Peties sąnario operacija dažniausiai atliekama dėl peties sąnario sausgyslių (sukamosios manžetės) plyšimų ir ankštumo.
Fiziškai aktyviam žmogui nukritus ant peties ar įvykus kitai peties traumai ir atlikus branduolių magnetinio rezonanso tyrimą, žmogus pasiskaito, kad yra vienos ar net kelių sausgyslių plyšimas, tada kreipiasi konsultacijai ir gydymui pas ortopedą traumatologą ar kitą gydytoją. Dažnai tenka nustebti, kad ne visais atvejais reikia atlikti operaciją, net ir branduolių magnetinio rezonanso tyrimo metu nustačius vienokį ar kitokį sausgyslių plyšimą.
Yra daug peties sausgyslių plyšimo klasifikacijų, kurios aprašo plyšimų dydį, formą ir visą specifinę struktūrą. Tačiau svarbiausia, ką reikia padaryti, tai įvertinti pačio traumuoto peties sąnario būklę, o tą galima padaryti tiktai atlikus labai specifinius peties sąnario sausgyslių pažeidimo simptomus, funkcijos susilpnėjimą, kitus parametrus, pagal kuriuos galima labai tiksliai parinkti patį tinkamiausią gydymo būdą – ir ne visada tas būdas yra operacija.
Keturios pagrindinės peties sukamosios sausgyslės
Peties sąnario sukamuosius judesius pagrinde atlieka keturi gilieji peties raumenys (m.subscapularis, m.supraspinatus, m.infraspinatus ir m.teres minor), kurie sausgyslėmis tvirtinasi prie žastikaulio ir sudaro taip vadinamą peties sąnario sukamąją manžetę. Įvykus kažkurios sausgyslės ar jų kelių kombinacijų pažeidimui, uždegimui ir atsiranda peties sąnario skausmas. Šiam kartui – keletas paveiksliukų, kaip atrodo pažeistos peties sąnario sausgyslės artroskopinių operacijų metu.
Peties sąnario sukamosios manžetės sindromas
Peties sąnario sukamosios manžetės sindromas, kitaip vadinamas peties ankštumas, gali atsirasti dėl šių sausgyslių pažeidimo:
1.Viršdyglinio, po dyglinio ir kitų smulkiųjų sukamųjų peties sąnario raumenų sausgyslių degeneracijos ir uždegimo,
2. Virš dyglinio, po dyglinio ir kitų smulkiųjų sukamųjų peties sąnario raumenų sausgyslių plyšimo (dalinio ar pilno).
Virš dyglinio, po dyglinio ir kitų smulkiųjų sukamųjų peties sąnario raumenų sausgyslių degeneracija ir uždegimas be plyšimo
Virš dyglinio, po dyglinio ir kitų smulkiųjų sukamųjų peties sąnario raumenų sausgyslių degeneracija ir uždegimas atsiranda, kai dėl įvairių priežasčių sustorėja peties sukamosios sausgyslės (dažniausiai – virš dyglinio ir po dyglinio raumenų sausgyslės), o judesių metu jos suspaudžiamos susiaurėjusiame petinės mentės ataugos tarpe (normalus tarpas – 8mm), kas sukelia skausmą ir peties sąnario funkcijos apribojimą. Sindromo metu virš dyglinio, po dyglinio ir kitų smulkiųjų sukamųjų peties sąnario raumenų sausgyslės dėl degeneracinių pakitimų ar nuolatinės perkrovos sustorėja, taip susiaurindamos petinės mentės ataugos arba subkorakoidinį tarpus, kuriame jos turi būti.
Šios būklės dažniau būna tiems žmonėms, kurie dažnai arba nuolatos naudoja rankos judesius virš galvos; keliant ranką į viršų, žastikaulio didysis gumburėlis ir sukamosios sausgyslės yra suspaudžiamos po petine mentės atauga. Šis sindromas dažniau pasitaiko žmonėms, kurie turi II arba III tipo petinę mentės ataugą. Dėl petinės mentės ataugos tarpo ankštumo peties sukamosiose sausgyslėse atsiranda degeneracinio pobūdžio pakitimai, todėl jos susilpnėja ir gali dalinai ar pilnai plyšti nuo menkiausio nepatogaus judesio.
Simptomai ir diagnostika
Pacientai jaučia skausmą priekinėje arba šoninėje peties sąnario dalyse, kuris gali plisti žemyn, ir sustiprėti po sunkesnio fizinio krūvio. Dažnai skausmas pradeda varginti ir naktį. Dėl sustorėjusių sausgyslių sukelto ankštumo ir skausmo sumažėja aktyvūs peties sąnario judesiai, skausmas lokalizuojasi priklausomai nuo to, kuri iš keturių raumenų sausgyslių yra pakitusi. M.supraspinatus sausgyslės pažeidimai (tendinitai, daliniai ar pilni plyšimai) nustatomi specialiais diagnostiniais peties sąnario testais bei sausgyslių judesių pasipriešinimo testais, kuriuos atliekant išryškėja atskirų raumenų sausgyslių silpnumas ar negalėjimas atlikti judesio dėl skausmo ar plyšimo. Įvertinami skaudančios ir sveikos pusių aktyvūs ir pasyvūs judesiai per peties sąnarį, peties ir nugaros raumenų būklė, mentės judėjimo pakitimai.
Vietinių anestetikų injekcija į petinės mentės ataugos tarpą yra svarbi diagnostinė priemonė, kurią atlikus galima tiksliai nustatyti skausmo šaltinį.
Virš dyglinio, po dyglinio ir kitų smulkiųjų sukamųjų peties sąnario raumenų sausgyslių plyšimai (daliniai ar pilni)
Peties sukamųjų sausgyslių plyšimai klasifikuojami pagal pažeidimo gylį, formą ir dydį. Plyšimai, apimantys ne visą sausgyslės storį, vadinami daliniais plyšimais. Atsižvelgiant į plyšimo vietą jie skirstomi į sąnarinio paviršiaus (A) ir podeltinio tepalinio maišelio paviršiaus (B) dalinius plyšimus. Gali būti vienos arba kelių (pomentinio, virš dyglinio, po dyglinio, mažojo apvaliojo raumenų) peties sukamųjų sausgyslių plyšimai.
Peties rotatorių pažeidimo simptomai ir diagnozės nustatymas
Dažniausiai pacientai skundžiasi atsiradusiu peties sąnario skausmu po peties sąnario traumos arba palaipsniui atsiradusiu skausmu peties srityje bei blogėjančia peties sąnario funkcija. Skausmą dažnai sukelia ir fizinis krūvis. Sukamųjų peties sausgyslių pilnam plyšimui būdingas skausmas ramybės metu ir naktį, kuris gali plisti net iki alkūnės sąnario bei peties sąnario jėgos ir funkcijos blogėjimas. Ne visiems žmonėms skausmo stiprumas vienodas, o simptomai ir funkcijos pablogėjimas priklauso nuo plyšusių sausgyslių skaičiaus, dydžio bei sausgyslių riebalinės degeneracijos laipsnio. Būdinga, kad pažeisto peties sąnario aktyvių, o kartais ir pasyvių judesių amplitudė lyginant su priešingos rankos judesiais sumažėja. Atliekami tie patys peties ankštumo testai, kurių metu išprovokuojamas lokalus skausmas peties srityje. Nors ankštumo testai yra jautrūs, tačiau tiksliai nustatyti kuri ir kiek sausgyslių plyšusios tenka įvertinti peties sukamųjų sausgyslių jėgą atliekant sausgyslių pasipriešinimo testus; sporto medicinos gydytojas, kineziterapeutas ar ortopedas-traumatologas įvertina sukamųjų peties raumenų jėgą palygindamas ją su priešingos rankos jėga. Išorinio rankos sukimo jėgos sumažėjimas atspindi podyglinio ir mažojo apvaliojo raumenų, vidinės rankos sukimo – pomentinio raumens, o lenkimo jėga – antdyglinio raumens būklę. Raumenų jėgos sumažėjimas būdingas daugiau sukamųjų peties sausgyslių plyšimui nei uždegimui.
Visada atliekamos peties sąnario rentgenogramos, kartu su ultragarsiniu, BMR ar kontrastiniu KT tyrimais, kurių metu kartu nustatoma ir sukamųjų raumenų riebalinės degeneracijos laipsnis, petinės mentės ataugos tipas, subkorakoidinis ankštumas, kapsulito išplitimas, dvigalvio žasto raumens ilgosios sausgyslės padėtis ir uždegimas, sąnario kremzlės ir sąnarinės lūpos būklė.
Peties sąnario sukamosios manžetės ankštumo gydymas
Degeneracinio pobūdžio peties sąnario sukamųjų sausgyslių uždegimai ir I bei II tipo peties ankštumo sindromas pradedami gydyti taip pat kaip ir daliniai jų plyšimai. III stadijos peties ankštumas su sukamųjų peties sausgyslių plyšimu (pilnu ar daliniu) gydomas labai individualiai, priklausomai nuo simptomų, plyšusių sausgyslių dydžio, vietos, skaičiaus. Jei neoperacinės šio tipo peties ankštumo gydymo priemonės nepadeda, svarstomas operacinio gydymo būtinumas ir dažnai tenka daryti Peties sąnario operacija.
Konservatyvus gydymas ar peties sąnario operacija
Pradžioje visada skiriamas konservatyvus gydymas, kuris gali būti tęsiamas iki 6 mėnesių. Būtina nuskausminti – skiriami priešuždegiminiai vaistai, šaltis lokaliai, pradedama fizioterapija, kineziterapija. Galimos kortizono injekcijos po petine mentės atauga bei pradedama specializuota peties sąnario sukamųjų sausgyslių kineziterapija, specialūs peties sąnario teipavimai. Esant vienos sausgyslės nedideliam plyšimui taikoma kineziterapija, fizioterapija ir kitos reabilitacinės priemonės. Kartu su kineziterapija, pradedamas pečių juostos ir giliųjų sukamųjų raumenų stiprinimas, teipavimas.
Peties sąnario operacija – peties sąnario artroskopija
Peties sąnario operacija. Jei po 6 mėnesių konservatyvaus gydymo efekto nėra, taikomas operacinis peties sąnario sukamosios manžetės sindromo gydymas. Auksinis šių laikų standartas yra artroskopinė peties sąnario operacija, kurios metu susiūnamos pažeistos raumenų sausgyslės, atliekama petinės mentės ataugos dalinė rezekcija (akromioplastika), snapinės mentės ataugos dalinė rezekcija – korakoidoplastika. Artroskopinės operacijos metu taip pat atliekamas podeltinio tepalinio maišelio pašalinimas bei ankštumą sukeliančios petinės mentės kaulinės ataugos dalies pašalinamas, o kartais ir snapinio petinės mentės ataugos raiščio atlaisvinimas. Taip padidinamas petinės mentės ataugos – sukamųjų peties sausgyslių tarpas bei pašalinami uždegimiškai pakitę audiniai.
Gydymas esant sukamųjų peties sausgyslių pilnam plyšimui – peties sąnario operacija (peties artroskopija)
Peties sąnario operacija. Peties sukamųjų sausgyslių pilnus plyšimai gydomi operaciniu būdu, dažniausiai atliekamos artroskopinės peties sąnario operacijos, kurių metu plyšusios sausgyslės susiuvamos ir refiksuojamos, o jeigu to padaryti jau neįmanoma, endoskopiškai kartu implantuojami įvairūs regeneraciją skatinantys biologiniai implantai. Gydymo metodas parenkamas priklausomai nuo plyšimo dydžio, formos ir plyšusių sausgyslių skaičiaus. Jei plyšimas nedidelis, vidutinis ar didelis, bet be sausgyslių retrakcijos ir riebalinės degeneracijos, atliekama artroskopinė peties sąnario operacija su sausgyslių susiuvimu, refiksacija ir akromiono plastika. Operacijos metu, sausgyslės refiksuojamos į anatominę žastikaulio vietą ir atliekama subakromialinio tarpo dekompresija (pašalinama surandėjusi bursa, išlyginama priekinė petinės ataugos dalis, pašalinamas priekinis osteofitas, atlaisvinamas korakoakromialinis raištis). Operacija atliekama artroskopiniu būdu.