Artroskopinė kremzlės atkūrimo operacija, artroskopinė daugiasluoksnės membranos implantacija

daugiasluoksnė membrana

Artroskopinė daugiasluoksnės membranos implantacija. Sąnario kremzlės suminkštėjimas – chondromaliacija, vėliau ir artrozė – skirtingos tos pačios kremzlės ligos stadijos. Mūsų operacinėse atliktos kelio sąnario kremzlės atkūrimo artroskopinės operacijos video reportažas

artroskopinė daugiasluoksnės membranos implantacija. Mūsų operacinėse atliktos kelio sąnario kremzlės atkūrimo artroskopinės operacijos video reportažas:

https://youtu.be/AaaWBp9VSpc

Ar gali progresuoti chondromaliacija? Kokios jos pasekmės? Chondromaliacija ir artrozė – tai ne tas pats, tačiau negydoma chondromaliacija gali progresuoti į artrozę!

artroskopinė daugiasluoksnės membranos implantacija
artroskopinė daugiasluoksnės membranos implantacija

Chondromaliacija yra sąnario kremzlės įvairaus laipsnio suminkštėjimas, kuris labai dažnai supainiojamas su osteoartroze. Taip yra todėl, kad ir chondromaliacija ir osteoartrozė turi keturias stadijas.

Modifikuota Outerbridge-ICRS chondromaliacijos klasifikacija – 4-rios grupės, klasifikuojamos remiantis MRT vaizdais ir artroskopiškai:

I stadija:

  • MRT – ribota-lokali padidinto signalo normalaus kontūrų kremzlė
  • Artroskopiškai – kremzlės suminkštėjimas arba paburkimas

II stadija:

  • MRT – paburkusi, sustorėjusi, suskilusi kremzlė, plintanti link paviršiaus
  • Artroskopiškai – kremzlės suskilinėjimai, sutrūkinėjimai.

III stadija:

  • MRT – didelės dalies kremzlės sluoksnio defektai, kremzlės paviršiaus atplaišos
  • Artroskopiškai – didelės dalies gilūs kremzlės sluoksnio defektai, kremzlės paviršiaus atplaišos

IV stadija:

  • MRT – viso kremzlės sluoksnio pažeidimas, pokremzlinio kaulo pakitimai-edema
  • Artroskopiškai – viso kremzlės sluoksnio pažeidimai, matosi pokremzlinis kaulas.

Osteoartrozės klasifikacija – dažniausiai naudojama Kellgren and Lawrence (KL) klasifikacija:

0 stadija: nėra radiologinių artrozės požymių;

I stadija: įtariami nedideli osteofitai, ir įtariami sąnarinio tarpo susiaurėjimas

II stadija: akivaizdūs osteofitai, įtariamas sąnarinio tarpo susiaurėjimas

III stadija: išplitę osteofitai, akivaizdus sąnarinio tarpo susiaurėjimas, pokremzlinio kaulo sklerozė, nedidelė sąnarinių paviršių deformacija

IV stadija: dideli osteofitai, sąnarinio tarpo nebuvimas, ženkli pokremzlinio kaulo sklerozė, didelės sąnarinių paviršių deformacijos.

artroskopinė daugiasluoksnės membranos implantacija. Lyginant abi būkles, akivaizdu, kad chondromaliacija yra lengvesnė už osteoartrozę ir paliečia tiktai kremzlės sluoksnį. Galima teigti, kad chondromaliacija yra labai ankstyva osteoartrozės forma, kuri ne visada progresuoja. Jeigu laiku išsiaiškinamos chondromaliacijos priežastys ir jos pašalinamos, sąnario artrozė gali ir neatsirasti. Jeigu chondromaliacijos ankstyvas stadijas galima gydyti be operacijų, o vėlyvas taikant modernius artroskopinius-endoskopinius kremzlės atstatymo biologinės regeneracinės medicinos metodus, tuo tarpu osteoartrozės gydymas vėlyvose stadijose gydomas tiktai sąnarių endoprotezavimu.

artroskopinė daugiasluoksnės membranos implantacija. Jeigu chondromaliacija progresuoja, reiškia kremzlinis audinys plonėja, o kremzlės mikroskopinės dalelytės plaukiodamos sąnaryje pradeda dirginti sąnario kapsulę – prasideda nepūlingas sąnario uždegimas. Būdinga, kad pradinėse chondromaliacijos stadijose sąnarys netinsta, gali traškėti, žmonės pažymi, kad sąnarys tarsi susilpnėjo, net pradeda striginėti, traškėjimas labai lėtai progresuoja ir jeigu procesas nesustoja, kremzlės sluoksnis suaižėja – chondromaliacija plečiasi, gilėja, sutrinka sąnario pusiausvyra ir sąnarys po didesnio fizinio krūvio pradeda tinti, atsiranda skausmas. Ištinusiame sąnaryje esantis skystis nėra paprastas vanduo – jame daug įvairių fermentų, kurie „bando“ pašalinti iš kelio sąnario tai, kas jį dirgina – mikroskopines kremzlės dalelytes. Tokiu atveju jau reikia rimto sprendimo, nes sąnaryje pagaminamo skysčio kiekis nebespėja pasišalinti ramybės metu, vyksta tirpdymo-ardymo procesai, iš sąnario šalinamos mikroskopinės kremzlės, meniskų, raiščių, fibrino ir kitokios atplaišos. Tačiau tirpdoma ne tik pažeista, bet ir sveika kremzlė. Ir nors tai gali trukti gana ilgai, būtina surasti priežastį ir ją pašalinti.

Artroskopinė daugiasluoksnės membranos implantacija. Negydant, sąnario kremzlė palaipsniui plonėja, dėl to sąnarys praranda amortizacines galimybes ir nebegali sugerti sąnario atraminių krūvių, todėl po kremzle esantis korėtas purus kaulas sukietėja ir kremzlė pradeda dar greičiau trūkinėti, o po kremzle esantis kaulas toliau degeneruoja, pradeda auginti kraštines ataugėles (osteofitus). Viso to pasekmė – prasideda ankstyva artrozė – kai pažeista ne tik kremzlė, bet ir po ja esantis kaulas. Progresuojant jau artrozei intensyvėja sąnario skausmas, atsiranda sąnario judesių apribojimas, gyvenimo kokybės suprastėjimas, darbingumo lygio sumažėjimas, neįgalumas.

artroskopinė daugiasluoksnės membranos implantacija. Kaip ir kitas ligas –  laiku diagnozavus ir nustačius chondromaliacijos priežastis, galima jas sėkmingai pašalinti ir taip apsaugoti kelio sąnarį nuo sudilimo, tai yra nuo artrozės.

/*54745756836*/

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top