Išniro raktikaulis, fiksacija 4 sagų sistema

AC isnirimas revizija

Kaip išnyra raktikaulis?

Raktikaulio petinis galas dažniausiai išnyra arba panyra žmogui nukritus ant peties sąnario šonu arba kontakto-smūgio į peties sąnarį metu.  Be operacinio raktikaulio fiksavimo deja, atstatyti ir išlaikyti vietoje raktikaulio neįmanoma, nes išnirimo metu plyšta raktikaulį laikantys raiščiai.  Raktikaulį savo vietoje laiko labai daug įvairiomis kryptimis raktikaulio pakabą laikančių raiščių, kurie rankos ir peties sąnario judesių metu išlaiko raktikauliui tenkančias dideles apkrovas.

Išniro raktikaulis, fiksacija 4 sagų sistema
Raktikaulio petinio galo išnirimas

Anatomija, biomechanika

Raktikaulio petinis galas jungia raktikaulį su mente. Dažniausia petinio raktikaulio sąnario sužalojimų priežastis – tiesioginė trauma, kai krentama ant peties sąnario, ranką pritraukus, ir petys dėl smūgio jėgos stumiamas į vidų ir į priekį. Retesnė priežastis – netiesioginė trauma, kai krentant ant ištiestos rankos smūgio jėga perduodama per ranką į petinį raktikaulio galą. Patyrus traumą plyšta raktikaulį stabilizuojantys raiščiai. Priklausomai nuo veikiančios jėgos dydžio, pirmiausia pažeidžiami lig. acromioclaviculare (petiniai raktikaulio) raiščiai, o tik vėliau lig. coracoclaviculare (snapinis raktikaulio) raiščiai, t. y. plyšta nebūtinai visi. Jei trauma labai stipri, dažnai kartu ties tvirtinimosi vieta prie raktikaulio plyšta ir trapecinis raumuo bei deltotrapecinė fascija. Raktikaulio petinis galas išnyra 8–10 kartų dažniau vyrams nei moterims.

Išniro raktikaulis, fiksacija 4 sagų sistema
“Klavišo simptomas”

Ką daryti išnirus raktikauliui?

Raktikaulio išnirimų gydymas nėra toks paprastas, kaip kartais atrodo – raktikauliui tenkantys svertai tokie dideli, kad išnirusį raktikaulį fiksuojant tiktai dviejų sagų sistema jos neišlaiko raktikaulio vietoje, todėl labai dažnai įvyksta pakartotinas raktikaulio išnirimas ar panirimas. Todėl išnirusį raktikaulį reikia fiksuoti net keturiomis sagomis, o fiksaciją sustiprinti implantuojant ir sausgyslę bei papildomai fiksuojant raktikaulio-mentės petinės ataugos sąnarį. Apkrovos raktikauliui yra tokios didelės, kad net raktikaulį ir fiksavus dviejų sagų sistema, raktikaulis dažniausiai neišsilaiko ir pakartotinai panyra, todėl išnirusį raktikaulį reikia fiksuoti ne dviejų, o keturių sagų sistema, o jei operacija atliekama vėliau nei po dviejų savaičių, tada, fiksaciją tenka papildomai sustiprinti dar ir sausgysle. Visos raktikaulį fiksuojančios operacijos pas mus atliekamos tiktai artroskopiniu būdu.

Išniro raktikaulis, fiksacija 4 sagų sistema
Raktikaulio fiksacija

Ar galima apsieiti be operacijos?

Tai priklauso nuo raktikaulio išnirimo laipsnio, tai yra nuo to kiek raiščių ir apilnai jie nuplyšo. Raktikaulio petinio galo išnirimai klasifikuojami dažniausiai pagal Rockwood į 6-is laipsnius: I tipas – petinio raktikaulio raiščio patempimas; II tipas – petinio raktikaulio raiščio plyšimas, snapinio raktikaulio raiščio patempimas; III tipas – petinio raktikaulio ir snapinio raktikaulio raiščio plyšimas, petinio raktikaulio sąnario išnirimas; IV tipas – pažeidimas kaip ir III tipo petinio raktikaulio raiščio sužeidimo atveju, ir raktikaulio distalinio galo išnirimas atgal, m. trapezius kryptimi; V tipas – pažeidimas kaip ir III tipo petinio raktikaulio raiščio sužeidimo atveju, ir raktikaulio distalinio galo išnirimas į viršų; VI tipas – petinio raktikaulio sąnario išnirimas su dislokacija į apačią.

Kuomet pažeidimas nėra didelis (t. y. raiščiai tik patempti, yra dalinis jų plyšimas arba plyšę ne visi raiščiai) ir raktikaulis yra stabilus, pasveikstama be operacijos. Esant IV ir didesniam išnirimo laipsniui, taikomas operacinis artroskopinis gydymas, kurio metu raktikaulis turi būti stipriai fiksuojamas 4-ių sagų sistema ir papildoma raktikaulio-akromiono fiksacija su ar be sausgysle priklausomai nuo situacijos.

Išniro raktikaulis, fiksacija 4 sagų sistema
Kairėje – pakartotinai išniręs raktikaulis po fiksacijos 2 sagomis, dešinėje – po pakartotinos fiksacijos 4-ių sagų sistema

Kaip elgtis po artroskopinės raktikaulio operacijos?

Kiekvienu atveju pooperacinė reabilitacija šiek tiek skiriasi ir priklauso nuo to kaip stipriai pavyko raktikaulį fiksuoti, kiek sagų panaudota fiksacijai (2 ar 4), ar darytos papildomos fiksacijos, ar naudota sausgyslė, kiek laiko praėjo nuo traumos pradžios, ar tai pakartotina ar pirma fiksacija.

Dažniausiai pacientai nešioja tekstilinį ortopedinį įtvarą 4-6 savaites ir taiko specifinę kineziterapiją, o raktikaulį laikančiams raiščiams sugijus – specifinę reabilitaciją specializuotose reabilitacijos įstaigose, kur dirba gerai šią patologiją ir gijimo terminus žinanti specialistų komanda.

Ar bus galima sportuoti?

Dauguma žmonių ir profesionalių sportininkų po raktikaulio išnirimų fiksacijų sėkmingai grįžta į buvusį fizinio aktyvumo lygį, tačiau retais atvejais galimi pakartotini raktikaulio panirimai ar išnirimai, ypač pakartotinų traumų rizika padidėja raktikaulį fiksavus nepakankamai tvirtai – dažniausiai tiktai dviejų sagų sistema. Todėl fiksuoti reikia 4-ių sagų sistema.

Kada bus galima sportuoti?

Dauguma žmonių ir profesionalių sportininkų po raktikaulio išnirimų fiksacijų sėkmingai grįžta į buvusį fizinio aktyvumo lygį maždaug po 3-5 mėnesių, tačiau retais atvejais grįžimas gali užtrukti, tai priklauso  ir nuo išnirimo laipsnio ir nuo atliktos fiksacijos stiprumo bei metodikos.

/*54745756836*/

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top