Sąnarių artrozės gydymas

HTO Flexit NEOSTEO

Sąnarių artrozės gydymas ir 4 stadijos. Sąnarių chondromaliacijos gydymas

Chondromaliacija ir artrozė – tai ne tas pats, tačiau negydoma chondromaliacija gali progresuoti į artrozę!

Po branduolių magnetinio rezonanso (MRT) tyrimo pacientai dažnai gauna panašius atsakymus: “ šlaunikaulinio girnelės sąnario I-II osteoartrozė, girnelės vidurinio 1/3-io kremzlės II-III chondromaliacija. Skystis sąnario ertmėje”. Arba: “ I-II laipsnio vidinės sąnario dallies artrozė, II laipsnio šlaunikaulinės girnelės vagos chondromaliacija. Sinovitas” ir t.t… 

Chondromaliacija yra sąnario kremzlės įvairaus laipsnio suminkštėjimas, kuris labai dažnai supainiojamas su osteoartroze. Taip yra todėl, kad ir chondromaliacija ir osteoartrozė turi keturias stadijas.

Chondromaliacija – klasifikacija:

I stadija:

  • MRT – ribota-lokali padidinto signalo normalaus kontūrų kremzlė
  • Artroskopiškai – kremzlės suminkštėjimas arba paburkimas

II stadija:

  • MRT – paburkusi, sustorėjusi, suskilusi kremzlė, plintanti link paviršiaus
  • Artroskopiškai – kremzlės suskilinėjimai, sutrūkinėjimai.

III stadija:

  • MRT – didelės dalies kremzlės sluoksnio defektai, kremzlės paviršiaus atplaišos
  • Artroskopiškai – didelės dalies gilūs kremzlės sluoksnio defektai, kremzlės paviršiaus atplaišos
Sąnarių artrozės gydymas ir 4 stadijos
Kremzlės chondromaliacija – suminkštėjimas (prof.R.Gudo operacijų vaizdai)

IV stadija:

  • MRT – viso kremzlės sluoksnio pažeidimas, pokremzlinio kaulo pakitimai-edema
  • Artroskopiškai – viso kremzlės sluoksnio pažeidimai, matosi pokremzlinis kaulas.

Osteoartrozės – Kellgren and Lawrence (KL) klasifikacija:

0 stadija: nėra radiologinių artrozės požymių;

I stadija: įtariami nedideli osteofitai, ir įtariami sąnarinio tarpo susiaurėjimas

II stadija: akivaizdūs osteofitai, įtariamas sąnarinio tarpo susiaurėjimas

III stadija: išplitę osteofitai, akivaizdus sąnarinio tarpo susiaurėjimas, pokremzlinio kaulo sklerozė, nedidelė sąnarinių paviršių deformacija

IV stadija: dideli osteofitai, sąnarinio tarpo nebuvimas, ženkli pokremzlinio kaulo sklerozė, didelės sąnarinių paviršių deformacijos.

Sąnarių artrozės gydymas ir 4 stadijos
Sąnarių artrozė

Sąnarių artrozės gydymas ir 4 stadijos

Lyginant abi būkles, akivaizdu, kad chondromaliacija yra lengvesnė už osteoartrozę ir paliečia tiktai sąnarių kremzlės sluoksnį. Chondromaliacija yra labai ankstyva osteoartrozės forma, kuri ne visada progresuoja. Jeigu laiku išsiaiškinamos chondromaliacijos priežastys ir jos pašalinamos, sąnario artrozė gali ir neatsirasti. Jeigu chondromaliacijos ankstyvas stadijas galima gydyti be operacijų, o vėlyvas stadijas – taikant modernius artroskopinius kremzlės atstatymo regeneracinės medicinos metodus.

Sąnarių artrozės gydymas vėlyvose stadijose gydomas tiktai sąnarių pilnu endoprotezavimu. Ankstyvas osteoartrozės stadijas dar galima pristabdyti atliekant įvairias ašies korekcines rekonstrukcijas.

 Jau dabar yra faktais grįstų duomenų, kad kremzlės atstatymas kartu su kojos ašies korekcija labai efektyvios gydant jaunų žmonių osteoartrozę, kai kelio sąnario endoprotezavimas jiems dar per anksti. Minimaliai invazinės koreguojančios osteotomijos, ištaisančios kojos mechaninę ašį, kartu su įvairiais kremzlės persodinimo ir atstatymo būdais, padeda atstatyti kremzlės defektus ir sustabdyti tos sąnario dalies tolesnį sudilimą – artrozę.

Koreguojanti minimaliai invazyvi blauzdikaulio osteotomija – arba kojos mechaninės ašies ištaisymas, kai atraminis kelio sąnario krūvis iš pažeistos vietos perkeliamas į sveikąją kelio sąnario pusę, tuo pačiu implantuojant ir daugiasluoksnę kolageno-hydroksiapatitų membraną, kartu su kaulų čiulpų stimuliacijomis užtikrina kremzlės regeneraciją, todėl nebedyla vidinė sąnario pusė ir žmogaus kelio sąnarys pilnavertiškai gali atitarnauti net iki 20 metų, o dažnai ir išviso nebereikia kelio sąnario endoprotezavimo. Įrodyta, kad po mechaninės kojos ašies korekcijos ir padengimo daugiasluoksne membrana– pažeista vidinės kelio sąnario dalies kremzlė regeneruoja! Tačiau, jei ji atliekama jau esant didelio laipsnio kelio sąnario vidinės dalies kremzlės ir kaulo sudilimo atveju, efektas bus žymiai mažesnis. Taip pat labai svarbi yra pooperacinė reabilitacija – kuo anksčiau ji pradėta, tuo geresnis galutinis rezultatas. Svarbu ir teisinga reabilitacija.

Šios srities technologijos labai stipriai pažengė į priekį, gydant sąnarių artrozę – naujos kartos minimaliai invazinė NEOSTEO  FLEXIT sistema, labai tiksliai ir minimalios invazijos būdu atlieka reikiamas korekcijas. MaioRegen daugiasluoksnė membrana kartu su kaulų čiulpų stimuliacijomis užtikrina kokybišką pažeistos kremzlės regeneraciją.

Jau žinoma, kad kelio sąnario stabilumas priklauso didžiąja dalimi nuo kryžminių kelio sąnario raiščių, o jiems plyšus kelio sąnarys tampa nebestabilus. Yra net keli nestabilumo laipsniai, todėl dažnai manipuliuojama lengvesniu nestabilumo laipsniu ir patariama žmonėms gyventi be kryžminio raiščio. Tiek faktais grįsti medicinos duomenys, tiek mūsų patirtis reikšmingai įrodo sėkmingos kryžminių raiščių rekonstrukcijos ilgalaikę naudą – ne tiktai apsaugomas kelio sąnarys nuo sudilimo, bet žmonės gali sportuoti ir gyventi pilnavertį fiziškai aktyvų gyvenimą.

Kojos ašies korekcija vienu metu su kryžminio raiščio ir kremzlės rekonstrukcija  – išgelbėja nuo osteoartrozės ir atstato kelio sąnario stabilumą – laiku tai padarius galima ne tiktai sustabdyti kelio sąnario sudilimą ir išvengti endoprotezavimo, bet ir atkurti kelio sąnario stabilumą, kremzlę, todėl sportuoti bei gyventi fiziškai aktyvų ir pilnavertį gyvenimą!

Dažna istorija, kai po kažkada buvusios kelio sąnario traumos ir kryžminių raiščių dalinio ar pilno plyšimo atsiranda lėtinis kelio sąnario nestabilumas, o dėl lėtinio kelio sąnario nestabilumo-laisvumo sąnarys palaipsniui sudyla, atsiranda skausmai, sutrinka normalus aktyvus gyvenimas. Dėl vidinės kelio sąnario dalies sudilimo, iškrypsta kojos mechaninė ašis, žmogus nebegali sportuoti – tai jau rimta situacija. Dėl vidinės dalies kelio sąnario sudilimo – osteoartrozės jaunam žmogui atsiranda nuolatiniai kelio sąnario skausmai, sutrinka funkcija, sąnarys pradeda tinti, krypti į šoną, atsiranda neįgalumo ir invalidumo reiškiniai.

Naujausi moksliniai tyrinėjimai ir technologijų progresas išrado ir patvirtino, kad galima išspręsti ir šią labai sudėtingą būklę. Tai vienu metu atliekama koreguojanti blauzdikaulio osteotomija– kojos mechaninės ašies ištaisymas, kartu su kryžminių raiščių ir kremzlės rekonstrukcija – atraminis kelio sąnario krūvis iš sudilusios vietos perkeliamas į neutralią – sveikąją kelio sąnario pusę, todėl nebedyla vidinė sąnario pusė, o tuo pačiu  atlikus kremzlės ir kryžminių raiščių rekonstrukciją atkuriama kelio sąnario kremzlė ir stabilumas – žmogaus kelio sąnarys pilnavertiškai gali atitarnauti net iki 20 ar dar daugiau metų, o dažnai ir išviso nebereikia kelio sąnario endoprotezavimo. Kryžminių raiščių ir kremzlės rekonstrukcija atliekama endoskopiniu-artroskopiniu būdu, tai yra sąnario viduje, be pjūvių, o koreguojanti ašies rekonstrukcija minimalios invazijos būdu.

Jeigu žmogaus mechaninės kojos ašies nuokrypis didesnis, nei 4-6 laipsniai ir kartu jau yra kelio sąnario kaulų čiulpų edema su tos vietos kremzlės defektais, gydant sąnarių artrozę – nebepadeda vien kremzlės atstatymas – vienintelis pasirinkimas, kremzlės atstatymo procedūras atlikti kartu su kojos ašies korekcija!

      Jau dabar yra faktais grįstų duomenų, kad jeigu žmogaus mechaninės kojos ašies nuokrypis didesnis, nei 4-6 laipsniai ir kartu jau yra kelio sąnario kaulų čiulpų edema su tos vietos kremzlės defektais, o žmogui atsiranda nuolatiniai kelio sąnario skausmai, sutrinka jų funkcija, atsiranda neįgalumo ir invalidumo reiškiniai, o jauni žmonės nebegali normaliai gyventi ir sportuoti, nebepadeda jokios reabilitacinės priemonės – nebepadės ir vien kremzlės atstatymas ar bet kokia kita artroskopinė mikroperforacijų ar kamieninių ląstelių stimuliacijos procedūra – vienintelis pasirinkimas tokiais atvejais – kremzlės atstatymo procedūras atlikti kartu su kojos ašies korekcija atliekant taip vadinamas osteotomijas! Ir jos labai efektyvios jauniems žmonėms, kuriems kelio sąnario endoprotezavimas dar per anksti.

Po mechaninės kojos ašies korekcijos, gydant sąnarių artrozę, ypatingai svarbi teisinga reabilitacija – technologijos leidžia anksti pradėti kelio sąnario judesius, pavėlavus gali tekti ilgiau atstatinėti pilnus kelio sąnario judesius, ilgiau vargins kelio traškėjimas, strigimas ir sustingimas.

/*54745756836*/

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top