Kryžminio raiščio traumos simptomai ir pirmoji pagalba

kryzminio raiscio plysimas rekonstrukcija

Ką jaučia žmogus kryžminio raiščio traumos metu?

Kryžminio raiščio, kartu ir šoninių kelio sąnario raiščių trauma – plyšimas (pilnas arba dalinis) dažniausiai įvyksta kai žmogus judėdamas viena kryptimi (ne būtinai greitis turi būti didelis) staiga sustoja ir greitai pakeičia kryptį. Tai dažniausiai įvyksta slidinėjant, žaidžiant futbolą, tenisą, krepšinį, tinklinį ar kitus žaidimus. Nuo tuo metu esamo greičio priklauso kryžminio raiščio pluoštų plyšimų skaičius – įvyksta dalinis arba pilnas visų kryžminio raiščio pluoštų plyšimas. Jei kelio sąnarys traumos metu veikiamas didelės energijos (pavyzdžiui didelio greičio), kartu su priekiniu kryžminiu raiščiu plyšti gali ir šoniniai kelio sąnario raiščiai arba net kartu ir užpakalinis kryžminis raištis. Traumos metu žmonės dažniausiai pajaučia pokštelėjimą kelio sąnaryje.

Lindsey Vonn kelio raiščių trauma

Slidinėjant kalnuose apatinės galūnės, o ypač kelio sąnarys patiria labai dideles apkrovas – intensyviai dirba kryžminiai, šoniniai kelio raiščiai, amortizuoja vidinis ir išorinis meniskai, dideles apkrovas ir smūgio jėgas atremia sąnario kremzlė, 20 kartų didesnės apkrovos tenka kelio sąnario girnelei , kuri nuolat „šokinėja“ savo vagoje, keletą kartų didesniu intensyvumu dirba girnelės nuosavas raištis ir keturgalvio šlaunies raumens sausgyslė, jau nekalbant apie aukščiau kelio ir apie klubo sąnarius esančius raumenis ir sausgysles bei čiurnos sąnarį ir raiščius, juosmeninę stuburo dalį ir taip toliau. Taip patiriame kalnų slidinėjimo malonumus, tačiau būkime budrūs, nes kalnų greitis didelis – čiuožiant paslydus, nukritus ar atsitrenkus, kad ir į vaiką, neatsisegus slidei – įvyksta labai sunki kelio sąnario raiščių kompleksinė trauma, tada laukia ilgas ir sunkus gydymas – kryžminių raiščių, šoninių raiščių, meniskų rekonstrukcija vienu metu – reabilitacija – ir apie 1-2 metus trunkanti psichologinė baimė dar kartą patirti šią traumą.

Kokie kryžminio raiščio traumos simptomai?

Pokštelėjimas kryžminio raiščio traumos metu

Kryžminių raiščių traumos metu dažniausiai pasigirsta garsas, primenantis pokštelėjimą arba spragtelėjimą. Nors pokštelėjimą pajaučia ne visi. Jis labiau būdingas pirmą kartą tokią traumą patyrusiems, tiems kuriems kryžminių raiščių trauma pasikartoja, pokštelėjimo gali ir nebūti.

Kelio sąnario patinimas

Pirmą kartą patyrus kryžminio raiščio, ypač visų pluoštų plyšimą kelio sąnarys dažniausiai gana greitai patinsta, tarsi išsipučia, nes jame prisikaupia plyšimo metu išsiliejęs kraujas. Kelio sąnario patinimas gali atsirasti ir kiek vėliau (12 – 24 valandų bėgyje), jei plyšo ne visi kryžminio pluoštai. Tinimo mažinimui būtina šaldyti kelio sąnario viršutinę dalį, esančią virš girnelės ledais. Šaldyti rekomenduojama net iki 10 kartų per dieną po 20 minučių su 1 valandos pertraukomis. Kad mažiau tintų blauzda, koją galima pakelti kiek aukščiau, pavyzdžiui po blauzda pakišant pagalves.

Kelio sąnario ir blauzdos skausmas

Jeigu  traumos metu veikusi energija (greitis) nebuvo didelė, didelio skausmo gali ir nebūti – dažniausiai vis tiek jaučiamas vidinės kelio sąnario dalies skausmas, nes kartu su kryžminiu raiščiu patempiamas ir šoninis vidinis kelio sąnario raištis. Ties vidine kelio sąnario dalimi gali atsirasti ir kraujosruva. Skausmas didesnis, jei traumos metu kelio sąnarį veikė didelės energijos jėga (didelis greitis) ir/ar kartu su kryžminiu raiščiu plyšo ir vidinis šoninis ar išorinis šoninis kelio raiščiai.

Sumažėja kelio sąnario judesių amplitudė

Jei į kelio sąnarį išsiliejo kraujas ir kelio sąnarys patino, iš karto jaučiamas kelio sąnario judesių amplitudės sumažėjimas, žmogus negali pilnai sulenkti, o kartais ir ištiesti kelio sąnario, jaučia tarsi veržimą kelio sąnaryje. Kartais patinsta ir blauzda.

Kraujosruvos

Kraujosruvos atsiranda ne visada, tačiau gali pasitaikyti. Jos dažniausiai atsiranda vidinėje kelio sąnario dalyje arba pakinklyje ir dažniau pastebimo, jeigu kartu su kryžminiu raiščiu plyšta ir šoniniai kelio sąnario raiščiai.

Atraminės kelio sąnario funkcijos sutrikimas, sunku vaikščioti ir priminti

Jeigu į kelio sąnarį išsiliejo kraujas ir jis patino, žmogus jaučia veržimą kelio sąnaryje, todėl jam pasidaro sunku vaikščioti. Dažnai žmonėms būna sunku atsistoti ar priminti sužeistą koją, nes jaučia kelio sąnario laisvumą-nestabilumą. Jei kartu plyšo ir šoniniai kelio sąnario raiščiai, žmonės pasakoja, kad negali arba bijo stabiliai pastatyti koją ant žemės, kelio sąnarys tarsi krypsta į vidų, atsiranda baimė, kad kelio sąnarys išsiners, jaučiasi didelis nestabilumas ir baimė.

Kaip diagnozuojamas priekinio kryžminio raiščio plyšimas?

Pirminis gydytojo įvertinimas Pirmiausia išsiaiškinamas traumos mechanizmas, nuo kurio priklauso kelio sąnario traumos rimtumas, tada apžiūrimas pažeistas kelio sąnarys, jis palyginamas su sveikuoju, nustatoma ar kelio sąnarys patinęs, kraujosruvos, labiausiai skaudamos kelio sąnario vietos. Jei skausmas nėra labai didelis, patikrinama kelio sąnario judesių amplitudė, ji palyginama susveikuoju sąnariu. Tiriamasis žmogus tyrimo metu guli ant nugaros. Tada, švelniai atliekami taip vadinami kelio sąnario nestabilumo testai, kurių pagalba patikrinamas kelio sąnario stabilumas ir jis palyginamas su sveikuoju kelio sąnariu.

Rentgeno nuotrauka

Po gydytojo apžiūros atliekamas rentgeno tyrimas tam, kad įsitikinti ar kartu su raiščių trauma neįvyko kelio sąnario srities lūžiai. Jei nėra kaulų lūžių, atliekami ultragarsinis ir/ar magnetinis branduolių rezonanso (MRT) tyrimai. Ultragarsinio tyrimo metu matosi skystis sąnaryje, meniskų plyšimai, tačiau tikslesnis tyrimas – MRT, kurio metu ir nustatoma ar plyšo kelio sąnario raiščiai, meniskai, kremzlė bei kitos struktūros.

Pirmoji pagalba plyšus kelio sąnario kryžminiams raiščiams?

Visada atsižvelgiama į traumos mechanizmą, simptomus, tačiau bendri principai panašūs

Patyrus kryžminių raiščių traumą visada reikia šaldyti kelio sąnarį virš girnelės su ledu įdėtu į polietileno maišelį ar kitą vandens nepralaidų, lankstų indą. Šaldyti rekomenduojama net iki 10 kartų per dieną po 20 minučių su 1 valandos pertraukomis. Kad mažiau tintų blauzda, koją galima pakelti kiek aukščiau, pavyzdžiui po blauzda pakišant pagalves.

Jei įmanoma, kelio sąnarį apvynioti elastiniu bintu ar užsidėti specialų apspaudžiantį įtvarą, tai neleis daugiau tinki kelio sąnariui. Jei skausmas intensyvus, pradžioje pagulinėti, o einant galima naudoti ir alkūninius ramentus. Jei nėra kaulų lūžių, būtina traumuota koja pilnai remti ir einant pilnai remti koją per kelio sąnarį. Ėjimo metu remiant koją per kelio sąnarį koja turi būti ištiesta su įtemptais raumenimis, o atkeliant koją galima ir reikia pilnai lankstyti per kelio sąnarį.

Vaistai 

Jei skauda kelio sąnarį ar jis patino ir sunku vaikščioti, galima išgerti skausmą malšinančių vaistų. Jei kelio sąnarys labai ištino gali tekti iš sąnario ištraukti susikaupusį kraują. Jeigu koja per kelio sąnarį imobilizuojama įtvaru ar gipsu, būtina skirti kraują skystinančius vaistus tromboembolinių komplikacijų mažinimui.

Kelio sąnario įtvaras

Kelio sąnario įtvaras beveik visada padeda žmogui, patyrusiam kelio sąnario kryžminių raiščių traumas jaustis saugiau ir vaikščioti. Kaip įtvarą naudoti priklauso nuo kelio sąnario traumos sunkumo. Tokią traumą patyrusiam žmogui įtvarai yra dažniausiai kompensuojami.

Vėliau, dažniausiai tenka spręsti dėl kryžminių raiščių rekonstrukcijos, o kaip tai daroma, jau rašiau – čia galima pasiskaityti.

Kryžminio raiščio traumos simptomai ir pirmoji pagalba
Kryžminio raišio plyšimas kairėje ir jo rekonstrukcija dešinėje
Tikiuosi informacija buvo naudinga ir padės tinkamai elgtis patyrus šią gana sudėtingą traumą.
/*54745756836*/

3 thoughts on “Kryžminio raiščio traumos simptomai ir pirmoji pagalba”

  1. Sveiki, norėjau paklausti, man nustatė įvykus traumai buityje kairiojo medialinio kalateralinio raiščio 2 laipsnio pažeidimą. Išrašė nešioti ortopedinį įtvara KA3-4 6savaites. Trauma įvyko 10 dienų ankščiau negu gavau visus atsakymus ir kreipiausi traumotologo konsultacijai, nes reikėjo mrt išvados. Kada reikia kreiptis reabilotologus? Ar galėčiau pati kiek pradėti ją mankštinti, nes pas reabilotologus papulsiu tik po 8 savaičių.

    1. Rasa, jei antro laipsnio medialinio raiščio plyšimas ir daugiau nieko nėra, tada reabilitaciją pradėti reik iš karto. Bet dar pasižiūrėti ar nėra kryžminio raiščio pažeidimo reikia

  2. Laba diena,

    Gal galėtumėte atsakyti ar didelė tikimybė,kad bus reikalinga operacija, jei MRT išvada tokia:
    Ženkli ACL edema/patempimas, beveik viso storio proks.dalies plyšimas. Po traumos jau keletą savaičių,neskauda,bet priminti neina, neina pernešti svorio. Ačiū.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top