Kada galima pradėti vaikščioti po kryžminių raiščių rekonstrukcijos
Turinys
Į klausimą kada galima pradėti vaikščioti po kryžminių raiščių rekonstrukcijos – atsakymas – vaikščioti operuota koja galima ir būtina jau iš karto atsistačius jutimams po taikytos anestezijos (nuskausminimo būdo), tai yra tą pačią dieną po operacijos. Vaikščioti iš karto, tik pirmas 2 savaites namų sąlygomis, lygiomis grindimis. Ir būtina pilnai remti operuota koja (visu svoriu). Tai daryti būtina ir dėl tromboembolijų rizikos mažinimo, nes remiant pilnu svoriu kojos raumenys susitraukinėja ir neleidžia veniniam kraujui užsistovėti, taip mažinama tromboembolijų („kraujo krešulių“, trombų) susidarymui kojų venose.
Ar reikia nešioti įtvarą po kryžminių raiščių rekonstrukcijos
Tekstilinis riboto kampo kelio sąnario įtvaras pradžioje rekomenduojamas dėl:
- Pacientas jaučiasi saugiau vaikštant, ypač pirmomis savaitėmis po operacijos.
- Apsaugomi rizikingi kelio sąnario judesiai kol pilnai atsistato kojos motorinė funkcija.
Gulint lovoje įtvaro dėvėti nereikia, jis patartinas tiktai vaikštant. Kelio sąnario įtvarai po kryžminių raiščių rekonstrukcijų dažniausiai yra kompensuojami VLK.
Kaip nešioti kelio sąnario įtvarą po kryžminių raiščių rekonstrukcijos
Vaikštant ortopedinį riboto kampo medžiaginį įtvarą nešioti pilnai ištiestu kelio sąnariu apie 7-12 dienų, praėjus 7 -12 dienų po operacijos, galima sulenkti per kelio sąnarį 30 laipsnių kampu, dar po savaitės – 50 l. kampu per kelio sąnarį, dar po savaitės 70l. kampu, vėliau priklausomai nuo kelio sąnario tinimo, skausmo leidžiami pilni arba beveik pilni judesiai per kelio sąnarį, priklausomai ar kartu su kryžminio raiščio rekonstrukcija daryta meniskų, kremzlės rekonstrukcijos ar tik izoliuota kryžminio raiščio rekonstrukcija.
Bendros rekomendacijos po kelio sąnario kryžminio raiščio rekonstrukcinės operacijos
- Reguliariai šaldykite kelio sąnarį, šaltį uždėdami virš girnelės. Šaldymo trukmė – apie 20-30 minučių. Tarp šaldymų turėtų būti 1 valandos pertrauka. Šaldymą pirmą savaitę po operacijos kartoti 5-6 kartus per parą, vėliau 1-3 kartus per parą.
- Vaikščioti galite ir turite visu svoriu statydami abi kojas, detaliau apie tai aptariama po operacijos. Svarbu koją per kelio sąnarį stengtis pilnai ištiesti per pirmas 2 savaites.
- Vartoti vaistus, kuriuos paskirs gydytojas.
- Operacinių pjūvių perrišimas kas tris dienas, naudojant dezinfekuojančius tirpalus (spiritą, „cutasept“, „octanisept“). Operacinių pjūvių perrišimą vykdo jūsų šeimos gydytojo komanda (galima ir pačiam). Tai atliekama kas 3 dienas arba kaip paskiria gydytojas.
- Siūlai šalinami maždaug 7-12 parą po operacijos. Kol nepašalinti siūlai, nešlapinti operacinių pjūvių vietų, o jei prausiatės, jas apsaugokit nuo drėgmės, o jei sušlapo, perriškite ar persiklijuokite steriliai pleistriukus. Po siūlų pašalinimo dar 3 paras tęsti perrišimus.
- Po operacijos, galite stebėti patinimą ne tik kelio bet ir blauzdos srityje – tai normalu. Tinimui mažinti naudokite tepalus, savo sudėtyje turinčius heparino (Lioton -1000, hepagel ir pan.).
- Po operacijos, pirmąją savaitę venkite didelio fizinio aktyvumo, daugiau pagulėkite, tačiau jau pirmą pooperacinę dieną būtinai pradėkite izometrinius pratimus (šlaunies ir blauzdos raumenų įtempimai nejudinant kelio sąnario), čiurnos sąnario judinimą, šlaunies ir blauzdos raumenų tempimo pratimus (strečingą), tai paprastai apmokina kineziterapeutai, kurie aplanko tą pačią arba pirmą parą po operacijų,
- Labai patartina CPM (pasyvių judesių mašina) kelio sąnario pasyvaus lankstymo terapija – t.y., kelio sąnario pasyvus (daro mašina, o ne pacientas) lankstymas su spec., lankstymo mašina gulint. Pradėti galima maždaug 1 savaitės laikotarpiu po operacijos (nurodys operavęs gydytojas),
- Tęsiantis pooperaciniam periodui jums gali pakartotinai prireikti kelio sąnario punkcijos, jeigu jaučiate didelį veržimą, maudimą ar ribojamą kelio sąnario sulenkimą – įspėkite savo šeimos gydytoją, sporto medicinos gydytoją, kineziterapeutą ar reabilitologą. Šie specialistai įvertinę jūsų kelio sąnario būklę, esant reikalui, atliks arba nukreips kelio sąnario punkcijai.
- Dėl vairavimo automobilį pačiam galimybės dažniausiai gydytojas galės pasakyti tiktai po operacijos, nes tik po jų būna aiškus pooperacinis režimas.
- Pirmos dvi savaites kiek buitiškai judate namie – sąnariui tai yra pakankamas krūvis,
- Alkoholio vartoti po operacijos žinoma nerekomenduojama iki pilno operacinių žaizdų sugijimo ir siūlų pašalinimo.
Kada galima pradėti vaikščioti po kryžminių raiščių rekonstrukcijos
Kada galima jau pradėti reabilitaciją po kryžminių raiščių rekonstrukcijos
Jei kelio sąnarys jau nebetinsta, sugijo operaciniai pjūviai ir pašalinti siūlai, pirmas vizitas pas kineziterapeutą arba reabilitologą, kurie pagal gydytojo nurodymus ir epikrizėje esančias rekomendacijas pradės:
- kineziterapiją, akcentuojant kelio sąnario judesių ir elastingumo atgavimą remiantis nustatytais terminais, šlaunies lenkiamųjų raumenų dinamizavimas ir stiprinimas, keturgalvio šlaunies ir šlaunies lenkėjų raumenų grupių subalansavimas, tęsti CPM (pasyvių judesių) kelio sąnario terapiją spec., lankstymo mašinos pagalba,
- gydomosios kineziterapijos procedūros vandenyje atgavus pilnus kelio sąnario judesius, sugijus operacinėms žaizdoms, reabilitologo ar kineziterapeuto kontrolėje,
- eisenos ir raumenų koordinacijos pratimai (galima pritaikant balansinę platformą) atgavus pilnus kelio sąnario judesius, maždaug po 2 savaičių,
- specializuotas reabilitacinis-kineziterapija gydymas rekomenduojamas maždaug 4 savaitės po operacijos, kuris tęsiasi visą gijimo laikotarpį, maždaug 2-3 mėnesius po operacijos. Vėliau sudaroma specializuota kineziterapijos programa-planas, iki pilno prieš traumą buvusio fizinio aktyvumo lygio atgavimo, o jis leidžiamas tiktai atstačius pilnus kelio sąnario judesius, biologiškai prigijus rekonstruotam raiščiui, atstačius funkcinius-biomechaninius parametrus, ir esant leistinam kelio sąnario paslankumui, maždaug 6-12 mėnesių po operacijos laikotarpiu.
- Prieš grįžtant sportuoti ar į buvusius fizinio aktyvumo lygius atliekami specifiniai raiščio subrendimą, raumenų jėgą ir kitus parametrus įvertinantys testai, kurių pagalba ir sprendžiama ar jau galima grįžti saugiai sportuoti.
Kas tai yra CPM?
Nepertraukiamo pasyvaus judesio (CPM) įrenginiai sukurti tam, kad pagerintų tiek histologinius, tiek kiekybinius naujai susiformavusios kremzlės atsistatymo parametrus tiek po traumų, tiek po sąnario kremzlės atstatymo artroskopinių ar atvirų operacijų. Nors ir trūksta klinikinių įrodymų, kad CPM būtų įtraukti į kasdienį rutininį naudojimą po tokių traumų ir procedūrų, jos reikšmė nenuginčijamai akivaizdi.
CPM (pasyvaus judesio kelio sąnario treniruoklis)
Pasyvaus judesio kelio sąnario treniruoklis – terapijos prietaisas, naudojamas kelio sąnario mobilizacijai. Tinkamas naudoti reabilitacijos centruose bei namuose. CPM treniruoklis leidžia išvengti neigiamų imobilizacijos pasekmių, padeda pacientui atgauti beskausmį sąnarių judrumą bei leidžia pasiekti teigiamą funkcinį rezultatą. Jį galima pradėti naudoti iškart po operacijos arba jau pirmąją savaitę po jos.
Pagrindiniai privalumai naudojant pasyvaus judesio kelio sąnario treniruoklį:
Neleidžia atsirasti kelio sąnario sustingimui ir sąaugų atsiradimui.
Skatina sąnario kremzlės, sausgyslių, raiščių ir minkštųjų audinių gijimą.
Pagerina skysčių rezorbciją.
Mažėja skausmas.
Gerinamas sąnarių metabolizmas.
Pagreitina limfos ir kraujo cirkuliacija.
Profilaktinis gydymas prieš trombozės ir embolijos atsiradimą.
Sumažina hospitalizacijos ir gydymo trukmę.