Meniskų plyšimas
Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) kasmet atliekama apie 700000 kelio sąnario artroskopinių operacijų. Simptomus sukeliantys meniskų plyšimai yra pagrindinė tokių intervencijų indikacija. Yra viešai priimta, kad meniskų plyšimai tiesiogiai susiję su kelio sąnario skausmu sukamųjų kelio judesių metu ir taip vadinamais mechaniniais simptomais – strigimu ir traškėjimu ir su tuo susijusiu fizinio aktyvumo sumažėjimu. Tam, kad tai panaikinti ir atliekamos kelio sąnario artroskopinės operacijos, kurių metu menisko dalis pašalinama arba ji susiūnama.
Kaip įvyksta menisko plyšimai?
Meniskai gali būti pažeisti dėl dviejų priežasčių:
- Trauma, kurios metu kelio sąnarys staiga pasukamas į vidų ar išorę, meniskui plyšti rizika padidėja jei pasukimo metu koja stipriai atsiremia į grindis.
- Dėl nuolatinės kelio sąnario perkrovos (viršsvoris, kontaktinis sportas, rūkymas) menisko audinys degeneruoja ir tampa mažiau atspari atraminiams krūviams.
Meniskų plyšimas ir su tuo susiję simptomai
Diagnozuojant meniskų plyšimus, kelio sąnarys lankstomas ir kartu sukinėjamas, taip ieškoma skausmingų judesių bei skausmingų kelio sąnario vietų, pagal kurias įtariame galimai menisko plyšimą. Deja, visi iki šiol žinomi meniskų diagnostiniai testai nėra labai jautrūs ir tikslūs. Kelio sąnario traškesys ir strigimai taip pat labai dažnai priskiriami prie meniskų plyšimo požymių, tačiau yra visiškai nespecifiški ir dažniausiai atsiranda ne dėl meniskų plyšimo, o dėl sąnario kremzlės suplonėjimų (chondromaliacijų) ar kitokio kremzlės pažeidimo, įvairių girnelės ir jos vagos diplazijos ir kitų anatominių variacijų. Todėl meniskų plyšimų simptomai nuolat peržiūrimi, o naujausios mokslinės publikacijos nustatė, kad traškėjimas ir strigimas daugiau atspindi kremzlės pažeidimus ir jų išplitimo laipsnį, nei meniskų pažeidimus. Dar daugiau – meniskų ir kremzlės pažeidimai kelio sąnariuose dažniausiai randami kartu, todėl ir simptomai nėra tokie specifiški ir atskirti ar jie atsirado dėl meniskų ar kremzlės pažeidimo sudėtinga.
Meniskų plyšimas kartu su kremzlės pažeidimu
Diagnozuojant meniskų plyšimus, dažnai pamirštami tame pačiame kelio sąnaryje esantys kremzlės pažeidimai. Kelio sąnario traškesys ir strigimai gali būti būdingi meniskų plyšimo požymiai, tačiau dažniausiai jie atsiranda ne dėl meniskų plyšimo, o dėl sąnario kremzlės suplonėjimų (chondromaliacijų) ar kitokio pobūdžio įvairių kelio sąnario vietų kremzlės pažeidimo, įvairių girnelės ir jos vagos diplazijos variantų ir kitų anatominių kelio sąnario variacijų. Turint galvoje, kad meniskų ir kremzlės pažeidimai kelio sąnariuose dažniausiai nustatomi kartu, todėl net ir atlikus sėkmingą kelio sąnario artroskopinę operaciją dėl menisko plyšimo gali išlikti sąnario traškėjimas ir strigimai, jeigu liko kremzlės pažeidimas.
Ar meniskai gali patys sugyti?
Skirtingai nei kremzlė, tam tikri meniskų plyšimai gali patys savaime sugyti. Jų gijimo galimybės priklauso nuo daugybės veiksnių – plyšimo tipo, dydžio, vietos, pirmos pagalbos ir gydymo eigos.
Plyšusių meniskų gydymas
Kadangi tam tikri meniskų plyšimai gali patys sugyti, reikia kaip galima tiksliau išsiaiškinti menisko plyšimo vietą, dydį, ilgį, gylį ir pagal tai nuspręsti ar būtina atlikti artroskopinę operaciją ar gydyti be operacijos. Aišku, jeigu kelio sąnarys užstrigo ir žmogus negali pilnai kelio ištiesti ir/ar sulenkti, tada jau reikia artroskopinės menisko operacijos, tačiau jei kelias neužstrigo, geriau palaukti ir išsiaiškinti kas atsitiko, taip bus galima išvengti perteklinių operacijų.