ACL rec

Pakartotina kryžminių raiščių trauma, revizinės kryžminių raiščių operacijos

Pakartotina kryžminių raiščių trauma labai sudėtinga situacija, gydyti ją sunku, pakartotina rekonstrukcija labai komplikuota, o išeitys irgi sunkiau prognozuojamos!

Pakartotina kryžminių raiščių trauma. Plyšus kryžminiam raiščiui, kelio sąnarys tampa nestabilus, pakrypsta arba panyra kad ir labai lengvo judesio metu. Ir tai yra labai didelė problema kelio sąnariui. Gydymo tikslas – atkurti kelio sąnario stabilumą, todėl reikia atlikti kryžminio raiščio rekonstrukciją. Deja, statistika ne visada palanki – net ir po sėkmingai atliktos priekinio kryžminio raiščio rekonstrukcijos, maždaug 10% žmonių gali įvykti pakartotinas rekonstruoto kryžminio raiščio plyšimas ir labai stipriai sutrikdyti kasdieninį žmogaus gyvenimą. Nėra iki galo aišku kodėl rekonstruotas kryžminis raištis pakartotinai pasižeidžia, priežasčių gali būti ne viena – jeigu kartu su kryžminio raiščio trauma plyšo ir meniskai ar buvo pažeista kremzlė, šoniniai raiščiai ar žmogus iš prigimties turi šiek tiek nuo normos nukrypusią mechaninę kojos ašį, užpakalinį blauzdikaulio nuolydį, displastinius kelio sąnario variantus, įgimtą ar įgytą hyperlaksitetą – rizika pakartotinai kryžminių raiščių traumai yra daug didesnė. Labai svarbi detalė sėkmingam kryžminių raiščių gydymui yra teisinga, kiekvienam personaliai adaptuota operacinė kryžminio raiščio metodika, kurių yra nemažai, svarbu visas jas mokėti, žinoti, valdyti ir parinkti pačią tinkamiausią konkrečiam žmogui.

Pakartotina kryžminių raiščių trauma. Jau dabar aišku, kad plyšus kryžminiam raiščiui, o ypač pakartotinai – nebeužtenka vien tiktai atlikti MRT (magnetinio rezonanso tyrimą) – būtina išsiaiškinti visus rizikos faktorius, dėl kurių gali būti padidėjusi pakartotino kryžminio raiščio plyšimo rizika:

  • Mechaninį visos kojos ašies kampą;
  • Užpakalinį blauzdos nuolydžio kampą;
  • Hyperlaksiteto laipsnį;
  • Meniskų ir kremzlės būklę;
  • Šoninių raiščių būklę ir nestabilumo laipsnį su artrometru;
  • Displastinius kelio sąnario ypatumus;
  • Jei jau atlikta kryžminio raiščio rekonstrukcija – kanalų padėtį, buvusio transplanto diametrą, taikytą kryžminio raiščio rekonstrukcijos metodą, transplanto rūšį.

Kokios dažniausios pakartotino kryžminio raiščio plyšimo priežastys:

  • Techniškai netinkamas kryžminio raiščio rekonstrukcijos metodas;
  • Meniskų, ypač išorinio arba abiejų vienu metu plyšimai; prognozę labai blogina meniskų šaknies ir menisko nuolydžio- rampos plyšimai, kuriuos diagnozuoti labai sunku;
  • Didelio ploto kremzlės pažeidimas;
  • Mechaninės kojos ašies nuokrypiai;
  • Per didelis blauzdikaulio nuolydžio kampas;
  • Nemažai faktorių dar nėra iki galo žinomi…vyksta labai daug tyrimų, kurie kasmet padeda surasti vis daugiau faktais grįstų įrodymų, todėl ir sėkmingų kryžmino raiščio rekonstrukcijos atvejų kasmet daugėja.

Pakartotina kryžminių raiščių trauma. Aišku, geriausias gydymas – išvengti kryžminio raiščio traumos, bet deja, tokios traumos > nei 70 % atvejų įvyksta be jokio kontakto, todėl jų buvo ir bus…

Pakartotina kryžminių raiščių trauma
Pakartotina kryžminių raiščių trauma
Pakartotina kryžminių raiščių trauma
Pakartotina kryžminių raiščių trauma
/*54745756836*/

1 thought on “Pakartotina kryžminių raiščių trauma, revizinės kryžminių raiščių operacijos”

  1. Pingback: Sunkiausios Futbolo traumos – kryžminių raiščių plyšimai - RimtautasGudas.lt

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *