Išorinės kelio sąnario dalies artrozė

kremzlės sudilimas

Išorinės kelio sąnario dalies artrozė

Išorinės kelio sąnario dalies artrozė arba kitaip vadinamas sudilimas jauniems žmonėms pasitaiko daug rečiau, nei vidinės dalies, tačiau jei taip įvyksta – būklė labai stipriai apriboja žmogaus fizinį aktyvumą – žmogus nebegali užsiiminėti intensyvesne fizine veikla – sąnarys tinsta, traška, stringa, skauda – labai depresuojanti būklė.

Išorinės kelio sąnario dalies artrozė

Kodėl jauniems atsiranda išorinės kelio sąnario dalies artrozė

Dažniausiai išorinės kelio sąnario dalies artrozė prasideda po traumų, ypač po išorinio menisko plyšimų, kai po kelio sąnario traumos atliekant artroskopinę kelio sąnario operaciją nepavyksta išsaugoti išorinio menisko ir jis pilnai pašalinamas. Tokiais atvejais jau ir per 12 mėnesių atsiranda ankstyvas išorinės kelio sąnario dalies artrozė – sąnario sudilimas, progresuoja išorinė artrozė, pradeda į vidų (X tipas) krypti visos kojos ašis, tada išorinės dalies artrozė dar greičiau progresuoja. Dažnai išorinės kelio sąnario dalies artrozė prasideda ir po kelio raiščių traumų.

Kaip elgtis prasidėjus išorinės kelio sąnario dalies artrozei

Labai didelė klaida, jei tokiais atvejais siūlomos įvairios artroskopinės „kremzlės pravalymo“ operacijos – jau įrodyta, kad jos visai neefektyvios – vienintelis pagrįstas sprendimas, kuris padėtų pristabdyti ar net ir sustabdyti sąnario sudilimo progresavimą – kartu su kremzlės regeneraciją skatinančiomis procedūromis atlikti ir koreguojančią kojos ašies operaciją, kurios metu ištaisomas kelio sąnario X iškrypimas į vidų, kojos ašis pervedama į neutralią, taip nukraunamas krūvis nuo išorinės sąnario dalies, kuri mažiau dyla.

Išorinės kelio sąnario dalies artrozė

Kas atliekama kartu su šlaunikaulio distalinės dalies koreguojančia osteotomija

Kartu su šlaunikaulio distalinės dalies koreguojančia osteotomija, atliekama ir endoskopinė sąnario kremzlės rekonstrukcija taikant kaulų čiulpų stimuliacijas, kartu defektą padengiant daugiasluoksne kolageno karkaso membrana, kuri kremzlės defekto vietoje fiksuojama medicininiais fibrino klijais. Defekto vieta po membranos implantacijos ir kaulų čiulpų stimuliacijos regeneruoja, perauga nuosavomis kremzlės ląstelėmis, o membrana per maždaug 1 metus palaipsniui ištirpsta.

Išorinės kelio sąnario dalies artrozė

Kokio efekto tikimasi iš šlaunikaulio distalinės dalies koreguojančios osteotomijos

Šlaunikaulio koreguojanti osteotomija perskirsto kelio sąnariui tenkančius krūvius taip, kad perkrauta ir padilusi išorinė pusė nukraunama, o atraminis krūvis perkeliamas į neutralią padėti – ištaisoma kojos ašis, taip pristabdoma artrozė (dilimas) ir atitolinama kelio sąnario endoprotezavimo operacija. Laiku tai atlikus, galima ir visai išvengti kelio sąnario endoprotezavimo. Tokiu būdu galima pristabdyti arba sustabdyti sąnario sudilimo procesus jauniems žmonėms, kuriems po išorinio menisko pašalinimo kelio sąnario ašis iškrypsta į vidų (X formą) ir prasideda ankstyva osteoartrozė.

koreguojanti šlaunikaulio osteotomija scaled

Kada atsistato darbingumas po šlaunikaulio distalinės dalies osteotomijos

Darbingumas ir normali fizinė veikla atsistato pilnai sugijus kaului – osteotomijos vietai, tai įvyksta maždaug po 4-6 mėnesių, tačiau priklauso nuo labai individualios situacijos. Visada po tokios rekonstrukcijos taikomas reabilitacinis gydymas.

/*54745756836*/

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top