Futbole sunkiausios – kelio raiščių ir meniskų traumos

isorinis meniskas 1

Futbole sunkiausios – kelio raiščių ir meniskų traumos

Pačios sunkiausios ir ilgo gydymo reikalaujančios traumos futbole yra kelio raiščių traumos. Net ir atlikus sėkmingas kryžminių raiščių rekonstrukcijas futbolininkams, pakartotinų kryžminių raiščių traumų dažnis šiame sporte svyruoja nuo 3 % iki 25 %, o kitos kojos kryžminio raiščio plyšimo tikimybė irgi didelė  – apie 17 %.

Futbole sunkiausios - kelio raiščių ir meniskų traumos
Kryžminio raiščio plyšimas ir rekonstrukcija

Kodėl futbolininkams dažnesnės kelio raiščių traumos

Futbolininkams dėl staiga keičiamos bėgimo krypties ir didelio avalynės sukibimo su aikštelės danga sąlyčio, tuo pačiu kamuolio valdymo, koordinacijos, kontakto su  varžovu išvengimo, oro sąlygų, dangos ir kitų, kelio sąnario kryžminių raiščių traumos ypatingai dažnos ir sudėtingos. Labai dažnai dėl šių priežasčių kartu su kryžmniais raiščiais apie 40-70% plyšta ir abu meniskai (vidinis ir išorinis) bei šoniniai kelio raiščiai – tokiais atvejais gydoma kompleksinė kelio trauma, kuri sukelia kelio sąnario nestabilumą. Dėl tam tikrų priežasčių moterims šios traumos pasitaiko dažniau nei vyrams. Todėl, futbole sunkiausios – kelio raiščių ir meniskų traumos.

Kryžminio raiščio rekonstrukcija kartu su meniskų fiksacija

Visada kartu su kryžminio raiščio rekonstrukcija būtina atlikti ir meniskų bei šoninių raiščių rekonstrukcijas, jei jie yra pažeisti. Kartu su kryžminio raiščio rekonstrukcija neatlikus meniskų ir/ar šoninių raiščių rekonstrukcijų, net ir po sėkmingai atliktos priekinio kryžminio raiščio rekonstrukcijos, maždaug 60% žmonių po tam tikro laiko progresuoja sąnario lėtinis nestabilumas, o su juo ir kremzlės sudilimas.

Futbole sunkiausios – kelio raiščių ir meniskų traumos

Kryžminių raiščių traumos kartu su meniskų ir šoninių raiščių pažeidimu yra pačios sunkiausios ir ilgiausią gydymo laikotarpį turinčios traumos, ateity gali įvykti negrįžtami kelio sąnario pakitimai ir jaunas žmogus nebegalės pilnu krūviu sportuoti.  gydyti jas pakankamai sunku, nes vienos rekonstrukcijos metu reikia atlikti net 3 operacines procedūras vienu metu.

Remiantis neoficialiais Lietuvos Artroskopijos ir Sporto Traumatologijos Asociacijos (LASTA) duomenimis Lietuvoje apytikriai atliekama apie 35,7 kryžminio raiščio rekonstrukcijų 100 000 gyventojų, tai yra apie 1000 priekinio kryžminio raiščio (PKR) rekonstrukcijų per metus. Remiantis Švedijos, Jungtinės Karalystės, Naujosios Zelandijos ir Norvegijos registrai nurodo, kad jų šalyse per metus atliekama labai įvairiai – nuo 4,1 iki 51,3 PKR rekonstrukcijų 100 000 gyventojų. Remiantis minėtais registrais galima sužinoti ne tiktai kiek atliekama pirminių kryžminių raiščių rekonstrukcijų, tačiau labai svarbu – galima sužinoti pakartotinų traumų ir operacijų skaičių, sužinoti jų priežastis.

Kada galima grįžti žaisti futbolą po kryžminių raiščių ir meniskų rekonstrukcijų

Futbolo žaidėjai gali grįžti žaisti tik tada, kai rekonstruotas raištis pilnai subręsta, sugyja meniskai ir šoniniai raiščiai, atstatomi pilni kelio judesiai, raumenų jėga, koordinacija, psichologija ir kiti svarbūs parametrai. Tai priklauso labai nuo daug faktorių – kryžminio raiščio rekonstrukcijos metodo, transplanto rūšies, dydžio, fiksacijos, meniskų fiksacijos, šoninių raiščių fiksacijos būdų, pooperacinės reabilitacijos, kineziterapijos, vėliau nuo prevencijos taikymo ir taip toliau, ir visa tai gali užtrukti nuo 9 iki 12 mėnesių.

Futbole sunkiausios - kelio raiščių ir meniskų traumos
kryžminio rekonstrukcija

Skorpionas gelbėja meniskus

Gera žinia, kad nuolat tobulėja meniskų ir raiščių rekonstrukcijos būdai, juos vis lengviau chirurgiškai rekonstruoti, tam labai pasitarnauja naujausi technologiniai sprendimai ir daugiametė patirtis. Vienas iš paprastesnių, bet labai efektyvių minimalios invazijos meniskų fiksacijos būdų – menisko skorpiono panaudojimas siūlų pravedimui pro meniską – instrumentas sukinėjamas ir vartomas taip, kad suformuoti stipriai fiksuojančias siūles, taip saugomas menisko audinys ir nereikia atlikti papildomų išorės pjūvių bei nereikia naudoti brangių meniskų implantų.

Kaip nustatyti kelio raiščių plyšimą

Plyšus kelio sąnario kryžminiams raiščiams labai svarbu laiku nustatyti kelio sąnario nestabilumo laipsnį, nes nuo to priklauso kokio gydymo prireiks ar nestabilumui turi įtakos menisko plyšimai, šoniniai raiščiai! Būtina atlikti kelio sąnario stabilumo testus – Genourob (GNRB) tyrimą – šis tyrimas labai tiksliai palygina sveiko ir pažeisto kelio sąnario stabilumą, o pagal šį tyrimą galima tiksliausiai patarti žmogui kokį gydymo būdą pasirinkti. Taip pat reikia atlikti ir magnetinio rezonanso (MRT) tyrimą. Dėl diagnostikos ir gydymo sunkumų skaitoma, kad futbole sunkiausios – kelio raiščių ir meniskų traumos.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top