Peties sąnario kapsulės hiperemija kapsulito ligos atveju

Peties sąnario kapsulitas

Peties sąnario kapsulitas (sąnario kapsulės uždegimas, sąauginis kapsulitas, adhezyvinis kapsulitas, peties kontraktūra) yra liga, kurios metu dėl uždegimo sustorėja sąnarinė kapsulė bei sutrinka aktyvūs ir pasyvūs judesiai per peties sąnarį. Peties sąnario kapsulė sustorėja dėl uždegimo padidėjusio kraujo pritekėjimo (1. pav.).

Peties sąnario kapsulės hiperemija kapsulito ligos atveju
1. pav. Peties sąnario kapsulės hiperemija kapsulito ligos atveju. Matoma sustorėjusi gausiai vaskulizuota peties sąnario kapsulė (prof.R.Gudo operacijos metu darytos nuotraukos).

Peties sąnario kapsulitas. Priežastys:

  • Uždegimas ar autoimuninė reakcija. Daugeliu atveju nežinoma uždegimo priežastis.
  • Sąnario kapsulės hipereminė reakcija po traumos ar operacijos.
  • Sąnario kapsulės hipereminė reakcija dėl artrito, viršdyglinio raumens dalinio arba pilno plyšimo, po mentinės ataugos bursito, sukamųjų sausgyslių uždegimo, peties nestabilumo.
Peties sąnario kapsulitas
Peties sąnario kapsulitas

Peties sąnario kapsulitas. Rizikos veiksniai:

  • Moteriškoji lytis.
  • Amžius >40 metų.
  • Skydliaukės patologija.
  • Cukrinis diabetas.
  • Trauma.
  • Insultas.
  • Miokardo infarktas.
  • Genetiškai paveldimi sutrikimai.

Peties sąnario kapsulitas. Simptomai:

  • Labai stiprus skausmas, kuris dažniausiai nesteroidiniais priešuždegiminiais vaistais nenumalšinamas.
  • Riboti peties sąnario aktyvūs ir pasyvūs judesiai.
  • Stiprūs naktiniai peties sąnario skausmai.

Apžiūros metu nustatomi riboti pasyvūs ir aktyvūs peties sąnario judesiai, peties raumenų atrofija. Branduolių magnetinio rezonanso (BMR) tyrimo metu randama sustorėjusi sąnario kapsulė, sąnaryje randama nedaug skysčio, kuris dažnai randamas ir dvigalvio žasto raumens ilgosios sausgyslės makštyje, esančioje peties sąnaryje. Echoskopinio peties sąnario tyrimo metu randama sustorėjusi sąnario kapsulė, skystis peties sąnaryje.

Kapsulito stadijos:

  1. Uždegimo (1 stadija) iki 0–3 mėn.
  2. Stingimo (2 stadija) 3–9 mėn.
  3. Įšalimo (3 stadija) 9–15 mėn.
  4. Judesių atsistatymo (4 stadija) 15–24 mėn.

Uždegimo stadija (1 stadija)

Peties sąnario kapsulitas. Gali tęstis iki 3 mėn. nuo simptomų pradžios. Peties sąnarys labai skausmingas. Skausmo priežastis – sąnario kapsulės uždegimas.

Stingimo stadija (2 Stadija) („Freezing Stage“) 3–9 mėn.

Išlieka skausmas, bet kartu pradeda blogėti peties sąnario judesiai („stingsta“ peties sąnarys). Sustingimo priežastis – kapsulės uždegimas, kapsulė storėja ir riboja sąnario judesius.

Įšalimo stadija (3 Stadija) („Frozen Stage“) 9–15 mėn.

Tiek aktyvūs, tiek pasyvūs peties sąnario judesiai sutrikę („sąnarys sustingęs“), bet ramybėje jau neskausmingas. Skausmas – tik peties sąnario judesių metu. Kapsulė surandėjusi, sustorėjusi ir įtempta.

Judesių atsistatymo stadija (4 Stadija) („Thawing Stage“) 15–24 mėn.

Skausmas po truputį rimsta, vargina tik nestiprus peties sąnario srities skausmas judesių metu. Palaipsniui gerėja peties sąnario judesiai ir atsikuria funkcija, kapsulė plonėja, darosi elastingesnė.

Kapsulito gydymas pagal ligos stadijas

1, 2 stadija

Taikomas šaltis lokaliai aplink peties sąnarį, gali būti skiriami miorelaksantai, siekiant atpalaiduoti peties sąnario raumenis. Taip pat skiriama nesteroidinių priešuždegiminių vaistų, tačiau jie dažnai yra mažai veiksmingi, todėl geriausias gydomasis poveikis – kortikosteroidų injekcija į peties sąnarį. Taip pat gali būti skiriama elektrostimuliacija skausmo malšinimo režimu (TENS). Taikoma tik labai švelni kineziterapija, negalima skirti kraujotaką gerinamųjų fizioterapinių peties sąnario procedūrų.

Po kortikosteroidų injekcijos į peties sąnarį skausmas palaipsniui mažėja dėl rimstančių uždegiminių procesų, palaipsniui pagerėja sąnario judesiai. Antros stadijos metu po kortikosteroidų injekcijos į peties sąnarį skausmas praeina, tačiau peties sąnario judesiai dažniausiai pagerėja tik nežymiai. Jei gydymas veiksmingas, liga palaipsniui pereina į 3, 4 stadijas.

3, 4 stadijos

Kapsulės uždegimui nurimus, pradedama agresyvesnė kineziterapija. Jei kineziterapija nepadeda atkurti peties sąnario judesių, atliekama peties sąnario redresacija – judesių atgavimas pilnos arba laidinės peties anestezijos metu. Po jos vėl taikoma kineziterapija. Jei po redresacijos ir kineziterapijos judesių išlaikyti nepavyksta, atliekama peties sąnario artroskopija, kurios metu atpalaiduojamos petyje susidariusios sąaugos, snapinis žastikaulio raištis (lotyniškai – lig. coracohumeral), vidurinis lūpinis žastikaulio raištis (lotyniškai – lig. glenohumeral medium) bei atpalaiduojama sąnario kapsulė (kapsulotomija). Po to taikomas reabilitacinis gydymas siekiant išlaikyti atkurtus peties sąnario judesius bei padidinti kapsulės elastiškumą.

/*54745756836*/

11 thoughts on “Peties sąnario kapsulitas”

  1. Laba diena jau visi metai skauda ranką, raumenis iki alkūnės, ypač naktį, sunku net ranką pakelti, padarė radiologini tyrimą, peties uždegimas, visus metus prakentejau skausmą, kokie vaistai padės greičiau pasveikti, turiu lėtinė kraujo ligą, labai dėkui už patarima

  2. Ačiū. Už šį straipsnį. Padėjo suprasti daugiau apie savo ligą. Man 40 metų ir turiu šią ligą jau kokie 4 mėnesiai. Intensyviai dirbu su kineziterapiauto pratimais. Palengva gerėja. Aišku ne taip greitai kaip norėtųsi. Labai įtakoja gyvenimo kokybę, nes riboja sportinius hobius. Didžiausias klausimas, kas lėmė atsiradimą, kad nepakartočiau ateityje. Mano atveju įtariu prisitraukimus, kurių panašu, kad dariau per daug karantino metu be pakankamo apšilimo.

  3. Laba diena. 6mėn skauda kairį petį, negaliu pakelti ir pasukti rankos, miegoti naktį, taikytos mikrobangų ir ergoterapijos procedūros. Padarytas MRT tyrimas, nustatytas kapsulitas ir nedidelis kiekis skysčio sąnario ertmėje. Kaip būtų galima greičiau pasveikti ir išsivaduoti iš šios būsenos. Dėkoju

  4. Laba diena.Jau daugiau kaip mėnuo labai skauda peties sąnarį,po netaisyklingo peties judesio. Nepakeliu rankos,negaliu jos pasukti.MRT tyrimas parodė Peties sąnariniai paviršių kremzlė suplonėjusi,glenoido viršutiniame krašte degeneracinė cista ,sąnaryje nežymiai padaugėję skysčio.Sąnario kapsulė šiek tiek sustorėjusi.Subakrominis tarpas anterolateraliai siaurinamas iki 6 mm. Išvada peties kapsulito požymiai,saikinga rotatorių tendinozė SA tarpas šiek tiek siaurinamas. Noriu paklausti ar čia labai rimta. Koks gydymas geriausias. Nuskausminamieji mažai padeda. Geriu Brexin,Sirdalud. Ar reikia operacijos .Pas gydytoją tik po mėnesio pateksiu.

  5. Sveiki, Atlikto mano peties magnetinio rezonanso išvadoje rašoma- Kapsulitas, sinovitas( perskaičius išaiškinimą suprantu, kad tai užegimas) ir dar M. supraspinatus tendinozė- ką tai reiškia? Apraše minimas eksudacinis sinovitas, eksudacinis- ar tai pavojinga? sustorėjusi, edemiška kapsulė, plyšimų nėra, riboti ir skausmingi rankos žastikaulio judesiai ir maudžia pečius. Ar man būtina operuotis? Gal dar galima būklę pagerinti su leidžiamais vaistais ir mankštom?ačiū

    1. Miela Jurga, reikia tiesioginio simptomų įvertinimo, per nuotolį patarti labai sunku, kapsulito gydymas labai specifinis

  6. Sveiki. Gaila, kad ši informacija paskelbta palyginti neseniai. Dabar pasidarė visiškai aišku, kodėl tiek daug metų (4m. po operacijos) vargstu su abiejų pečių adhezyviniu kapsulitu – tiesiog pačioje pradžioje negydė nei bursito, nei tendinito, kol galiausiai prasidėjo kapsulės uždegimas, storėjimas ir išoperavo netinkamu laiku – esant 2-ai stadijai. Operacija tik dar labiau apsunkino padėtį, nes po operacijos nepadėjo ir labai skausminga reabilitacija – kapsulės membranos vėl suaugo ir sustorėjo. Žinojau apie redresaciją: buvau apie tai skaičiusi, ne vienas traumatologas, net ir kineziterapeutai, apie tai kalbėjo, tačiau keista, kad nė vienas jos nesiūlė atlikti – visada rekomenduodavo tik operaciją. Antros operacijos, abiejų pečių sąnarių, atsisakiau. Kineziterapija menkai ką tepadėjo – ją taikiau virš metų, lankiausi pas profesionalų kineziterapeutą dukart savaitėje, pati mankštinau namie kasdien po 4 kartus, bet sąnarių judrumas taip ir neatsistatė, nors judesio amplitudės pagerėjo. Kai jau praėjo šitiek laiko, ar įmanoma atstatyti sąnarių judrumą ir atrofuotus raumenis, ar taip ir liks visą gyvenimą?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *