Dažniausiai iki šiol atliekamų kelio sąnario operacijų atliekama dėl meniskų plyšimų.
Kelio sąnario operacija. Menisko plyšimai – viena iš dažniausių kelio sąnario skausmo priežasčių po sąnario kremzlės sukeliamo skausmo. Meniskai gali plyšti staiga tūpiant ar stojantis, kai kelio sąnarys iš sulenkimo staiga tiesiamas arba stipriai atsispiriama iš pilno pritūpimo arba staigaus kūno pasukimo metu, kai koja ir blauzda fiksuota, o koja pasukama į vidų.
Tačiau taip įvyksta gana retai, dažniausiai meniskai plyšta palaipsniui, dėl viršsvorio ar pastovaus apkrovimo menisko audinys degeneruoja ir tada, kad ir nuo nedidelio kojos pasukimo jis gali plyšti ir net užstrigti kelio sąnaryje sukeldamas taip vadinamą kelio sąnario bloką. Yra ir įgimtų įvairių menisko formų, kurios greičiau degeneruoja ir plyšta – galima įsivaizduoti automobilio amortizatorius, būtent meniskų funkcija žmogaus kelio sąnaryje yra lygiai tokia pati, kaip ir automobilių amortizatorių – sugerti atraminius, sukamuosius ir visokio kitokio pobūdžio krūvius. Kaip ir automobilio šarnyrai neamžini – sudyla ir žmogaus kelio sąnario meniskai, todėl jie degeneruoja ir plyšta.
Jei kelio sąnarys ūmiai užsiblokavo, meniską reikia atstatyti į vietą ir artroskopiniu būdu stabiliai prifiksuoti atgal prie sąnario kapsulės – tai yra jį susiūti. Net ir užstrigusį meniską galima pilnai išsaugoti! Siūnant meniską – svarbu meniską fiksuoti stabiliai, tam prireikia daug meniskų fiksatorių ir siūlų. Vienos artroskopinės operacijos metu vidutiniškai tenka panaudoti nuo 2 iki 10 menisko fiksatorių. Tai daug išlaidų gydymo įstaigai, tačiau tai yra būtina sąlyga meniskų ir sąnarių išsaugojimui.
Sudėtingiau, jei menisko audinys jau degeneruotas ir jo išsaugoti nebepavyksta, tada dažniausiai atliekama dalies audinio pašalinimas, o po šios procedūros didesnis krūvis tenka kelio sąnario kremzlei, todėl, degeneruoto ir pašalinto menisko vietoje yra įsodinami menisko implantai, kurie atstoja amortizacinę menisko funkciją – taip pat, kaip ir automobilyje pakeičiami amortizatoriai tam, kad automobilis toliau saugiai važiuotų.
Degeneraciniai meniskų plyšimai dažniausiai atsiranda palaipsniui, nebūna kelio sąnario traumos – kelio sąnario skausmas atsiranda pamažu. Skaudėti pradeda, jei degeneracinis meniskas toliau plyšta nuo perkrovos, atplyšta didesnis jo fragmentas, kuris pradeda dirginti kelio sąnarį ir po didesnio fizinio krūvio sąnarys gali patinti. Vėliau, plyšimui plintant susidaro taip vadinamos Beikerio arba parameniskinės cistos, kurioms padidėjus skausmas kelio sąnaryje ypatingai suintensyvėja. Patinimui sumažėjus, kelio sąnario skausmas vėl sumažėja ir žmogus gali vėl būti fiziškai aktyvus. Tačiau tinimams kelio sąnaryje kartojantis, būtina kelio sąnario degeneracinį menisko plyšimą gydyti. Dažniausiai plyšusi jo dalis pašalinama endoskopiniu būdu, tuo pačiu pašalinamas sąnarinio skysčio perteklius iš Beikerio arba parameniskinės cistų. Idealu, jei ir degeneracinį menisko plyšimą pavyksta fiksuoti ir išsaugoti. Ypatingai svarbu išsaugoti išorinio menisko plyšimą.
Jei kelio sąnarys neužsiblokavo, meniskas tam tikromis sąlygomis gali sugyti ir pats, tačiau priešingu atveju – tenka jį gydyti artroskopiniu būdu.
Siūnant meniską labai svarbu fiksuoti jį stabiliai prie kelio sąnario kapsulės, o tam reikia panaudoti specialių siūlų ir meniskų artroskopinių fiksatorių kombinacijas. Vieni chirurgai meniskus siūna atviruoju būdu, kiti tik endoskopiniu-artroskopiniu. Kokį būdą bepasirinktų chirurgas, svarbu meniską fiksuoti stabiliai, o tam dažnai prireikia ir daug menisko fiksatorių ir siūlų. Deja, ne visos gydymo įstaigos dar ir šiais laikais turi pačius moderniausius meniskų fiksatorius, nes tik su jų pagalba galima stabiliai ir kokybiškai susiūti meniskus. Vienos operacijos metu vidutiniškai tenka panaudoti nuo 2 iki 10 menisko fiksatorių. Tai daug išlaidų gydymo įstaigai, tačiau tai yra būtina sąlyga meniskų ir sąnarių išsaugojimui.
Visos kelio sąnario operacijos dėl meniskų plyšimų atliekamos artroskopiniu būdu, tai yra per dvi labai nedidelius angeles, pro kurias įvedama artroskopinė optika, vaizdą didinanti 10 kartų, o mikroinstrumentų pagalba atliekamos visos reikiamos procedūros.
Po tokios operacijos pacientai į namus išeina pilnai remdami operuota koja, ją gali iš karto po operacijos pilnai lankstyti, nėra beveik jokių apribojimų. Žinoma, labai didelių fizinių krūvių reikia vengti keletą savaičių arba priklausomai nuo rastų pažeidimų ar atliktų procedūrų. Sportuoti gali dažniausiai po kelių savaičių, o ne fizinę darbinę veiklą pradeda labai greitai.
/*54745756836*/
Laba diena, norejau jūsų paklausti, po menisko operacijos, tvinkcioja kelio sąnaris, ka tai galėtų reiksti
Rasą, greičiausiai sąnaryje yra kažkiek skysčio.