Kelio sąnario artrozė

osteoartroze kelio

Kada prasideda kelio sąnario artrozė

Deformuojanti kelio sąnario artrozė – liga apie kurią dažniausiai išgirstame kai mums sukanka 60 metų, tačiau po patirtų traumų ji gali prasidėti ir paauglystėje.

Kelio sąnario artrozė
kelio sąnario MRT tyrimas – artrozė su dideliais osteofitais

Kaip atsiranda ir progresuoja artrozė

Dėl traumos ar kitų priežasčių (kurios nėra iki galo žinomos) pažeidžiamas kremzlės sluoksnis sąnaryje – žmogaus gyvenimo dažniausiai labai stipriai ši būklė pradžioje neapriboja, tačiau sąnario kremzlė palaipsniui gali taip suplonėti, kad didesnis negu įprastai fizinis krūvis po kremzliniam kaului gali išprovokuoti skausmą ir kelio sąnario funkcijos sutrikimą, nes prasideda pokremzlinio kaulo pakitimai – likęs be apsauginio kremzlės sluoksnio po kremzle esantis sąnario kaulas nebeatlaiko jam tenkančių atraminių krūvių, degeneruoja – sutrinka pusiausvyra tarp degeneracinių ir regeneracinių procesų, kaulas kietėja, dėl to kelio sąnarys praranda amortizacines galimybes sugerti sąnario atraminius krūvius, sąnaryje pradeda kauptis laisvi kremzlės gabaliukai, todėl sąnarys pradeda tinti po didesnio fizinio krūvio, o kremzlės sluoksnis ir toliau plonėja, po kremzle esantis kaulas toliau degeneruoja, pradeda auginti kraštines ataugas (osteofitus), kurie šiek tiek palengvina atraminių krūvių tolygų paskirstymą. Viso to pasekmė – sąnario skausmas, judesių apribojimas ir gyvenimo kokybės suprastėjimas, vėliau darbingumo lygio sumažėjimas ir net invalidumas bei sąnario pakeitimas dirbtiniu sąnariu.

Kelio sąnario artrozė – neoperacinis gydymas

Kai jau atsiranda simptomai, artrozė jau būna pažengusi – sąnarys tinsta, pradeda traškėti, skaudėti, užsikirtinėti, žmogus nebegali sportuoti, sutrinka kasdieninė veikla.

Šiuo metu Pasaulyje žinomi ir plačiai taikomi gydymo metodai:

  1. Nesteroidinių priešuždegiminių vaistų nuolatinis naudojimas, kortikosteroidų suleidimas į sąnarius, tam, kad nuslopinti sąnario uždegimą, nes uždegiminiai fermentai negrįžtamai ardo sąnarį.
  2. Hyalurono rūgšties injekcijos į sąnarius. Hyalurono rūgštis sutepa pažeistas sąnario kremzlės dalis, visą sąnarį, tačiau kremzlės neataugina bei jos defektų neatstato, tačiau metodas šiuo metu yra labai plačiai naudojamas simptomų palengvinimui, dauguma atvejų literatūroje nurodomas simptomų, skausmo, tarškėjimo sumažėjimas bei gyvenimo kokybės laikinas pagerėjimas gydant sąnario kremzlės pažeidimus ir artrozę.
  3. Autologinės kraujo plazmos injekcijos į sąnarius. Šis metodas taip pat labai plačiai naudojamas sąnario kremzlės pažeidimams gydyti, tačiau kol kas neturi JAV Maisto ir vaistų administracijos (FDA) sertifikato, nes trūksta klinikinių duomenų apie metodo efektyvumą ir pranašumą prieš kitus gydymo metodus, nors jį taikant taip pat nurodomas simptomų, skausmo, tarškėjimo sumažėjimas bei gyvenimo kokybės pagerėjimas gydant sąnario kremzlės pažeidimus.
  4. Kartu su visais aukščiau minėtais gydymo būdais taikoma kompleksinė reabilitacija susidedanti iš specializuotų sąnariui kineziterapijos kursų, kurie taikomi kartu su fizioterapiniais metodais.

Visų metodų visuma reikšmingai pagerina artroze sergančio žmogaus gyvenimo kokybę, sumažina skausmą, padidina sąnarių elastiškumą ir gali atitolinti chirurginio gydymo būtinybę.

Kelio sąnario artrozė – operacinis gydymas

Jei nepavyksta gauti laukiamo efekto, gydant kelio sąnario artrozę, neretai tenka atlikti tam tikras chirurgines procedūras:

Artroskopinės nano-stimuliacijos

Pats pigiausias chirurginis gydymo metodas – artroskopinės nano stimuliacijos – dauginiai po kremzlinio kaulo ir kaulų čiulpų mikro pragręžimai su tikslu, kad į pažeistos kremzlės vietą iš kaulų čiulpų patektų kuo daugiau į kremzlinį audinį pavirsti gebančių ląstelių. Deja, šios ląstelės per sąnaryje esančius mikro kapiliarus patenka į bendrą kraujo apytakos ratą – sąnaryje telieka tik apie 1–3 proc. ląstelių. Simptomai pagerėja, tačiau tik 60 proc. atvejų gaunamas simptomų palengvėjimas, o apie 40 proc. pacientų atstato buvusius fizinio aktyvumo lygius, o mažiau nei 40 proc. sugeba juos išlaikyti kelerių metų laikotarpiu. Per tą laiką taikomas ilgas reabilitacinis gydymas, vartojami priešuždegiminiai vaistai, dažnai leidžiamas kortizonas, hyalurono rūgštis, kraujo plazma. Žmogus ilgai išlieka nedarbingas ir šis metodas ne visada duoda laukiamą efektą. Reikia labai tiksliai parinkti kam jis tinkamas, o kam ne.

    Kelio sąnario artrozė
    Kaulų čiulpų artroskopinė nano-stimuliacija

    Korekcinės osteotomijos

    Korekcinės osteotomijos, kartu su aukščiau minėtais kremzlės ir kaulo regeneraciją skatinančiais metodais. Tai yra kojos mechaninės ašies ištaisymas į neutralią tam, kad nediltų kažkuri per daug perkrauta kelio sąnario dalis.

    Kelio sąnario artrozė

    Sąnario endoprotezavimas

    Sąnario endoprotezavimas – galutinės stadijos artrozės gydymui, kai kiti metodai jau nebetinka arba nedavė laukiamo efekto.

    Autologinė chondrocitinių ląstelių implantacija su daugiasluoksne kolageno membrana ir medicininiais fibrino klijais

    Autologinė chondrocitinių ląstelių implantacija su daugiasluoksne kolageno membrana ir medicininiais fibrino klijais (ACI) skirta gydyti dideliems sąnario kremzlės pažeidimams, bet rečiau artroze sergantiems žmonėms, ypač kai yra pažengusi artrozė dažniausiai šis metodas jau nebetaikomas, tačiau ankstyvos artrozės gydymui, ypač su korekcinėmis sąnario ašies osteotominėmis rekonstrukcijomis, gali būti taikomos ir yra gana efektyvios. Metodas yra labai brangus, reikalingos dvi procedūros – vienos metu paimamos ląstelės iš sveikos to paties sąnario kremzlės, jos auginamos specializuotose laboratorijose. Dėl didelės kainos ir sudėtingumo Lietuvoje valstybinėse gydymo įstaigose šis metodas taikomas retai, nes pacientai patys turi pasidengti implantų ir ląstelių išlaidas, todėl pacientai šioms operacijoms vyksta į kitas Europos šalis arba operuojami specializuotose privačiose arba pusiau privačiose Lietuvos gydymo įstaigose. Šis metodas yra pats efektyviausias gydant ankstyvos ir neišplitusios artrozės pažeistus kremzlės defektus.

    Kelio sąnario artrozė
    Autologinė chondrocitinių ląstelių implantacija

    AMIC (autologous matrix induced chondrogenesis)

    Lietuvoje pats optimaliausias šiai dienai regeneracinės medicinos metodas, skirtas gydyti dideliems ir keliose vietose esantiems sąnario kremzlės defektams yra AMIC (autologous matrix induced chondrogenesis), kuomet vienu metu panaudoti du aukščiau minėti metodai vienos operacijos metu – kaulų čiulpų stimuliacija ir daugiasluoksnės kolageno-trikalcio fosfato nano membranos implantacija, ją fiksuojant medicininiais fibrino klijais. Metodas plačiai aprašytas „evidence based“ literatūroje, jo privalumas prieš kitus – viena operacija, kuomet kaulų čiulpų polipotentinės ląstelės patekusios į defekto vietą uždengiamos daugiasluoksne kolageno membrana, fiksuojama fibrino klijais, todėl dauguma regeneruoti gebančių ląstelių pasilieka defekto vietoje, ir nepatenka į bendrą kraujo apytakos ratą, kaip tai įvyksta vien tik nono stimuliacijų metu ir dauginių pragręžimų metodų taikymo metu. Didesnis ląstelių kiekis užtikrina geresnę kremzlės regeneraciją, galima padengti didelius kremzlės defektus. Nors metodas irgi brangus, tačiau šiuo metu apie 12 kartų pigesnis už chondrocitinių ląstelių implantacijos metodą (ACI). Lietuvoje valstybinėse gydymo įstaigose šis metodas jau gana plačiai taikomas, ir iš dalies kompensuojamas, bet operacijas rekomenduojama rinktis atlikti tik labai didelę patirtį turinčiuose centruose su kvalifikuotais šios srities specialistais. Kaip ir chondrocitinių ląstelių metodas, šis metodas taip pat yra pats efektyviausias gydant ankstyvos ir neišplitusios artrozės pažeistus kremzlės defektus.

    Kelio sąnario artrozė
    AMIC – kelio sąnario daugiasluoksnės membranos implantacija

    Sąnario ataugų-osteofitų šalinimo artroskopinė procedūra

    Dar vienas artroskopinės chirurgijos metodas, paskutiniu metu vėl pradėtas plačiau taikyti pažengusios kelio sąnario artrozės gydymui – sąnario ataugų-osteofitų šalinimo artroskopinė procedūra. Procedūros metu iš kelio sąnario pašalinamos ataugos (osteofitai), kurios trukdo kelio sąnario judesius ir strigdina kelio sąnarį judesių metu. Atsiranda naujų duomenų, kad po šios procedūros galima atidėti kelio sąnario endoprotezavimo operacijas net keletai metų ir atliekamas dažniausiai tiems žmonėms, kuriems endoprotezavimo operacija yra per daug rizikinga.

    Kelio sąnario artrozė

      Leave a Comment

      Your email address will not be published. Required fields are marked *

      Scroll to Top