstų, atsitrenkimai į kitus slidinėjančius žmones ir taip toliau.

Kokios dažniausios slidinėjimo traumos?

Dažniausiai slidinėjant įvyksta įvairių kūno dalių sumušimai, kurie nėra pavojingi, tačiau dėl didelio greičio, besikeičiančių kalnuose čiuožimo situacijų ir kitų faktorių įvyksta kur kas rimtesnės traumos – dažniausiai plyšta kelio sąnario raiščiai. Sunkiausios kelio raiščių traumos, tai kryžminių raiščių traumos, dažnai kartu su kryžminiais raiščiais plyšta ir šonininiai kelio raiščiai, meniskai, kremzlė, sąnario kapsulė.

Lindsey Vonn trauma

Slidinėjant kalnuose apatinės galūnės, o ypač kelio sąnarys patiria labai dideles apkrovas – intensyviai dirba kryžminiai, šoniniai kelio raiščiai, amortizuoja vidinis ir išorinis meniskai, dideles apkrovas ir smūgio jėgas atremia sąnario kremzlė, 20 kartų didesnės apkrovos tenka kelio sąnario girnelei , kuri nuolat „šokinėja“ savo vagoje, keletą kartų didesniu intensyvumu dirba girnelės nuosavas raištis ir keturgalvio šlaunies raumens sausgyslė, jau nekalbant apie aukščiau kelio ir apie klubo sąnarius esančius raumenis ir sausgysles bei čiurnos sąnarį ir raiščius, juosmeninę stuburo dalį ir taip toliau. Taip patiriame kalnų slidinėjimo malonumus, tačiau būkime budrūs, nes kalnų greitis didelis – čiuožiant paslydus, nukritus ar atsitrenkus, kad ir į vaiką, neatsisegus slidei – įvyksta labai sunki kelio sąnario raiščių kompleksinė trauma, tada laukia ilgas ir sunkus gydymas – kryžminių raiščių, šoninių raiščių, meniskų rekonstrukcija vienu metu – reabilitacija – ir apie 1-2 metus trunkanti psichologinė baimė dar kartą patirti šią traumą.

Ką daryti įvykus kelio sąnario kryžminių raiščių traumai?

Reikia neskubėti ir tiksliai nustatyti kas įvyko – jei plyšo kelio raiščiai tikrai nėra būtina tuojau pat operuotis – galima saugiai grįžti namo ir ten pilnai išsigydyti. Jei plyšo kelio kryžminiai raiščiai greičiausiai reikės gana sudėtingos kelio sąnario kryžminių raiščių rekonstrukcijos, kurios metu transplanto perkėlimui ir fiksavimui naudojami specialūs fiksatoriai ir metodikos įvairiose Europos šalyse gali skirtis, nuo to priklauso reabilitacijos laikas ir režimas, jis irgi gali skirtis, todėl vėliau iškyla nemažai problemų. Šiuo metu Lietuvoje naudojami kryžminių raiščių implantai ir metodikos yra pačių žinomiausių pasaulio kompanijų, todėl dėl to pergyventi tikrai nereikia. Žinoma, jei įvyko sudėtingas lūžis ar kita transportavimui ir kelionei pavojinga būklė, tada jau geriau gydytis jei tik įmanoma artimiausioje tos šalies gydymo įstaigoje, tačiau kelio raiščių traumų metu, kai kaulų vientisumas yra nepažeistas, geriausia grįžti gydytis į Lietuvą, nes kalnų gydymo centruose daromos operacijos yra daugiausia sezoninės, ten nevažiuoja labai patyrę sporto chirurgai ortopedai – sudaromi laikini kontraktai su gydytojais, kurie neturi labai daug tokių traumų gydymo patirties.

Pirma pagalba įvykus kelio kryžminių raiščių, šoninių raiščių, meniskų traumai

Įvykus traumai kalnuose, pasikvieskite pagalbą, kreipkitės į artimiausią gydymo centrą, jei esate apsidraudę, būtinai užfiksuokite įvykį gydymo įstaigoje ir išsaugokite visus įrašus, jei padarys magnetinio rezonanso tyrimą (MRT), būtinai apsiimkite vaizdus laikmenoje (CD arba USB laikmenoje). Kol pateksite į gydymo įstaigą ar sulauksite pagalbos, pabandykite ištiesti pažeistą kelio sąnarį, pačiupinėkite ar nėra kokių nors deformacijų, tegul pirminis ūmus skausmas šiek tiek aprimsta. Pajudinkite kojos pirštus, pėdą, klubo sąnarį, sutraukite kojos raumenis ir tik įsitikinę, kad nėra kažkokių keistų kojos deformacijų ir aprimus ūmiam skausmui, pabandykite atsistoti. Jei kelio sąnario labai neskauda, pajudinkite ir jį. Idealu, jei šalia tai padaryti kas nors padės. Jei šalia pagalbos dar nėra, tada neskubėkite. Jei įmanoma, su šalia esančiu sniegu ar ledo gabaliukais pašaldykite pažeistą kelio sąnarį, kad ir per kelnes.

Ką daryti vėliau?

Vėliau, atvykus pagalbai, būtina kelio sąnario imobilizuoti įtvaru, reguliariai šaldyti, jei skauda išgerti nuskausminančių vaistų. Jei sąnarys staiga ištino, gali tekti ištraukti kraują iš kelio sąnario. Kad nekraujuotų į kelio sąnarį, būtina jį šaldyti. Aprimus skausmui ir patekus į gydymo įstaigą dažniausiai atliekamas MRT tyrimas, kuris ir parodo tiksliai kas atsitiko. Nuo to ir priklauso visas tolimesnis gydymas.

Kokie tyrimai svarbūs patyrus kelio kryžminių raiščių traumas?

Patyrus ar įtarus kelio sąnario kryžminių raiščių traumą, būtina atlikti:

Slidinėjimo metu patirtų kelio kryžminių raiščių traumų gydymas

Kelio sąnario stabilumas priklauso ne tiktai nuo kryžminių raiščių, bet ir nuo šoninių raiščių, meniskų, kremzlės vientisumo, o kelio sąnario kryžminių raiščių plyšimo metu dažnai daugiau arba mažiau plyšta ir šoniniai kelio sąnario raiščiai, kurie artroskopinės kelio sąnario kryžminių raiščių rekonstrukcinės operacijos metu dažniausiai rekonstruojami kartu su kryžminiais raiščiais.

Būna situacijų, kai plyšta ne abu pluoštai, o tik vienas kryžminio raiščio pluoštas, tada labai svarbu atlikti stabilumo GENOUROB laksimetrijos testą, kuris milimetrų tikslumu parodo ar įvyko pilnas ar dalinis kryžminio raiščio plyšimas.

Artroskopinės kryžminių raiščių rekonstrukcijos

Kelio sąnario priekinio kryžminio raiščio plyšimai yra viena dažniausių ir sunkiausių kelio sąnario traumų. Nuo šios traumos gydymo priklauso ne tiktai kelio sąnario stabilumas, žmogaus gyvenimo kokybė ir fizinis aktyvumas, bet ir sąnario susidėvėjimo rizika. Kryžminių raiščių gydymas yra labai sudėtingas, kadangi šie raiščiai yra sudaryti iš kelių pluoštų ir tikslus pažeistos anatomijos atkūrimas yra pagrindinis gydymo sėkmės tikslas. Visos artroskopinės operacijos kryžminių raiščių rekonstrukcinės operacijos atliekamos sudėtingos optinės įrangos kontrolėje, svarbi kiekviena detalė, kuri gali nulemti tolimesnį traumą patyrusio žmogaus gyvenimą. Panaudojant pačią moderniausią vaizdo įrangą, specializuotus mikro-instrumentus, naujas raištis įsodinamas ir stabiliai fiksuojamas kelio sąnaryje panaudojant specialius fiksatorius bei instrumentus. Gydant šias traumas, svarbi ne tiktai pati operacija, bet ir laikotarpis tarp traumos ir operacijos, bei visas pooperacinis reabilitacijos ir funkcijos atstatymo laikas. Todėl gydant šias traumas reikalingas komandinis požiūris-bendradarbiauti paciento labui turi šioje srityje patyrę sporto ortopedas traumatologas, reabilitologas, kineziterapeutas, psichologas bei kiti specialistai iškirtinai besispecializuojantys sporto traumatologijoje. Visas gydymo laikotarpis gana ilgas.

Artroskopinės kryžminių raiščių rekonstrukcijos. Yra nemažai priekinio kryžminio raiščio rekonstrukcijos metodikų, visų jų pagrindinis principas atkurti tikslią anatomiją ir stabiliai prifiksuoti transplantą.

Saugaus slidinėjimo – sezonas dar tik prasidėjo!

/*54745756836*/

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top