Beikerio cista, pakinklio cista, truko Beikerio cista, Beikerio cistos gydymas

Beikerio cista endoskopiskai R.Gudas

Beikerio cista (pakinklio) atsiranda, dėl kelio sąnaryje arba semitendinosus, gracillis ir semimembranosus sausgyslių makštyse atsiradusių dirgiklių prasideda kelio sąnario kapsulės arba sausgyslių makščių nepūlingas uždegimas (sinovitas). Dėl uždegimo kelio sąnaryje arba sausgyslių makštyje, daugėja skysčio gamyba (proteoliziniai fermentai), todėl padidėja slėgis sąnaryje arba sausgyslių makštyje, o susikaupęs skysčio perteklius patenka į pakinklį, kitaip tariant – sąnario kapsulė arba sausgyslių makštis tarsi išsprūsta į pakinklį, kuriame atsiranda guzelis arba labai didelis guzas.

Jei Beikerio cista atsirado iš kelio sąnario, tai jos susiformavimo priežastis bus padidėjusi sąnarinio skysčio (proteolizinių fermentų) gamyba dėl degeneracinio pobūdžio meniskų plyšimo arba kelio sąnario kremzlės irimo – artrozės ar artritų. Tokiu atveju gaminami proteoliziniai fermentai, kurie bando pašalinti-ištirpinti susidariusius kremzlės ar degeneruoto menisko fragmentus iš sąnario ir taip atstatyti sąnario pusiausvyrą. Tačiau, jei fermentų gamyba viršija jų pasišalinimą iš sąnario, kaupiasi skystis, kuris ir suformuoja Beikerio (pakinklio) cistą. Padidėjus skysčio kiekiui sąnaryje ir pakinklyje, atsiranda spaudimo, tempimo jausmas, kuris gali plisti į blauzdą, tampa sunku sulenkti ir ištiesti kelio sąnarį, pritūpti ar atsiklaupti. Cistą iš pakinklio pusės galima užčiuopti, matosi iškilimas – guzas. Kelio sąnarys taip pat būna patinęs. Jei skysčio labai daug, cista gali plyšti, nusileisti į blauzdą, tada atsiranda stiprokas skausmas, blauzda patinsta. Iš kelio sąnario atsiradusios cistos dažniau vargina vyresnio amžiaus žmones.

Jei Beikerio cista atsirado ne iš kelio sąnario, o iš semitendinosus, gracillis ir semimembranosus sausgyslių makščių, tai jos susiformavimo priežastis bus padidėjusi sąnarinio skysčio (proteolizinių fermentų) gamyba dėl padidėjusios sausgyslių trinties į šlaunikaulio ir blauzdikaulio vidinius gumburėlius dėl didelės fizinės perkrovos. Iš sausgyslių makščių atsiradusios cistos dažniau vargina jaunesnius ir fiziškai aktyvesnius žmones, jos atsiradimą gali sąlygoti ir labai specifiniai, anatominiai kelio sąnario ypatumai. Simptomai labai panašūs, tik šiuo atveju kelio sąnarys bus visai neskausmingas ir nepatinęs.

Beikerio cistos gydymas

Gydyti reikia priežastį – kelio sąnario arba sausgyslių makščių, dažniausiai išgydoma be operacijų, tačiau nepavykus to padaryti, kad ir retai tenka atlikti ir operacijas. Istoriškai šios operacijos buvo daromos (ir dar kai kur tebėra daromos) su pjūviu pakinklio srityje, pro kurį pašalinama visa cista su kapsule, tačiau gydyti reikia cistos priežastį, todėl būtina artroskopiškai – endoskopiškai įvertinti visą kelio sąnarį ar sausgysles ir tik tada – be pjūviu – endoskopiškai pašalinti Beikerio (pakinklio) cistą. Darant tai endoskopiškai nereikia pakinklio pjūvio, viskas įvertinama su dešimt kartų didinačia vaizdą kameros pagalba, ir turint galvoje, kad pakinklyje yra magistralinės kraujagyslės ir nervai – endoskopiškai tai atlikti yra daug saugiau ir patikimiau, galima pašalinti saugiai visą cistos audinį, paimti audinį ištyrimui – biopsijai ir toks gydymas yra daug patikimesnis ir saugesnis, jis užtikrina mažesnę recidyvų tikimybę. Žmonės dažnai klausia ar tai ne vėžys – ne, tai ne vėžys, tačiau endoskopiškai galima aiškiau matyti visą cistos turinį ir esant reikalui papildomai ištirti cistos audinį bei jos atsiradimo priežastis. Dažnai Beikerio cistą tenka gydyti kartu atliekant artroskopines kelio sąnario operacijas arba derinant jas su įvairiomis kelio sąnario rekonstrukcinėmis operacijomis.

/*54745756836*/

1 thought on “Beikerio cista, pakinklio cista, truko Beikerio cista, Beikerio cistos gydymas”

  1. Pingback: Degeneraciniai menisko plyšimai, menisko cista, Beikerio cista, artroskopinis meniskų susiuvimas, artroskopinė menisko fiksacija, cistos pašalinimas - RimtautasGudas.lt

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top