Kada galima pradėti remti koją po blauzdikaulio osteotomijos

HTO Flexit NEOSTEO

Kada ir kodėl daroma blauzdikaulio osteotomija (kojos ašies korekcija)

Osteoartrozės gydymas vėlyvose stadijose gydomas tiktai sąnarių pilnu endoprotezavimu, tačiau ankstyvas osteoartrozės stadijas dar galima gydyti ir kitais būdais, padedančiais pristabdyti osteoartrozės progresavimą atliekant įvairias ašies korekcines rekonstrukcijas, taip vadinamas kelio osteotomijas.

Kada galima pradėti remti koją po blauzdikaulio osteotomijos

Ar kelio osteotomija padeda pristabdyti osteotartrozę ir pagerinti gyvenimo kokybę

Pastaraisiais metais daugėja duomenų ir mokslinių įrodymų, kad kremzlės atstatymas kartu su kojos ašies korekcija (kelio osteotomija) yra labai efektyvios gydant jaunų žmonių osteoartrozę, kai kelio sąnario endoprotezavimas jiems dar per anksti. Jos reikšmingai pagerina gyvenimo kokybę ir kiek įmanoma išsaugo nuosavą žmogaus kelio sąnarį. Minimaliai invazinės koreguojančios osteotomijos, ištaisančios kojos mechaninę ašį, kartu su įvairiais kremzlės persodinimo ir atstatymo būdais padeda atstatyti kremzlės defektus ir sustabdyti tos sąnario dalies tolesnį sudilimą – artrozę.

Vidinės dalies artrozė ir koreguojanti blauzdikaulio osteotomija

Kas tai yra kelio osteotomija (iš tikrųjų tai blauzdikaulio osteotomija)

Koreguojanti minimaliai invazyvi blauzdikaulio osteotomija (kelio osteotmija) – arba kojos mechaninės ašies ištaisymas, kai atraminis kelio sąnario krūvis iš pažeistos vietos perkeliamas į sveikąją kelio sąnario pusę, tuo pačiu implantuojant ir daugiasluoksnę kolageno-hydroksiapatitų ir magnio prisotintą membraną, kartu su kaulų čiulpų stimuliacijomis užtikrina kremzlės regeneraciją, todėl nebedyla vidinė sąnario pusė ir žmogaus kelio sąnarys pilnavertiškai gali atitarnauti net iki 20 metų, o dažnai ir išviso nebereikia kelio sąnario endoprotezavimo. Įrodyta, kad po mechaninės kojos ašies korekcijos ir padengimo daugiasluoksne membrana pažeista vidinės kelio sąnario dalies kremzlė regeneruoja! Tačiau, jei ji atliekama jau esant didelio laipsnio kelio sąnario vidinės dalies kremzlės ir kaulo sudilimo atveju, efektas bus žymiai mažesnis. Taip pat labai svarbi yra pooperacinė reabilitacija – kuo anksčiau ji pradėta, tuo geresnis galutinis rezultatas. Svarbu ir teisinga reabilitacija.

Kada galima pradėti remti koją po blauzdikaulio osteotomijos

Technologinis blauzdikaulio osteotomijų šuolis

Šios srities technologijos labai stipriai pažengė į priekį – naujos kartos minimaliai invazinės kjos ašies korekcijos sistemos pagalba galima labai tiksliai ir minimalios invazijos būdu atlikti reikiamas kojos korekcijas.

Kada dažniausiai prireikia blauzdikaulio osteotomijos   

Jeigu žmogaus mechaninės kojos ašies nuokrypis didesnis, nei 4-6 laipsniai ir kartu jau yra kelio sąnario kaulų čiulpų edema su tos vietos kremzlės defektais – nebepadeda vien kremzlės atstatymas – vienintelis pasirinkimas, kremzlės atstatymo procedūras atlikti kartu su kojos ašies korekcija! Jau dabar yra faktais grįstų duomenų, kad jeigu žmogaus mechaninės kojos ašies nuokrypis didesnis, nei 4-6 laipsniai ir kartu jau yra kelio sąnario kaulų čiulpų edema su tos vietos kremzlės defektais, o žmogui atsiranda nuolatiniai kelio sąnario skausmai, sutrinka jų funkcija, atsiranda neįgalumo ir invalidumo reiškiniai, o jauni žmonės nebegali normaliai gyventi ir sportuoti, nebepadeda jokios reabilitacinės priemonės – nebepadės ir vien kremzlės atstatymas ar bet kokia kita artroskopinė mikroperforacijų ar kamieninių ląstelių stimuliacijos procedūra – vienintelis pasirinkimas tokiais atvejais – kremzlės atstatymo procedūras atlikti kartu su kojos ašies korekcija atliekant taip vadinamas osteotomijas! Ir jos labai efektyvios jauniems žmonėms, kuriems kelio sąnario endoprotezavimas dar per anksti.

Dažna istorija, kai po kažkada buvusios kelio sąnario traumos ir kryžminių raiščių dalinio ar pilno plyšimo atsiranda lėtinis kelio sąnario nestabilumas, o dėl lėtinio kelio sąnario nestabilumo-laisvumo sąnarys palaipsniui sudyla, atsiranda skausmai, sutrinka normalus aktyvus gyvenimas. Dėl vidinės kelio sąnario dalies sudilimo, iškrypsta kojos mechaninė ašis, žmogus nebegali sportuoti – tai jau rimta situacija. Dėl vidinės dalies kelio sąnario sudilimo – osteoartrozės jaunam žmogui atsiranda nuolatiniai kelio sąnario skausmai, sutrinka funkcija, sąnarys pradeda tinti, krypti į šoną, atsiranda neįgalumo ir invalidumo reiškiniai. Tokią problemą turintiems žmonėms kojos ašies korekcija vienu metu su kryžminio raiščio ir kremzlės rekonstrukcija  – pristabdo osteoartrozę ir atstato kelio sąnario stabilumą – laiku tai padarius galima ne tiktai sustabdyti kelio sąnario sudilimą ir išvengti endoprotezavimo, bet ir atkurti kelio sąnario stabilumą, kremzlę, todėl sportuoti bei gyventi fiziškai aktyvų ir pilnavertį gyvenimą!

                         Dar blogiau – jei plyšta meniskai, susidėvi kremzlė, atsiranda skausmai, sutrinka normalus aktyvus gyvenimas. Deja, nors ir atliekamos artroskopinės kelio sąnario operacijos dėl atsiradusių menisko ar kremzlės skausmų – jos neefektyvios, jeigu kartu neatliekama kryžminių  raiščių rekonstrukcija.Taip jau nutinka, kad po kelių atliktų kelio sąnario artroskopijų, neatlikus kartu ir kryžminių raiščių rekonstrukcijos, dėl vidinės kelio sąnario dalies sudulimo, iškrypsta kelio sąnario ašis, žmogus visiškai nebegali normaliai vaikščioti ir sportuoti – tai jau rimta situacija. Dėl vidinės dalies kelio sąnario sudilimo – osteoartrozės jaunam žmogui atsiranda nuolatiniai kelio sąnario skausmai, sutrinka funkcija, sąnarys pradeda tinti, krypti į šoną, atsiranda neįgalumo ir invalidumo reiškiniai.

Kada galima pradėti remti koją po kelio osteotomijos

Po mechaninės kojos ašies korekcijos ypatingai svarbi teisinga reabilitacija – technologijos leidžia anksti pradėti kelio sąnario judesius, pavėlavus gali tekti ilgiau atstatinėti pilnus kelio sąnario judesius, ilgiau vargins kelio traškėjimas, strigimas ir sustingimas. Pilnai atsistoti ant abiejų kojų leidžiame jau sekančią parą po operacijos, vaikštant remti operuota koja leidžiame palaipsniui didindami nuo 20-40 kg nuo pirmos paros ir per maždaug 4-6 savaites išmokstama pilnai remti operuota koja. Žinoma kojos rėmimas labai priklauso nuo to ar pavyko stabiliai fiksuoti blauzdikaulį, ar darytos papildomos procedūros (meniskų susiuvimas, kremzlės rekonstrukcija, kryžmini raiščių rekonstrukcija ir panašiai).

Ar iškart po operacijos reikalingi ramentai

Ramentai reikalingi pirmas 3-4 savaites, nors yra būklių kai užtenka su jais vaikščioti tik 1-2 savaites, tačiau tai labai individualu, detaliau paaiškina operavę gydytojai, nes nuo operacinės technikos, naudotos technologijos ir stabilios fiksacijos priklauso ir visas reabilitacijos režimas.

Ar galima lankstyti kelio sąnarį ir kada tai pradėti

Lankstyti kelio sąnarį galima jau pirmą parą po operacijos, žinoma tai daryti reikia tik vertikalioje padėtyje, gulint aktyviai to daryti pradžioje negalima, gulint pirmą pooperacinę parą pradedama lankstyti naudojant pasyvaus lankstymo mašiną, palaipsniui didinant lenkimo kampą iki 120 laipsnių.

Pasyvaus lankstymo mašina

pasyvaus lankstymo mašina

Kada pradėti agresyvesnę reabilitaciją

Agresyvesnė reabilitacija pradedama maždaug po 4 savaičių, kai pilnai sugyja operaciniai pjūviai, sąnarys nebetinsta.

Kada galima pradėti normaliai gyventi po blauzdikaulio osteotomijos

Normaliai gyventi ir sportuoti po blauzdikaulio osteotomijos galima tada, kai pilnai sugyja blauzdos kaulas po atliktos osteotomijos, tai maždaug įvyksta 4-6 mėnesiai po operacijos.

/*54745756836*/

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top