Kaip atliekama menisko artroskopinė operacija

Menisko plysimo gydymas R.Gudas

Apie meniskus prirašyta labai daug, bet kai žmonėms konkrečiai prireikia menisko artroskopinės operacijos jiems patiems, pirmas jų klausimas būna –  kaip atliekama menisko artroskopinė operacija?

Kaip atliekama menisko artroskopinė operacija

Kaip atliekama menisko artroskopinė operacija

Prieš kiekvieną artroskopinę menisko operacija atliekami tyrimai ir atvykstant su savimi būtina turėti:

  1. Asmens tapatybės dokumentą;
  2. Jūsų šeimos gydytojo siuntimą operaciniam gydymui – forma Nr. 027/a (tik privalomu sveikatos draudimu apdraustiems pacientams);
  3. Tyrimų, atliktų ne vėliau nei 10 dienų prieš operaciją, rezultatus:
  4. EKG (širdies elektrokardiogramos);
  5. bendro kraujo tyrimo;
  6. kraujo krešėjimo tyrimo (INR, SPA, DATL);
  7. gliukozės koncentracijos kraujyje tyrimo; (jei sergate cukriniu diabetu)
  8. biocheminių kraujo tyrimų (K, Na, UREA); (jei turite lėtinių ligų)
  9. KT / MRT / rentgeno tyrimų duomenis USB laikmenoje.

Neturint galimybės tyrimų atlikti iš anksto, už papildomą mokestį galima juos atlikti pasirinktoje klinikoje prieš operaciją.

  • Pastoviai vartojamus medikamentus (tuo atveju, jei vartojate kraujo spaudimą mažinančius, cukrinio diabeto ir/ar kt.)
  • Jei naudojate kraują skystinančius vaistus, būtina juos nutraukti naudoti 48 val., iki operacijos.

SVARBU:

  • Dieną prieš operaciją, ypač vakare, venkite sunkiai virškinamo maisto.
  • Operacijos dieną atvykite išsimaudę, nevalgę ir negėrę.
  • Dėl nuolat vartojamų vaistų pasitarkite su operuojančiu gydytoju, be gydytojo žinios nenutraukite jų vartojimo. Būtinai informuokite gydytoją, jei vartojate kraują skystinančius vaistus.
  • Vykstant į operacinę visus papuošalus, asmeninius daiktus reikės palikti palatoje. Klinika neatsako už daiktų saugojimą. Jei nešiojate kontaktinius lęšius, klausos aparatą, dantų protezus ar numaunamas karūnėles, įspėkite medicinos personalą.
  • Jei sloguojate, turite sugedusius, netvarkytus dantis, sergate ūminėmis infekcinėmis ar virusinėmis ligomis, turite lėtinių ligų, būtinai turite pranešti atsakingam personalui.

Atvykus į gydymo įstaigą, jus paguldys atsakingi asmenys į palatą

Kiekvienoje gydymo įstaigoje tvarka labia panaši, tačiau šiek tiek ir skiriasi. Atsigulus į palatą, atėjus laikui jus aplankys medicinos slaugytoja, personalo darbuotojai, gydytojai, prieš kiekvieną kiekvieną artroskopinę menisko operaciją dar kartą aptarsite kokia bus atliekama nejautra, kas bus daroma procedūros metu.

Kaip atliekama menisko artroskopinė operacija

Kokia nejautra taikoma artroskopinės menisko operacijos metu

Dažnai žmonės klausia kokia bus nejautra? – laidinė, bendrinė ar „durs į stuburą?“. Kiekvienu atveju nejautros metodas būna aptariamas operuojančio ortopedo traumatologo su gydytoju anesteziologu-reanimatologu ir anestezijos slaugytoja ir priklauso nuo procedūros apimties – ar menisko dalis bus šalinama ar siūnama, kiek laiko truks procedūra, kas jos metu dar papildomai bus daroma, ar tame pačiame kelio sąnaryje esanti kremzlė sveika ar ne ar raiščiai ir girnelė saveiki ar ne ir taip toliau.

Kaip atliekama menisko artroskopinė operacija

Kokių komplikacijų galima tikėtis po artroskopinės menisko operacijos

Dažnai žmonės klausia – kokių komplikacijų galima tikėtis po artroskopinės menisko operacijos? Tai mažos rizikos procedūra, tačiau, kaip ir atliekant bet kokią gydomąją procedūrą – visi etapai yra griežtai kontroliuojami ir apsidraudžiama nuo galimų kad ir nedidelių ir praeinančių komplikacijų rizikos. Visada įvertinama komplikacijų rizika – pooperacinės infekcijos pavojus, tromboembolinių komplikacijų rizika. Po operacijos kelio sąnarys gali stingti, pasunkėti ištiesimas, sulenkimas, kurie gana lengvai pašalinami su kineziterapauto pagalba. Po operacijos dėl skysčio susikaupimo sąnaryje gali tekti jį ištraukti, atlikti taip vadinamą kelio punkciją, kuri yra labai paprasta ir nesukelia didelių problemų. Tam, kad to išvengti po operacijos reikės šaldyti kelio sąnario sritį mažgaug apie savaitę po procedūros.

Kaip atliekama menisko artroskopinė operacija

Bendros, rekomendacijos po kelio sąnario menisko operacijos operacijos: (tikslesni nurodymai pateikiami po operacijų)

  • Pirmą pooperacinę dieną leidžiama pilnai lankstyti operuotą koją per kelio sąnarį, pilnai remti operuotą koją, riboti tiktai vaikščiojimo laiką ir distanciją, pagal sąnario būklę (skausmą, tinimą),
  • Reguliariai šaldykite kelio sąnarį, šaltį uždėdami virš girnelės. Šaldymo trukmė – apie 20 minučių. Tarp šaldymų turėtų būti 1 valandos pertrauka.  Šaldymą kartoti 5-6 kartus per parą, vėliau 1-3 kartus per parą.
  • Vaikščioti galite ir turite visu svoriu statydami abi kojas, detaliau apie tai pasikalbėsime po operacijos. Svarbu koją per kelio sąnarį stengtis pilnai ištiesti per pirmas 2 savaites.
  • Vartoti arcoxia po 90mg 1k/d 10-12 dienų, vėliau pagal reikalą.
  • Žaizdų perrišimas kas tris dienas, naudojant dezinfekuojančius tirpalus (spiritą, „cutasept“, „octanisept“). Žaizdų perrišimą vykdo jūsų šeimos gydytojas (galima ir pačiam).
  • Siūlai šalinami maždaug  7 -12 parą po operacijos. Kol nepašalinti siūlai, nešlapinti žaizdų, jei prausiatės, jas apsaugokit nuo drėgmės, o jei sušlapo, perriškite ar persiklijuokite steriliai pleistriukus. Po siūlų pašalinimo dar 3 paras tęsti perrišimus.
  • Po operacijos, galite stebėti patinimą ne tik kelio bet ir blauzdos srityje – tai normalu. Tinimui mažinti naudokite tepalus, savo sudėtyje turinčius heparino (Lioton -1000, hepagel ir pan.).
  • Po operacijos, pirmąją savaitę venkite didelio fizinio aktyvumo, daugiau pagulėkite, tačiau jau pirmą pooperacinę dieną būtinai pradėkite izometrinius  pratimus (šlaunies ir blauzdos raumenų įtempimai nejudinant kelio sąnario), čiurnos sąnario judinimą, šlaunies ir blauzdos raumenų tempimo pratimus (strečingą),
  • CPM (pasyvių judesių) kelio sąnario terapiją-t.y., kelio sąnario lankstymą su spec., lankstymo mašina pradėti maždaug 1-2 savaičių laikotarpiu (nurodys operavęs gydytojas),
  • Tęsiantis pooperaciniam periodui jums gali pakartotinai prireikti kelio sąnario punkcijos, jeigu jaučiate didelį veržimą, maudimą ar ribojamą kelio sąnario sulenkimą – įspėkite savo šeimos gydytoją, kineziterapeutą ar jus operavusį gydytoją. Šie specialistai įvertinę jūsų kelio sąnario būklę, esant reikalui, nukreips kelio sąnario punkcijai.
  • Dėl vairavimo automobilį pačiam galimybės dažniausiai gydytojas galės pasakyti tiktai po operacijos, nes tik po jų būna aiškus pooperacinis režimas.
  • Pirmos dvi savaites kiek buitiškai judate namie-sąnariui tai yra pakankamas krūvis
  • Alkoholio vartoti po operacijos žinoma nerekomenduojama iki pilno operacinių žaizdų sugijimo ir siūlų pašalinimo.
  • Į pirtį eiti kaitintis irgi nerekomenduojama iki pilno operacinių žaizdų sugijimo ir siūlų pašalinimo.

Vėliau, jei kelio sąnarys jau nebetinsta, sugijo operaciniai pjūviai ir pašalinti siūlai, pirmas vizitas pas kineziterapeutą, kuris pagal gydytojo nurodymus pradės:

  • kineziterapiją, akcentuojant  kelio sąnario judesių ir elastingumo atgavimą remiantis nustatytais terminais, šlaunies lenkiamųjų raumenų dinamizavimas ir stiprinimas, keturgalvio šlaunies ir šlaunies lenkėjų raumenų grupių subalansavimas, tęsti CPM (pasyvių judesių) kelio sąnario terapiją spec., lankstymo mašinos pagalba,
  • gydomosios kineziterapijos  procedūros vandenyje atgavus pilnus kelio sąnario judesius, sugijus operacinėms žaizdoms, reabilitologo ar kineziterapeuto kontrolėje,
  • eisenos ir raumenų koordinacijos pratimai (galima pritaikant balansinę platformą) atgavus pilnus kelio sąnario judesius, maždaug po 2 savaičių,
  • didesnis fizinis krūvis rekomenduojamas maždaug 4 savaitės po operacijos,
  • Pilnas prieš traumą buvęs fizinio aktyvumo lygis bus leidžiamas tiktai atstačius pilnus kelio sąnario judesius, biologiškai prigijus rekonstruotam raiščiui, atstačius funkcinius-biomechaninius parametrus, ir esant leistinam kelio sąnario paslankumui, maždaug 4-6 savaitės po operacijos laikotarpiu, tačiau kiekvienam labai skirtingai, priklausomai nuo menisko pažeidimo tipo, dydžio ir skaičiaus bei laiko.
Kaip atliekama menisko artroskopinė operacija

Kaip elgtis po menisko susiuvimo operacijos

Ambulatorinė reabilitacija po artroskopinės menisko operacijos

Ambulatorinė reabilitacija po artroskopinės menisko operacijos pradedama tarp 2-4 savaitės po operacijos, detaliau paaiškėja po konkrečios operacijos ir aptariama su gydančiu gydytoju.

Kaip atliekama menisko artroskopinė operacija

Kas konkrečiai atliekama artroskopinės menisko operacijos metu

Artroskopinės operacijos metu menisko dalis arba pašalinama arba ji susiūnama, tai priklauso nuo menisko audinio pažeidimo.

Daugiau apie tai, kas atliekama artroskopinės menisko operacijos metu galima paskaityti čia

Kiek laiko nesportuoti po artroskopinės menisko operacijos

Kiek laiko nesportuoti po artroskopinės menisko operacijos priklauso nuo to ar meniskas buvo dalinai pašalintas ar susiūtas, kokia dalis pašalinta, koks plyšimas susiūtas, kaip siūta, kokie siuvimo metodai naudoti ir dar daug kitų detalių, kurios detaliai ir aptariamos po kiekvienos operacijos su operavusiu gydytoju.

Jei menisko dalis buvo dalinai pašalinta sportuoti dažniausiai pradedama po 6-8 savaičių, jei susiūtas, tada sportuoti grįžtama vėliau, maždaug po 8-12 savaičių. Į darbą eiti žinoma galima anksčiau, maždaug po 4-6 savaičių, bet viskas aptariama su gydančiu gydytoju ir laikas gali varijuoti.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top