Plyšo peties sausgyslė. Ar pavojinga atidėlioti operaciją?

rotatoriai

Kada nereikia skubėti su peties sąnario operacija dėl rotatorių sausgyslių plyšimo

Dažnai žmonių užduodami klausimai: plyšo peties sausgyslė. Ar pavojinga atidėlioti operaciją? Fiziškai aktyviam žmogui nukritus ant peties ar įvykus peties traumai ir atlikus branduolių magnetinio rezonanso tyrimą, nustačius, kad yra vienos ar net kelių peties sąnario rotatorių sausgyslių šviežias plyšimas, dažniausiai reikia atlikti plyšusių sausgyslių rekonstrukcinę artroskopinę operaciją, tačiau, jei tai įvyko vyresnio amžiaus žmogui, reikia labai gerai išsiaiškinti ar tas plyšimas nėra šviežias, ar peties sąnarį paskaudėdavo ir seniau, jeigu taip, tada reikia neskubėti su operacija ir išsiaiškinti kokia yra peties sąnario rotatorių sausgyslių būklė. Vyresniems žmonėms dažnai tenka nustebti, kad ne visais atvejais reikia atlikti operaciją, net ir branduolių magnetinio rezonanso tyrimo metu nustačius vienokį ar kitokį sausgyslių plyšimą, nes su plyšusiomis sausgyslėmis žmonės gyveno ir seniau ir jos nebūtinai plyšta kažkokios ryškesnės traumos metu. Jei sausgyslės buvo jau plyšę seniau, jos bus su didele retrakcija (susitraukę ir degeneravę) ir riebaline degeneracija, tokiais atvejais artroskopinis rotatorių sausgyslių susiuvimas laukiamo rezultato neduos, nes suriebėję peties sąnario rotatorių sausgyslės po kažkiek laiko vėl nuplyš, o dažnai jų prisiūti jau ir nebepavyksta. Tokiais atvejais tenka atlikti ne peties sausgyslių fiksavimą, o sustiprinti jų funkciją į jų plyšimo vietą perkeliant kitas sausgysles, kurios kompensuotų plyšusių ir degeneruotų bei suriebėjusių sausgyslių funkciją.

Plyšo peties sausgyslė. Ar pavojinga atidėlioti operaciją?

Ar galima susiūti ar rekonstruoti degeneruotas peties sausgysles

Jei degeneruotos sausgyslės plyšo ūmiai ir jos dar paslankios, net ir su nedidelio laipsnio riebaline degeneracija jas reikėtų labai ilgai neatidėliojant susiūti, tai yra prifiksuoti prie žastikaulio didžiojo gumburo, kartu su papildoma rekonstrukcija sustiprinant kitomis sausgyslėmis. Tačiau, jei plyšimas senas, su ryškia sausgyslių degeneracija ir suriebėjimu, tokiais atvejais tenka atlikti ne peties sausgyslių fiksavimą, o sustiprinti jų funkciją į jų plyšimo vietą perkeliant kitas sausgysles, kurios kompensuotų plyšusių ir degeneruotų bei suriebėjusių sausgyslių funkciją, o vyresnio amžiaus žmonėms netgi išvis nedaryti operacijos, kompensuoti peties funkciją sustiprinant aplinkinius peties juostos raumenis ir sausgysles.

Plyšo peties sausgyslė. Ar pavojinga atidėlioti operaciją?

Kaip elgtis jei peties sausgyslės plyšo traumos metu ūmiai ir nėra riebalinės degeneracijos bei didelės retrakcijos

Peties sukamųjų sausgyslių pilni plyšimai turi būti gydomi operaciniu būdu – atliekamos artroskopinės peties sąnario operacijos, kurių metu plyšusios sausgyslės susiuvamos ir refiksuojamos, o jeigu to padaryti jau neįmanoma, endoskopiškai kartu implantuojami įvairūs regeneraciją skatinantys biologiniai implantai. Gydymo metodas parenkamas priklausomai nuo plyšimo dydžio, formos ir plyšusių sausgyslių skaičiaus. Jei plyšimas nedidelis, vidutinis ar didelis, bet be sausgyslių retrakcijos ir riebalinės degeneracijos,  atliekama artroskopinė peties sąnario operacija su sausgyslių susiuvimu, refiksacija ir taip vadinama akromiono plastika. Operacijos metu, sausgyslės refiksuojamos į anatominę žastikaulio vietą ir atliekama subakromialinio tarpo dekompresija. Operacija atliekama artroskopiniu būdu, tai yra neatveriant sąnario.

Plyšo peties sausgyslė. Ar pavojinga atidėlioti operaciją?

Kada geriausia atlikti peties sąnario operaciją plyšus peties sausgyslėms

Skirtingai nuo Achilo sausgyslės plyšimų ir traumų, peties sausgyslių plyšimo atvejais operaciją galima atlikti planiniu būdu Peties rotatorių sausgyslių plyšimas, peties rotatorių rekonstrukcija– nereikia skubaus guldymo į stacionarą, ligoninę ar dienos chirurgijos skyrių – galima planuoti ir priklausomai nuo situacijos atlikti tai planiniu būdu. Kiekviena situacija individuali ir priklauso nuo plyšimo dydžio, plyšusių sausgyslių būklės, retrakcijos, riebalinės degeneracijos laipsnio, gretutinių ligų, paciento amžiaus, peties sąnario funkcijos sutrikimo.

Plyšo peties sausgyslė. Ar pavojinga atidėlioti operaciją?

Ką daryti, jeigu labai skauda ir dieną ir naktį

Stiprus peties sąnario skausmas tiek dieną, tiek naktį būdingas labiau peties sąnario kapsulitui, nei peties sausgyslių plyšimui, nors dažnai kapsulitas gali būti randamas kartu peties sausgyslių plyšimu, tokiu atveju pirma reiktų gydyti kapsulitą (uždegimą) ir tik tada planuotis peties operaciją dėl sausgyslių plyšimo. Vien skausmas nėra absoliuti indikacija operacijai.

Plyšo peties sausgyslė. Ar pavojinga atidėlioti operaciją?

Ar galima judinti peties sąnarį, jei plyšo peties sausgyslės

Taip, peties sąnarį net ir plyšus peties sąnario rotatorių sausgyslėms judinti galima ir reikia tam, kad pilnai nesustingtų peties sąnarys, nes tokiu atveju gydymas labai užtruks. Tokiu atveju geriausia kreiptis į kineziterapeutus ar reabilitologus, kurie žino kaip tai daryti ir išmokina pacientą, o jei reikia skiria ambulatorinę reabilitaciją.

Ar žmogaus amžius turi įtakos peties operacijos atlikimui

Žmogaus amžius įtakos operacijos atlikimui dažniausiai neturi, operacijos atlikimo metodika ir skubumas priklauso nuo peties sąnario sausgyslių plyšimo dydžio, sausgyslių kokybės (ar yra riebalinė degeneracija, jų retrakcija), plyšimo laiko (senai plyšo ar nesenai).

Kas nusprendžia ar reikia peties operacijos ir kaip greitai

Ar reikia peties operacijos ir kaip greitai įvykus peties sausgyslių plyšimui, įvertinęs plyšimo morfologiją, simptomus ir gretutinius susirgimus, nusprendžia gydytojai, dažniausiai ortopedai-traumatologai, sporto medicinos gydytojai, reabilitologai, kineziterapeutai ar šeimos gydytojai.

Artroskopinė peties sąnario sausgyslių susiuvimo ir rekonstrukcjos operacija (R.Gudo operacijos vaizdai). Nuotraukos Eglės Gaulytės

/*54745756836*/

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top