Gigantinė paralabrinė-supraskapuliarinė peties cista

paralabrine cista MRT 2

Viršmentinio nervo sindromas atsirado dėl gigantinės paralabrinės-supraskapuliarinės peties cistos

Viršmentinio nervo (n.supraskapuliaris) sindromas yra reta peties sąnario patologija, kuri iki šiol nėra iki galo ištyrinėta ir aiški. Labai sunku šį sindromą atskirti nuo kitų arba greta esančių peties sąnario patologijų, dažnai tenka pažvelgti plačiau „standartinio peties sąnario patologijų burbulo“. Literatūroje nurodoma, kad viršmentinio nervo sindromas sudaro tik apie 2% visų peties sąnario patologijų, tačiau sportininkų tarpe, ypač dažnai naudojančių rankos virš galvos judesius (tinklinis, rankinis, plaukimas, krepšinis, ieties metimas, sunkumų kilnojimas ir kt.), peties sąnario skausmas ir dėl nervo užspaudimo atsiradęs peties ir rankos silpnumas (dėl  viršmentinio nervo sindromo) gali siekti net iki 33%. Ir nors ir nėra aiškių įrodymų, tačiau daug šaltinių nurodo, kad viršmentinio nervo sindromas dažnai pasireiškia ne tik esant masyviam su rotatorių raumenų plyšimui su didele retrakcija, bet ir atsiradus įvairioms peties sąnario užpakalinės-viršutinės dalies taip vadinamoms paralabrinėms cistoms. Tai itin reta šio sindromo atsiradimo priežastis, todėl diagnozuojama gana vėlai, kai viršmentinis nervas ilgą laiką būna užspaustas ir dėl jo ankštumo atsiranda neaiškios kilmės peties sąnario ir rankos silpnumas.

Gigantinė paralabrinė-supraskapuliarinė peties cista

Gigantinė paralabrinė-supraskapuliarinė peties cista nustatyta MRT tyrimo metu

Simptomai

Dažniausiai vargina savotiškas rankos ir/ar peties silpnumas – žmonės negali ilgai išlaikyti rankos pakeltos, o neretai atsiranda rankos silpnumas – negali pakelti, išlaikyti pakeltos rankos.

Viršmentinio nervo (n.supraskapuliaris) sindromas ir artroskopinio gydymo galimybės

Dalis žmonių turi įgimtas labai siauras peties sąnario angas, kuriose peties sąnario sukamųjų judesių metu užspaudžiami specifiniai motoriniai ir jutiminiai nervai. Vienas iš dažniausiai peties sąnario srityje užspaudžiamų nervų yra  viršmentinis nervas (n.suprascapularis), susidaro nervo suspaudimo-ankštumo sindromas. Jis dažniausiai įvyksta žmonėms dažnai naudojantiems rankos judesius virš galvos. Ypač būdingas sportininkams. Dar retesnė būklė – paralabrinės užpakalinės-viršutinės dalies cistos, kurios užspaudžia nervą, todėl gydymas labai kompleksinis ir turi būti orientuotas į tikslią diagnostiką. Diagnozuotant būtinas ne tiktai specifinis klinikinis ištyyrimas su specifinių sindromui būdingų simptomų nustatymu, bet ir papildomas radiologinis MRT (magnetinio rezonanso tyrimas) tyrimas, nurodantis tikslią cistų lokalizaciją, dydį ir struktūrą. Dažniausiai pavyksta išgydyti be jokių intervencijų, tačiau kartais tenka atlikti artroskopines nervo išlaisvinimo procedūras.

Gigantinė paralabrinė-supraskapuliarinė peties cista-artroskopnis vaizdas

Keli artroskopiniai vaizdai iš mūsų atliktos retos, tačiau labai efektyvios artroskopinės viršmentinio nervo išlaisvinimo procedūros, pacientui, kuriam buvo diagnozuota gigantinė paralabrinė užpakalinės-viršutinės dalies cista, kuri spaudė viršmentinį nervą ir sukėlė rankos ir peties silpnumą. Šiam pacientui cista susidarė dėl užpakalinės sąnario lūpos degeneracinio plyšimo, kuri, sėkmingai pašalinus cistą, inkaruojančių siūlinių fiksatorių pagalba buvo fiksuota prie užpakalinės mentės krašto.

/*54745756836*/

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top