Sąnario kremzlės suaižėjimai

vidinis slaunikaulio krumplis R.Gudas

Ar gali progresuoti sąnario kremzlės suaižėjimai (chondromaliacija)?

Sąnario kremzlės suaižėjimai (chondromaliacija) ir artrozė – tai ne tas pats, tačiau negydomi sąnario kremzlės suaižėjimai gali progresuoti į artrozę!

Chondromaliacija (sąnario kremzlės suaižėjimai) yra sąnario kremzlės įvairaus laipsnio suminkštėjimai ir sutrūkinėjimai, kurie labai dažnai supainiojami su osteoartroze – sąnario sudilimu. Taip yra todėl, kad ir sąnario kremzlės suaižėjimai ir osteoartrozė turi keturias stadijas.

Sąnario kremzlės suaižėjimai - chondromaliacijos
Sąnario kremzlės suaižėjimas – chondromaliacija su laisvu kūnu sąnaryje

Sąnario kremzlės suaižėjimų (chondromaliacijos) klasifikacija

I stadija:

 • ribota-lokali padidinto signalo normalaus kontūrų kremzlė, kremzlės suminkštėjimas arba paburkimas
Sąnario kremzlės suaižėjimai - chondromaliacijos
I-II stadijos kremzlės suaižėjimas

II stadija:

 • paburkusi, sustorėjusi, suskilusi kremzlė, plintanti link paviršiaus, kremzlės suskilinėjimai, sutrūkinėjimai.

III stadija:

 • didelės dalies kremzlės sluoksnio defektai, kremzlės paviršiaus atplaišos, didelės dalies gilūs kremzlės sluoksnio defektai, kremzlės paviršiaus atplaišos
Sąnario kremzlės suaižėjimai - chondromaliacijos
III stadijos kremzlės suaižėjimai

IV stadija: viso kremzlės sluoksnio pažeidimai, pokremzlinio kaulo pakitimai-paburkimai, viso kremzlės sluoksnio pažeidimai, matosi pokremzlinis kaulas

Sąnario kremzlės suaižėjimai - chondromaliacijos
IV stadijos kremzlės suaižėjimas

Sąnario kremzlės suaižėjimai ir osteoartrozė

Lyginant abi būkles, akivaizdu, kad sąnario kremzlės suaižėjimai yra lengvesnė būklė už osteoartrozę ir paliečia tiktai kremzlės sluoksnį, tačiau labai panašiai apriboja normalią žmogaus gyvenimo kokybę ir sąnario kremzlės suaižėjimai yra labai ankstyva osteoartrozės forma, kuri ne visada progresuoja.

Ar skiriasi sąnario kremzlės suaižėjimų ir osteoartrozės gydymas

Jeigu laiku išsiaiškinamos sąnario kremzlės suaižėjimų priežastys ir jos pašalinamos, sąnario artrozė gali ir neatsirasti. Jeigu sąnario kremzlės suaižėjimų ankstyvas stadijas galima gydyti be operacijų, o vėlyvas sąnario kremzlės suaižėjimų formas taikant modernius artroskopinius-endoskopinius kremzlės atstatymo biologinės regeneracinės medicinos metodus, tuo tarpu osteoartrozės gydymas vėlyvose stadijose gydomas tiktai kojos ašies korekcijomis ar sąnarių endoprotezavimu.

Sąnario kremzlės suaižėjimai - chondromaliacijos
su daugiasluoksnės nano-kolegeno-hydroksiapatitų membrana rekonstruotas kremzlės defektas

Kas vyksta sąnario kremzlės suaižėjimų negydant

Jeigu sąnario kremzlės suaižėjimai progresuoja, reiškia kremzlinis audinys plonėja, o kremzlės mikroskopinės dalelytės plaukiodamos sąnaryje pradeda dirginti sąnario kapsulę – prasideda nepūlingas sąnario uždegimas. Būdinga, kad pradinėse sąnario kremzlės suaižėjimų stadijose sąnarys netinsta, gali traškėti, žmonės pažymi, kad sąnarys tarsi susilpnėjo, net pradeda striginėti, traškėjimas labai lėtai progresuoja ir jeigu procesas nesustoja, kremzlės sluoksnis suaižėja – sąnario kremzlės suaižėjimai plečiasi, gilėja, sutrinka sąnario pusiausvyra ir sąnarys po didesnio fizinio krūvio pradeda tinti, atsiranda skausmas. Ištinusiame sąnaryje esantis skystis nėra paprastas vanduo – jame daug įvairių fermentų, kurie „bando“ pašalinti iš kelio sąnario tai, kas jį dirgina – mikroskopines kremzlės dalelytes. Tokiu atveju jau reikia rimto sprendimo, nes sąnaryje pagaminamo skysčio kiekis nebespėja pasišalinti ramybės metu, vyksta tirpdymo-ardymo procesai, iš sąnario šalinamos mikroskopinės kremzlės, meniskų, raiščių, fibrino ir kitokios atplaišos. Tačiau tirpdoma ne tik pažeista, bet ir sveika kremzlė. Ir nors tai gali trukti gana ilgai, būtina surasti priežastį ir ją pašalinti.

Negydant, sąnario kremzlė palaipsniui plonėja, dėl to sąnarys praranda amortizacines galimybes ir nebegali sugerti sąnario atraminių krūvių, todėl po kremzle esantis korėtas purus kaulas sukietėja ir kremzlė pradeda dar greičiau trūkinėti, o po kremzle esantis kaulas toliau degeneruoja, pradeda auginti kraštines ataugėles (osteofitus). Viso to pasekmė – prasideda ankstyva artrozė – kai pažeista ne tik kremzlė, bet ir po ja esantis kaulas. Progresuojant jau artrozei intensyvėja sąnario skausmas, atsiranda sąnario judesių apribojimas, gyvenimo kokybės suprastėjimas, darbingumo lygio sumažėjimas, neįgalumas.

Sąnario kremzlės suaižėjimai - chondromaliacijos
stipriai pažeista sąnario kremzlė

Kaip gydyti sąnario kremzlės suaižėjimus

Kaip ir kitas ligas –  laiku diagnozavus ir nustačius sąnario kremzlės suaižėjimų priežastis, galima jas sėkmingai pašalinti ir taip apsaugoti kelio sąnarį nuo sudilimo, tai yra nuo artrozės. Pagrindinis šiuo metu Pasaulyje keliamas gydymo tikslas yra sustabdyti degeneracinę sąnario ligą – osteoartrozę. Deja, dėl simptomų nebuvimo pacientai kreipiasi, kai jau yra prasidėjusi osteoartrozė, sąnarys tinsta, pradeda traškėti, skaudėti, užsikirtinėti, žmogus nebegali sportuoti, sutrinka kasdieninė veikla. Tuomet pradedami taikyti šiuo metu Pasaulyje visi žinomi, plačiai taikomi ir Lietuvoje prieinami sąnario kremzlės pažeidimų gydymo metodai

Medikamentinis gydymas

 • Nesteroidinių priešuždegiminių vaistų nuolatinis naudojimas, kortikosteroidų leidimas į sąnarius, tam, kad nuslopinti sąnario uždegimą, nes uždegiminiai fermentai negrįžtamai ardo sąnarį. Tokius pacientus dažniausiai gydo gydytojai reumatologai, bendrosios praktikos gydytojai, sporto medicinos gydytojai bei gydytojai ortopedai traumatologai.
 • Hyalurono rūgšties injekcijos į sąnarius. Hyalurono rūgštis sutepa pažeistas sąnario kremzlės dalis, visą sąnarį, tačiau kremzlės neataugina bei jos defektų neatstato. Šių injekcijų naudojimas prieš 20 metų patvirtintas JAV, jam suteiktas Maisto ir vaistų administracijos (FDA) sertifikatas, o metodas šiuo metu yra labai plačiai naudojamas sąnario kremzlės pažeidimų neoperaciniam gydymui, ir nors randomizuoti klinikiniai tyrimai nenustatė skirtumo lyginant su placebo, dauguma atvejų literatūroje nurodomas simptomų, skausmo, tarškėjimo sumažėjimas bei gyvenimo kokybės pagerėjimas gydant sąnario kremzlės pažeidimus.
 • Autologinės kraujo plazmos injekcijos į sąnarius. Šis metodas taip pat labai plačiai naudojamas sąnario kremzlės pažeidimams gydyti, tačiau kol kas neturi JAV Maisto ir vaistų administracijos (FDA) sertifikato, nes trūksta klinikinių duomenų apie metodo efektyvumą ir pranašumą prieš kitus gydymo metodus, nors jį taikant taip pat nurodomas simptomų, skausmo, tarškėjimo sumažėjimas bei gyvenimo kokybės pagerėjimas gydant sąnario kremzlės pažeidimus.
 • Kadangi osteoartrozės metu visada yra sąnario uždegimas, kurio metu padidėja irimo procesus skatinančių baltymų – katabolinių citokinų gamyba („blogi baltymai“), dėl to dar labiau suyra kremzlės audinys. Stipriau yrant kremzlei, labai progresuoja osteoartrozė. Katabolinių procesų stabdymui pradėtas naudoti iš autologinio kraujo pagamintas autologinis baltymų koncentratas („gerieji baltymai“), stabdo katabolinius procesus ir sulėtina kremzlės ir kaulo irimo procesus – osteoartrozę.
 • Kartu su visais aukščiau minėtais gydymo būdais būtina taikyti kompleksinę reabilitaciją susidedančią iš specializuotų sąnariui kineziterapijos kursų, kurie taikomi kartu su fizioterapiniais metodais.

Visų šių penkių metodų visuma reikšmingai pagerina osteoartroze sergančio žmogaus gyvenimo kokybę, sumažina skausmą, padidina sąnarių elastiškumą ir atitolina chirurginio gydymo būtinybę.

Chirurginės procedūros

 • Pats pigiausias chirurginis gydymo metodas – artroskopinė kaulų čiulpų stimuliacija – dauginiai po kremzlinio kaulo ir kaulų čiulpų mikro-pragręžimai su tikslu, kad į pažeistos kremzlės ir kaulo vietą patektų kuo daugiau mažai diferencijuotų polipotentinių – į kremzlinį audinį gebančių diferencijuoti ląstelių. Deja, šios ląstelės sąnaryje ilgai neišsilaiko, o per sąnaryje esančius kapiliarus patenka į bendrą kraujo apytakos ratą – sąnaryje telieka „plaukioti“ tik apie 1–3 proc. ląstelių. Todėl simptomai pagerėja tik trumpam laikui, ir tik 60 proc. atvejų gaunamas trumpalaikis simptomų palengvėjimas, o tik apie 40 proc. pacientų atstato buvusius fizinio aktyvumo lygius, o mažiau nei 40 proc. sugeba juos išlaikyti kelerių metų laikotarpiu. Per tą laiką taikomas ilgas ir sunkus reabilitacinis gydymas, vėl vartojami priešuždegiminiai vaistai, dažnai leidžiamas kortizonas, hyalurono rūgštis, kraujo plazma. Žmogus ilgai išlieka nedarbingas.
 • Regeneracinės medicinos metodas, skirtas gydyti dideliems ir keliose vietose esantiems sąnario kremzlės defektams – autologinė chondrocitinių ląstelių implantacija su daugiasluoksne kolageno membrana ir medicininiais fibrino klijais (ACI) skirta gydyti dideliems sąnario kremzlės pažeidimams osteoartroze sergantiems žmonėms, ypač kai yra pažengusi osteoartrozė dažniausiai jau nebetaikomas, tačiau ankstyvos osteoartrozės gydymui, ypač su korekcinėmis sąnario ašies osteotominėmis rekonstrukcijomis, gali būti taikomos ir yra gana efektyvios. Metodas yra labai brangus, reikalingos dvi operacijos – vienos metu paimamos ląstelės iš sveikos to paties sąnario kremzlės, jos auginamos specializuotose laboratorijose. Dėl didelės kainos ir sudėtingumo Lietuvoje valstybinėse gydymo įstaigose šis metodas taikomas retai, nes pacientai patys turi pasidengti implantų ir ląstelių išlaidas, todėl pacientai šioms operacijoms vyksta į kitas Europos šalis arba operuojami specializuotose privačiose arba pusiau privačiose Lietuvos gydymo įstaigose. Šis metodas yra pats efektyviausias gydant ankstyvos ir neišplitusios osteoartrozės pažeistus kremzlės defektus.
 • Lietuvoje pats optimaliausias šiai dienai regeneracinės medicinos metodas, skirtas gydyti dideliems ir keliose vietose esantiems sąnario kremzlės defektams yra AMIC (autologous matrix induced chondrogenesis), kuomet vienu metu panaudoti du aukščiau minėti metodai vienos operacijos metu – kaulų čiulpų stimuliacija ir daugiasluoksnės kolageno-trikalcio fosfato nano membranos implantacija, ją fiksuojant medicininiais fibrino klijais. Metodas plačiai aprašytas „evidence based“ literatūroje, jo privalumas prieš kitus – viena operacija, kuomet kaulų čiulpų polipotentinės ląstelės patekusios į defekto vietą uždengiamos daugiasluoksne kolageno membrana, fiksuojama fibrino klijais, todėl dauguma regeneruoti gebančių ląstelių pasilieka defekto vietoje, ir nepatenka į bendrą kraujo apytakos ratą, kaip tai įvyksta mikrolūžių ir dauginių pragręžimų metodų taikymo metu. Didesnis ląstelių kiekis užtikrina geresnę kremzlės regeneraciją, galima padengti didelius kremzlės defektus. Nors metodas irgi brangus, tačiau šiuo metu apie 12 kartų pigesnis už chondrocitinių ląstelių implantacijos metodą (ACI). Lietuvoje valstybinėse gydymo įstaigose šis metodas retai taikomas, nes pacientai patys turi pasidengti implantų išlaidas, todėl operuojami dažniausiai specializuotose privačiose arba pusiau privačiose Lietuvos gydymo įstaigose. Kaip ir chondrocitinių ląstelių metodas, šis metodas taip pat yra pats efektyviausias gydant ankstyvos ir neišplitusios osteoartrozės pažeistus kremzlės defektus.
 • Korekcinės osteotomijos, kartu su aukščiau minėtais kremzlės ir kaulo regeneraciją skatinančiais metodais.
 • Sąnario endoprotezavimas.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top