Izoliuotas kelio sąnario vidinio šoninio raiščio plyšimas – labai reta trauma
Turinys
Nors kelio sąnario vidinio šoninio raiščių plyšimas labai dažna trauma, dažniausiai įvykstanti kartu su priekinio kryžminio raiščio plyšimu arba kartu su kompleksiniais kelio sąnario raiščių plyšimais ar blauzdos kaulų išnirimo metu, tačiau izoliuotas vidinio šoninio raiščio plyšimas yra labai reta būklė.
Kada reikia daryti operaciją
Nepilnas izoliuotas kelio sąnario vidinio šoninio raiščio plyšimas (I ir II laipsnio) ar III laipsnio plyšimai be valgus nestabilumo gali būti gydomi be operacijų pritaikant ankstyvą funkcinę reabilitaciją.
Neatidėliotinai kelio sąnario vidinio šoninio raiščio rekonstrukciją reikia atlikti III laipsnio pilno plyšimo atvejais, kai kartu nustatomas ryškus stress valgus testas su išreikšta valgus kelio deformacija ir nestabilumu, raiščiui nuplyšus nuo blauzdikaulio arba kai jo fragmentai įstringa kelio sąnario vidinėje pusėje su kiauryminiu defektu ir su kauline avulsija nuo šlaunikaulio vidinio gumburo.
Ar tai dažna operacinė procedūra
Kelio sąnario vidinio šoninio raiščio rekonstrukcija reta chirurginė procedūra, nes reabilitacijos pagalba galima sėkmingai sugrąžinti žmones į prieš traumą buvusius fizinio aktyvumo lygius.
Kaip atliekama operacinė procedūra
Nesugijus kelio sąnario vidinio šoninio raiščio plyšimui vargina pastovus vidinis kelio nestabilumas ir priekinio kryžminio raiščio išsitampymas, jo susilpnėjimas ir progresuoja osteoartritas. Vienu atveju reikia atlikti pirminę vidinio šoninio raiščio rekonstrukciją, kurią įmanoma atlikti, jeigu žmogaus raiščio audinio kokybė yra tam tinkama, tokiu atveju tas pats raištis fiksuojamas prie tvirtinimosi vietos.
V formos kelio sąnario vidinio šoninio raiščio rekonstrukcija
Deja, būna situacijų, kai plyšusio raiščio audinio kokybė būna labai pažeista ir jo prifiksuoti stabiliai nebeįmanoma, tokiais atvejais atliekama taip vadinama paviršinio kelio sąnario vidinio šoninio raiščio V formos augmentacija (priauginimas) panaudojant autologinės ar donoro sausgyslės pluoštus.
Jei kelio sąnario vidinis šoninis raištis buvo gydomas neoperaciniu būdu, tačiau nesugijo ir atsirado lėtinis kelio nestabilumas, būtina atlikti jo rekonstrukciją, tačiau tokiais atvejais valgus nestabilumo korekcija atliekama kartu su koreguojančia šlaunikaulio osteotomija.