Viršmentinio nervo (n.supraskapuliaris) sindromas peties sąnaryje

supraskapuliaris

Viršmentinio nervo (n.supraskapuliaris) sindromas yra reta peties sąnario patologija, kuri iki šiol nėra iki galo ištyrinėta ir aiški. Labai sunku šį sindromą atskirti nuo kitų arba greta esančių peties sąnario patologijų, dažnai tenka pažvelgti plačiau „standartinio peties sąnario patologijų burbulo“. Nurodoma, kad viršmentinio nervo sindromas sudaro tik apie 2% visų peties sąnario patologijų, tačiau sportininkų tarpe, dažnai naudojančių rankos virš galvos judesius (tinklinis, rankinis, plaukimas, krepšinis, ieties metimas ir kt.), peties sąnario skausmas dėl  viršmentinio nervo sindromo gali siekti net iki 33%. Nors ir nėra aiškių įrodymų, tačiau daug šaltinių nurodo, kad viršmentinio nervo sindromas dažnai pasireiškia ir esant masyviam su rotatorių raumenų plyšimui su didele retrakcija.

Viršmentinio nervo (n.supraskapuliaris) sindromas peties sąnaryje
Viršmentinio nervo (n.supraskapuliaris) sindromas (R.Gudo operacijos metu daryta nuotrauka)

Simptomai

Dažniausiai vargina savotiškas rankos ir/ar peties silpnumas – žmonės negali ilgai išlaikyti rankos pakeltos, o neretai atsiranda rankos silpnumas – negali pakelti, išlaikyti pakeltos rankos.

Viršmentinio nervo (n.supraskapuliaris) sindromas. Gydymo galimybės

Laimei, gerėjant diagnostikos galimybėms, patirčiai ir supratimui apie priežastis ir struktūrą, viršmentinio nervo sindromas diagnozuojamas vis dažniau, tačiau nepakankamai dažnai, o neretai ši patologija yra ir ignoruojama ir be reikalo atliekamos peties sąnario artroskopinės operacijos, padaromos perteklinės peties procedūros, po kurių žmogui nepagerėja. Šis sindromas labai kompleksiškas, o laiku nustačius gydymas labai efektyvus – tereikia jį pažinti ir tinkamai diagnozuoti. Jau yra aišku, kad lėtinė šio sindromo forma gydoma daug sunkiau, nei ūminė. Pradžioje labai efektyvios neoperacinės priemonės, tačiau nors ir retai tenka atlikti ir artroskopinę viršmentinio nervo išlaisvinimo procedūrą.

Viršmentinio nervo (n.supraskapuliaris) sindromas ir artroskopinio gydymo galimybės

Dalis žmonių turi įgimtas labai siauras peties sąnario angas, kuriose peties sąnario sukamųjų judesių metu užspaudžiami specifiniai motoriniai ir jutiminiai nervai. Vienas iš dažniausiai peties sąnario srityje užspaudžiamų nervų yra  viršmentinis nervas (n.suprascapularis), susidaro nervo suspaudimo-ankštumo sindromas. Jis dažniausiai įvyksta žmonėms dažnai naudojantiems rankos judesius virš galvos. Ypač būdingas sportininkams. Gydymas labai kompleksinis. Dažniausiai pavyksta išgydyti be jokių intervencijų, tačiau kartais tenka atlikti nervo išlaisvinimo procedūras.

Keli endoskopiniai vaizdai iš mūsų komandos atliktos retos, tačiau labai efektyvios artroskopinės viršmentinio nervo išlaisvinimo procedūros ir puiki apžvalga apie viršmentinio nervo patologijos diagnostikos ir gydymo galimybes:

https://www.mdpi.com/2077-0383/9/8/2331/htm

/*54745756836*/

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top