Kas nutinka plyšus kryžminiam raiščiui
Po kelio sąnario kryžminių raiščių traumos, kelio sąnarys tampa nestabilus. Tai labiausiai tyrinėjama ir sunkiausiai gydoma kelio traumų sritis ir iki šiol dar daug kas neaišku.
Turinys
Kryžminių traumų paplitimas
Lietuvoje atliekama apie 36 kryžminio raiščio rekonstrukcijos 100 000 gyventojų, tai yra apie 1000 priekinio kryžminio raiščio (PKR) rekonstrukcijų per metus. Skaičiai nėra tikslūs, nes Lietuvoje nėra oficialaus tokių specifinių traumų registro. Remiantis Švedijos, Jungtinės Karalystės, Naujosios Zelandijos ir Norvegijos registrais, šalyse per metus atliekama labai įvairiai – nuo 4,1 iki 51,3 PKR rekonstrukcijų 100 000 gyventojų. Remiantis minėtais registrais galima sužinoti ne tiktai kiek atliekama pirminių kryžminių raiščių rekonstrukcijų, tačiau labai svarbu – galima sužinoti pakartotinų traumų ir operacijų skaičių, sužinoti jų priežastis. Labai dažnai kartu su kryžminių raiščių traumomis atskyla ir kelio sąnario kremzlė, operacijos daromos dėl kremzlės pažeidimo, o tuo pačiu būna pažeistas ir kelio sąnario raištis – todėl statistika ne visai tiksliai atspindi kryžminių raiščių traumų paplitimą.
Kokios sporto šakos rizikingiausios (Kodėl plyšta kryžminis kelio raištis)
Dažniausiai kryžminio raiščio traumos įvyksta sportuojant futbolą, krepšinį, kalnų slidinėjimą, rankinį, regbį, tinklinį, tenisą ir kitas sporto šakas, kurių metu reikia staiga keisti bėgimo kryptį, staiga sustoti, spurtuoti, pašokti į aukštį, nusileisti ir vėl pašokti keičiant kryptį ir panašiai.
Kokia padėtis kitose šalyse?
JAV per metus apie 113000 žmonių aplanko gydytojus dėl priekinio kryžminio raiščio traumų, JAV užfiksuojama 68.6 priekinio kryžminio raiščio traumų 100 000 gyventojų per metus. Australijoje per 15 metų buvo atlikta 197 557 pirminių priekinio kryžminio raiščio rekonstrukcijų, o per metus įvyksta apie 54.0 – 77.4 kryžminių raiščių traumų 100 000 gyventojų. Australijos ligoninių išlaidos priekinio kryžminio raiščio rekonstrukcijoms per du metus siekia apie $142 milijonų.
Kokiame amžiuje dažniausiai įvyksta kryžminio raiščio traumos
Jaunesni nei 25 metų amžiaus žmonės priekinio kryžminio raiščio traumas patiria dažniau (nuo 52.6 iki 91.4 100 000 gyventojų), lyginant su vyresniais. labai dažnai jaunesniems žmonėms kartu su kryžminio raiščio plyšimu plyšta ir meniskai.
Kaip elgtis patyrus kryžminio raiščio traumą
Plyšus kelio sąnario kryžminiams raiščiams labai svarbu laiku nustatyti kelio sąnario nestabilumo laipsnį, nes nuo to priklauso kokio gydymo prireiks – ir ne visada būtinai reikia operuoti! Vienas ir pats tiksliausias šiuo metu įmanomas kelio sąnario stabilumo testas patyrus kryžminių raiščių traumas yra Genourob (GNRB) kelio laksimetrijos tyrimas, kurį būtina atlikti kiekvienam kelio sąnario kryžminių raiščių traumą patyrusiam – tyrimas labai tiksliai įvertina ir palygina sveiko ir pažeisto kelio sąnario stabilumą, pagal šį tyrimą galima tiksliausiai patarti žmogui kokį gydymo būdą pasirinkti – kineziterapiją ar operaciją. Laikoma, kad, renkantis gydymo būdus, GNRB tyrimas labai papildo magnetinio rezonanso tyrimą (MRT) tyrimą.
Ar galima išvengti kryžminių raiščių traumų
Galima labai reikšmingai sumažinti kryžminių raiščių traumų riziką atliekant specifinę traumų prevencijos programą – jos pagalba pavyksta net 70 procentais sumažinti tokių traumų riziką.
Kas užsiima kryžminių raiščių traumų prevencija
Traumų prevencija užsiima sporto medicnos gydytojai ir kineziterapeutai, dirbantys su sportininkais. Programos sudaromos bendradarbiaujant su sporto medicinos srities ortopedais traumatologais.
Kada galima pradėti traumų prevencijos programą
Traumų prevencijos programa pradedama kaip galima anksčiau – jau vaikystėje-tik pradėjus vaikui sportuoti.