Čiurnos sąnario skausmas ir artroskopija

ciurnos sanarys

Kodėl pažeidžiamas čiurnos sąnarys?

Čiurnos sąnarys nors ir nedidelis, tačiau labai judrus sąnarys, jis sujungia blauzdos kaulus su pėda. Čiurnos sąnariui tenka labai dideli atraminiai ir sukamieji krūviai, ypač sportuojant ir atliekant staigius sukamuosius ar krypties keitimo judesius, įsijungia visos pėdos ir čiurnos kaulinės, raištinės, kremzlinės jungtys, krūvis čiurnos sąnario, o ypač šokikaulio kremzlei padidėja daug kartų. Todėl čiurnos sąnario kremzlė ir po ja esantis kaulas labai dažnai neišlaiko šių krūvių ir yra pažeidžiami.

Kas yra čiurnos sąnario artroskopija?

Čiurnos sąnario artroskopija – minimaliai invazinė čiurnos sąnario operacija, kurios metu per mažas odos skylutes įvedama speciali vaizdo kameros sistema, o 10 kartų padidintas vaizdas atkuriamas ir matomas didelės raiškos monitoriuje. Šios artroskopinės operacijos metu sąnarys tiesiogiai neatveriamas, visos diagnostikos ir gydomosios procedūros atliekamas sąnario viduje, todėl metodas yra minimaliai invazyvinis, palyginus su atviromis, sąnarį atveriančiomis operacijomis.

Čiurnos artroskopinės procedūros metu naudojami nedideli odos pjūviai greičiau sugyja, reikšmingai mažesnė pooperacinių komplikacijų ir infekcijų rizika, lengvesnė ir greitesnė pooperacinė reabilitacija.

Čiurnos sąnario skausmas ir artroskopija
Čiurnos sąnario kremzlės defektas

Kada dažniausiai naudojamas čiurnos sąnario artroskopijos metodas?

Čiurnos sąnario artroskopija dažniausiai atliekama kai sąnaryje atsiranda laisvi kremzliniai kūneliai, kaulinės išaugos riboja sąnario judesius, kartu su čiurnos raiščių rekonstrukcijomis, sąnario kapsulės uždegimų atvejais, kai reikia atlikti sinoviektomiją arba išlaisvinti sąnaryje po traumų susidariusias sąaugas. Visada sudaromas individualus gydymo planas, nes kiekviena situacija gali būti skirtinga ir priklauso nuo bendros bei specifinės paciento sveikatos būklės.

Kaip  vyksta čiurnos sąnario artroskopija?

Čiurnos sąnario artroskopijos pradžioje padaromi apie 0,5 – 1 cm dydžio odos pjūveliai ir per juos į čiurnos sąnarį įvedamas sterilus artroskopas bei čiurnos sąnario artroskopijai skirti instrumentai. Artroskopo pagalba apžiūrimas visas čiurnos sąnarys – atliekama tiksli diagnostika, kuri patvirtina arba šiek tiek koreguoja pasirinktą procedūros planą bei atliekama artroskopinė čiurnos sąnario operacija. Operacijos trukmė priklauso nuo čiurnos sąnario patologijos sunkumo ir svyruoja nuo 30 minučių iki 1,5 valandos.

Kaip elgtis po artroskopinės čiurnos operacijos?

Dažniausiai jau tą pačią dieną po artroskopinės čiurnos operacijos pacientai gali vaikščioti su ramentais, o dažnai ir be jų. Pirmas savaites dažniausiai galima pilnai arba beveik pilnai remti operuotą koją, vaikščioti. Vengti vaikščiojimo ilgas distancijas. Po operacijos, jei leidžia gydytojas, būtina daryti čiurnos mobilumą didinančius pratimus, anksti pradedama specifinė kineziterapija ir jei reikia reabilitacinės priemonės. Tai priklauso nuo atliktos artroskopinės operacijos apimties. Priklausomai nuo operacijos apimties ir sudėtingumo, bendros paciento būklės ir skausmo, į namus dažnai išleidžiame tos pačios dienos vakarą, o esant reikalui pacientai paliekami stebėjimui per naktį. Jei operuota kairys čiurnos sąnarys, vairuoti automobilį su automatine pavarų dėže galima jau kitą tą pačią arba kitą dieną. Išleidžiant sudaromas individualus gijimo ir reabilitacijos planas, kuris vėliau koreguojamas eigoje, priklausomai nuo gijimo ir bendros būklės. Operacinių pjūvelių vietos tvarsčiai pakeičiami sausais kas tris dienas arba sušlapus, o siūlai pašalinami maždaug po 14 dienų po operacijos. Pilnai pasveikti, priklausomai nuo atliktos artroskopinės čiurnos operacijos trunka nuo 4 iki 16 savaičių. Pilnai sportuoti leidžiama tiktai pilnai atstačius čiurnos sąnario judesių amplitudes, sąnarys netinsta, neskauda. Fizinis krūvis visada didinamas labai palaipsniui, priklausomai nuo gijimo ir atliktos čiurnos sąnario rekonstrukcijos. Po didesnio  fizinio krūvio keletą mėnesių arba net ir pusmetį gali varginti nedidelis čiurnos patinimas-tai normali būklė.

/*54745756836*/

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top