Sąnario kremzlės anatomija ir pažeidimų paplitimas
Visų sąnarių paviršius dengia kremzlė, kuri užtikrina sąnario atsparumą krūviams. Kremzlės vientisumo pažeidimas dažnai būna be simptomų, nustatyta, kad net 67 proc. atvejų atliekant artroskopines kelio sąnario operacijas atsitiktinai randami įvairaus pažeidimo laipsnio sąnario kremzlės pažeidimai. Pagrindinis šiuo metu Pasaulyje keliamas sąnarinės kremzlės pažeidimų gydymo tikslas yra atstatyti sąnario kremzlės paviršių ir sustabdyti degeneracinę sąnario ligą – osteoartrozę. Deja, dėl simptomų nebuvimo pacientai kreipiasi, kai jau yra prasidėjusi osteoartrozė, sąnarys tinsta, pradeda traškėti, skaudėti, užsikirtinėti, žmogus nebegali sportuoti, sutrinka kasdieninė veikla. Tuomet pradedami taikyti šiuo metu Pasaulyje visi žinomi, plačiai taikomi ir Lietuvoje prieinami pažangūs sąnario kremzlės pažeidimų gydymo metodai.
Kremzlės atkūrimo biologinės galimybės
Kelio sąnario kremzlės atstatymas sąnaryje yra sudėtingas biologinis procesas, kuris priklauso nuo labai daug dar vis sunkiai kontroliuojamų ir žmogaus sąnariuose vykstančių ląstelinių procesų. Daugybė eksperimentinių ir klinikinių mokslinių tyrimų nustatė, kad atkurti pažeistą sąnario kremzlę vis tik įmanoma. Tačiau vienintelio atsakymo – „Gralio Taurės“ deja dar nėra. Pažangūs šiuolaikiniai metodai ir jų kombinacijos padeda pristabdyti, o dažnai ir sustabdyti sąnario dilimo procesus sąnaryje, tačiau tikslaus paaiškinamo mechanizmo kaip tai įvyksta kol kas dar nėra.
Vienas iš efektyvesnių būdų, jeigu jau jo prireikia sąnario kremzlės atstatymui yra daugiasluoksnės membranos (karkaso) implantacija į sąnario kremzlės defekto vietą. Membranos (arba kitaip biologiniai karkasai) sąnaryje įsodinamos ir fiksuojamos specialiais fibrino klijais, kurie fiksuoja ją sąnario defekto vietoje taip, kad ji būtų stabili, o su laiku implantacijos vietoje įvyksta kremzlės regeneracija.
Pasaulyje yra nedaug gamintojų, kurie gamina kokybiškas daugiasluoksnes membranas kremzlės atstatymui ir konkurencija čia kol kas, deja nėra didelė. Taip yra todėl, kad tai yra labai sudėtingas biologinis procesas, reikalaujantis milijoninių investicijų, o griežti ES saugumo reikalavimai minėtiems biologiniams karkasams labai riboja jų panaudojimą. Vieni iš inovatyviausių biologinių daugiasluoksnių karkasų – membranų yra Finceramica MaioRegen membranos, kurios labai efektyviai stimuliuoja naujos kremzlės susidarymą ir pažeistos atkūrimą, ir tai jau įrodyta daugybe mokslinių tyrimų, panaudojant šią membraną. Kadangi šį karkasą sudaro ne tiktai kolagenas, bet ir integracijai į kaulą skirti hydroksiapatitai, ji laikoma labai efektyvia ir jau daugiau, nei 15 metų sėkmingai implantuojama į sąnarius užtikrina naujos kremzlės atstatymą sąnariuose.
Kas tai yra kelio sąnario kremzlės atstatymas?
Naujausi medicinos mokslo faktai ir paskutinio ICRS kongreso metu pateikti mokslinių tyrinėjimų faktai parodė, kad artroskopinė mikrolūžių operacija (vien tik kaulų čiulpų stimuliacija be defekto uždengimo) neefektyvi gydant kelio sąnario kremzlės pažeidimus, o geriausias šiandienos sprendimas, gydant didelius sąnario kremzlės pažeidimus – daugiasluoksnės membranos implantacija kartu su kaulų čiulpų stimuliacija! Taigi, nauji, ICRS (tarptautinės sąnario kremzlės regeneracijos draugijos) kongreso duomenys parodė, kad gydant didelius sąnario kremzlės pažeidimus populiariausia pasaulyje mikrolūžių operacija yra neefektyvi, o idealiausias pasirinkimas gydant didelius sąnario kremzlės pažeidimus yra kaulų čiulpų stimuliacijos defekto vietą padengiant naujos kartos kombinuotomis membranomis (karkasais), kurios sulaiko regeneruoti gebančias ląsteles kremzlės defekto vietoje ir vėliau sudaro idealias sąlygas joms gaminti sąnarinės kremzlės audinį. Šios operacijos efektyvumas pristatytas ICRS kongrese ir buvo įvertintas tarptautinės kremzlės bendruomenės.
Kokie yra įmanomi sąnario kremzlės pažeidimų gydymo metodai?
Detaliai apie visus įmanomus kremzlės gydymo būdus detaliai aprašiau šiame straipsnelyje, todėl nesikartosiu, o plačiau pakartosiu tiktai apie pažangius ir šiuolaikinius sąnario kremzlės atstatymo būdus.
Pažangūs sąnario kremzlės gydymo metodai
Autologinė chondrocitinių ląstelių implantacija su daugiasluoksne kolageno membrana ir medicininiais fibrino klijais (ACI arba MACI-Matrix-induced autologous chondrocyte implantation)
Regeneracinės medicinos metodas, skirtas gydyti dideliems ir keliose vietose esantiems sąnario kremzlės defektams – autologinė chondrocitinių ląstelių implantacija su daugiasluoksne kolageno membrana ir medicininiais fibrino klijais (ACI arba MACI-Matrix-induced
autologous chondrocyte implantation) skirta gydyti dideliems sąnario kremzlės pažeidimams (Lietuvoje ši operacija dar nefinansuojama). Todėl valstybinės gydymo įstaigos šių operacijų ir neatlieka. Metodas yra labai brangus, reikalingos dvi artroskopinės operacijos – vienos metu paimamos chondrocitinės ląstelės iš sveikos to paties sąnario kremzlės, jos auginamos specializuotose laboratorijose (Lietuvoje jų kol kas nėra). Dėl didelės kainos ir sudėtingumo Lietuvoje valstybinėse gydymo įstaigose šis metodas netaikomas, nes pacientai patys turi pasidengti implantų ir ląstelių išlaidas, todėl pacientai šioms operacijoms vyksta į kitas Europos šalis arba operuojami specializuotose privačiose arba pusiau privačiose Lietuvos gydymo įstaigose. Šis metodas yra pats efektyviausias ir pastarųjų metų faktais grįsti medicinos mokslo duomenys nurodo, kad yra pats efektyviausias gydant labai didelius sąnario kremzlės defektus. Vienintelis kol kas apribojimas, kad tai yra dviejų etapų operacijų metodas (reikia dviejų operacijų tam pačiam pacientui), gydymo metodas labai priklauso nuo pirmos operacijos metu chondrocitinių ląstelių paėmimo, jų laikymo, transportavimo į laboratoriją, sterilumo, auginimo ir vėliau įsodinimo technikos ir sąlygų, todėl ir gydymo efektyvumo rezultatus labai sunku įvertinti. Todėl metodikos ir logistikos sunkumai bei didelė kaina su labai daug sudedamųjų sėkmės faktorių lemia, kad sveikatos priežiūros politikai nenori užsiimti šia problema, tačiau tai labai netolimos ateities perspektyva.
AMIC (autologous matrix induced chondrogenesis) arba minėtų membranų (karkasų) implantacija kartu su kaulų čiulpų stimuliacija
Lietuvoje ir Pasaulyje šiuo metu pats optimaliausias šiai dienai pažangus regeneracinės medicinos metodas, skirtas gydyti dideliems ir keliose vietose esantiems sąnario kremzlės defektams yra AMIC (autologous matrix induced chondrogenesis) arba kitaip – membranų (karkasų) implantacija su kaulų čiulpų stimuliacija, kuomet vienos operacijos metu panaudoti du aukščiau minėti metodai – kaulų čiulpų stimuliacija ir daugiasluoksnės kolageno-hidroksiapatitų įvairaus storio membranos (karkaso) implantacija, ją fiksuojant medicininiais fibrino klijais užtikrina sąnario kremzlės atsatymą. Metodas plačiai aprašytas „evidence based“ literatūroje, jo privalumas prieš kitus – viena operacija, kuomet kaulų čiulpų ląstelės patekusios į kremzlės defekto vietą uždengiamos daugiasluoksne kolageno ir kitų junginių įvairaus sluoksnių membrana, kuri fiksuojama fibrino klijais, todėl dauguma regeneruoti gebančių ląstelių pasilieka defekto vietoje, ir „nepabėga“ iš sąnario, kaip tai įvyksta mikrolūžių ir dauginių pragręžimų metodų taikymo metu, ir didesnis ląstelių kiekis užtikrina geresnę kremzlės regeneraciją. Metodas leidžia padengti labai didelius kremzlės defektus. AMIC klinikiniai rezultatai labai panašūs į gaunamus taikant MACI (su chondrocitinėmis ląstelėmis). Nors AMIC metodas irgi brangus, tačiau šiuo metu apie 12 kartų pigesnis už chondrocitinių ląstelių implantacijos metodą (MACI).
Reabilitacija ir kineziterapija po kelio sąnario kremzlės atstatymo
Jeigu remsimės faktais grįstos (evidence-based level I study) literatūros duomenimis, šiai dienai, deja nėra labai tikslios ir detalios reabilitacijos programos po kelio sąnario kremzlės atstatymo. Taip yra todėl, kad kelio sąnario kremzlės atstatymas priklauso nuo labai daug faktorių (žmogaus kūno svorio, kūno ašies, mitybos ir kt.), kurių mokslas dar iki galo nežino. Tačiau, nuolatinis ir kasdienis tokių procedūrų atlikimas ir šioje, labai specifinėje srityje nuolat dirbantys reabilitologai bei kineziterapeutai – visa komanda, tikrai jau dabar daro stebuklus, nors dar ir nėra faktais grįstos specifinės ir unifikuotos reabilitacijos ir kineziterapijos programos po kelio sąnario kremzlės atstatymo. Kas tikrai aišku, kad gijimo terminais grįsta reabilitacija ir ypač kineziterapija labai reikšmingai padeda greičiau ir efektyviau sveikti po kelio sąnario kremzlės atstatymo procedūrų.
Apibendrinimas
Remiantis mūsų ir Pasauline patirtimis, ne vienam pacientui, iki daugiasluoksnės kolageno-hydroksiapatitų nano membranos implantacijos operacijų, buvo atliktos 2 – 4 kitokios artroskopinės mikrolūžių ar paprastos to paties sąnario artroskopinės operacijos, pacientai buvo gydyti injekcijomis įsąnarį (hyalurono, kraujo plazmos, kortizono), ilgai vartojo nesteroidinius priešuždegiminius vaistus, tačiau osteoartrozės šie gydymo metodai nesustabdė, pacientams kartojosi sąnario tinimai, traškėjimai, užstrigimai, skausmai, žmonės nebegalėjo sportuoti ir normaliai gyventi. Autologinė chondrocitinių ląstelių ir daugiasluoksnės nano membranos (karkaso) operacijos kol kas yra vienintelės galimybės pristabdyti, o gal net ir visai sustabdyti osteoartrozės atsiradimą, todėl jos ir yra plačiai taikomos visoje Europoje bei Pasaulyje ir neturi jokios alternatyvos. Dažnai aiškinama, kad alternatyva yra mikrolūžių operacija yra netiesa.
Ir dar kartą primenu – gijimo terminais grįsta reabilitacija ir ypač kineziterapija labai reikšmingai padeda greičiau ir efektyviau sveikti po kelio sąnario kremzlės atstatymo procedūrų.