Peties nestabilumas, žastikaulio išnirimai

zastikaulio isnirimas

Kaip ir kodėl išnyra žastikaulis?

Žastikaulį peties sąnario mentės duobėje stabiliai laiko taip vadinama peties sąnario lūpa. Peties sąnarys yra pats judriausias žmogaus sąnarys, todėl žastikaulis tam tikromis aplinkybėmis turi didesnę riziką išnirti. Žastikaulio išnirimas (žmonės dar vadina „peties išnirimas“) įvyksta kontakto metu, tačiau gali išnirti ir be kontakto.

Kas nutinka?

Jeigu žastikaulis išnyra daug kartų, atsiranda lėtinis peties nestabilumas, kuris labai apsunkina žmonių gyvenimo kokybę. Tokiais atvejais žastikaulis išnyra daug kartų ir labai paprastose situacijose – kažką keliant, plaukiant, miegant ir panašiai. Ypatingai nepatogu, jeigu žastikauliui išnirus žmogus nesugeba pats jo atsistatyti, tada tenka vykti į gydymo įstaigą, kur būtina atstatyti žastikaulį į vietą. Po tokių išnirimų, ranka imobilizuojama įtvare, o tai irgi nepatogu ir ilgam žmogus negali naudotis pažeista ranka. Vėliau, jeigu žastikaulio išnirimai kartojasi, žmogus dažniausiai sugeba pats grąžinti žastikaulį į vietą ir į gydymo įstaigą nebevažiuoja, tarsi geriau, bet lėtinis peties nestabilumas progresuoja, žastikaulis išnyra vis paprastesnėse situacijose ir vis dažniau, tada jau būtina chirurginiu būdu sugrąžinti peties sąnario stabilumą. Daugėjant žastikaulio išnirimų skaičiui atsiranda mentės ir žastikaulio kaulo defektai peties sąnaryje, kurie sąlygoja blogesnę grįžimo į sportą prognozę.

Kaip gydyti lėtinį peties sąnario nestabilumą?

Lėtinio peties nestabilumo gydymas daug sunkesnis, nei pirmą kartą išnirusio žastikaulio. Dėl pasikartojančių žastikaulio išnirimų ir dėl to susidėvėjusios sąnario lūpos, ir taip pat mentės krašto ir žastikaulio defektų, peties raiščių rekonstrukcija tokiais atvejais dažniausiai nėra efektyvi, o vienintelis šiuo metu efektyvus gydymo metodas – mentės defekto atstatymas, atliekant snapinės mentės ataugos transpoziciją. Tai labai sudėtinga operacija, tačiau nėra geresnio būdo sutvarkyti lėtinį peties nestabilumą.

Atvira ar artroskopinė Latarjet lėtinio peties nestabilumo rekonstrukcija?

Tiek atvira, tiek artroskopinė Latarjet rekonstrukcijos yra efektyvios peties stabilumą atkuriančios rekonstrukcijos. Žinoma, tai priskiriama prie sudėtingų peties operacijų, daugumos ortopedų nuomonė, kad atvirasis būdas yra legvesnis ortopedui bei gydymo įstaigai, nes reikia mažiau išlaidų, todėl pasaulyje dažniausiai ir atliekamos. Tuo tarpu artroskopinę lėtinio peties sąnario Latarjet rekonstrukciją gali atlikti tik labai patyrę ortopedai artroskopuotojai, operacijai reikia labai daug brangios ir sudėtingos įrangos, medicinos priemonių, todėl šias operacijas atlieka tik labai specializuoti ortopedijos centrai. Atsiranda vis daugiau duomenų, kad artroskopinė Latarjet rekonstrukcija palengvina reabilitaciją, po jų mažiau apribojami peties judesiai, tiksliau atliekama snapinės mentės ataugos transpozicija, kontroliuojama fiksuojančių sraigtų padėtis, dėl to daugiau tikimybės atgauti buvusius fizinio aktyvumo lygius, mažesnė artrozės rizika. Tai be abejo, labai svarbūs privalumai pacientams, todėl visais įmanomais atvejais artroskopinė metodika yra siekiamybė.

Peties nestabilumas, žastikaulio išnirimai
Latarjet artroskopinė operacija

Ar yra alternatyvų Latarjet rekonstrukcijai?

Kadangi Latarjet rekonstrukcija yra labai sudėtinga, Europos ir pasaulio centruose, turinčiuose audinių bankus ir donorystės programas, peties mentės kaulo defekto atstatymui dažnai naudojami donoro kaulo persodinimai. Tokiu atveju, rekonstrukcijos yra šiek tiek lengvesnės, nes nereikia iš to paties žmogaus kitų vietų paimti kaulo, todėl operacija ir greitesnė ir lengvesnė. Deja, ne visose gydymo įstaigose tai įmanoma.

Kada galima sportuoti po Latarjet ar kaulo bloko rekonstrukcijos?

Sportininkams ir fiziškai labai aktyviems žmonėms aktualiausias klausimas kada galima grįžti sportuoti po tokių operacijų?

Dauguma publikacijų ir mūsų patirtis nurodo, kad dauguma aktyviai sportuojančių žmonių po tokios operacijos grįžta sportuoti vidutiniškai 8.6 ± 4.1 mėnesiai po LATARJET rekonstrukcijų, tačiau atlikus ne atvirą, o artroskopinę rekonstrukciją, grįžti sportuoti galima jau ir po 3 – 4 mėnesių!!! Sunkiau grįžti sportuoti sekasi padidėjusį kūno masės indeksą turintiems žmonėms, ir tiems, kurie prieš operaciją turėjo labai daug žastikaulio išnirimo epizodų, o jų mentės priekinio apatinio krašto defektai buvo ženkliai didesni, taip pat tiems žmonėms, kuriems atsirado dar ir žastikaulio kaulo defektai – taip vadinami Hill-Sachs defektai, kurie išorinės žastikaulio rotacijos metu įstringa į priekinį apatinį mentės kraštą (taip vadinami stringantys žastikaulio defektai). O kuo mentės ir žastikaulio defektai mažesni, tuo didesnė tikimybė greičiau grįžti į buvusį fizinio aktyvumo lygį!

Apibendrinimas

Svarbiausi ir lemiami faktoriai, atkuriant peties stabilumą – adekvati ir kontroliuojama anestezija, kraujavimo kontrolė, vienas kitą labai gerai suprantanti operacinė komanda, chirurgų operacinė technika, patirtis, metodika, labai gera artroskopinė įranga, kokybiški ir šiuolaikiški implantai ir – artroskopinė peties sąnario Latarjet ir kaulinio bloko rekonstrukcija sudaro reikšmingai geresnes galimybes, nei po atviros operacijos grįžti į buvusius fizinio aktyvumo lygius, tuo pačiu sėkmingai išgydyti lėtinį peties sąnario nestabilumą!

Šios rekonstrukcijos yra auksinis standartas gydant pasikartojančius žastikaulio išnirimus ir lėtinį peties sąnario nestabilumą, kai nestabilumo priežastis yra mentės priekinio apatinio krašto ir žastikaulio kaulo defektai, dėl kurių ir atsiranda peties lėtinis nestabilumas bei pasikartojantys žastikaulio išnirimai.

/*54745756836*/

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top