Užpakalinis peties nestabilumas

Uzpakalinis peties nestabilumas R.Gudas

Užpakalinis peties nestabilumas – sudėtingai diagnozuojama ir gydoma peties sąnario būklė

Įvadas

Užpakalinis peties nestabilumas dažniausiai atsiranda dėl įvairių formų peties užpakalinės sąnario lūpos plyšimų – tai yra rimta būklė, sukelianti peties ar jos srities skausmą ir sąnario funkcijos sutrikimą. Gydymas priklauso nuo plyšimo dydžio, anatominių mentės ypatumų ir su tuo susijusių simptomų sunkumo, taip pat žmogaus fizinio aktyvumo lygio. 

Užpakalinis peties nestabilumas
Užpakalinės peties sąnario lūpos plyšimas – užpakalinis peties nestabilumas

Užpakalinis peties nestabilumas dažniausiai atsiranda dėl 2 priežasčių:

  1. Viršutinės-priekinės-užpakalinės lūpos, plintančio žemyn plyšimo (taip vadinamo SLAP-VIII pažeidimo) ir dažniausiai pasitaiko dažnai virš galvos judesius naudojantiems sportininkams (plaukikai, tinklininkai, rankininkai, ieties metikai, štangų kilnotojai, imtynininkai ir kiti),
  2. Užpakalinės–apatinės lūpos, plintančio aukštyn plyšimo, kuris atsiranda dėl pasikartojančių ašinių ir į nugarą nukreiptų gana didelės energijos judesių, kurie ir sukelia mikrotraumas lūpoje, o vėliau atsiranda užpakalinis peties nestabilumas.
peties nestabilumas

Diagnostika

Diagnozė nustatoma įvertinus simptomus, klinikinius testus, radiologinius ir artroskopijos vaizdus:

  1. Simptomai – dažniausiai vargina peties nugarinės dalies skausmas, maudimas ar diskomfortas, kuris paūmėja po didesnio fizinio krūvio, kurio metu apkraunama nugarinė peties sąnario dalis. Taip pat, žmonėms būna sunku arba skausminga daryti atsispaudimus, štangos stūmimus, kilnoti sunkius svorius, atlikti bet kokius veiksmus, apkraunančius nugarinę peties dalį.
  2. Klinikiniai testai – Kim, Jerk ir dinaminiai užpakalinio nestabilumo testai, kuriuos atlieka gydytojas ortopedas traumatologas dirbantis su sporto traumomis.
  3. Radiologiniai tyrimai (ultragarsas, MRT ir KT tyrimai).
  4. Artroskopinis pažeidimo įvertinimas.
peties išnirimas
Užpakalinės peties sąnario lūpos plyšimas

Gydymas

  1. Pradedama nuo reabilitacinio gydymo – kineziterapijos ir reabilitacijos, kurių metu bandoma atstatyti pilnus peties sąnario judesius, mobilumą, neuroraumeninę pusiausvyrą, pečių juostos raumenų jėgą. Jeigu skaumas praeina ir peties funkcija pilnai atsistato daugiau nieko daryti ir nereikia. 

2. Peties artroskopija, kurios metu atliekama užpakalinės peties sąnario lūpos fiksacija prie mentės užpakalinio krašto. Peties artroskopijos metu prie mentės užpakalinio krašto, naudojant specialius inkarinius siūlus, prifiksuojama sąnario lūpa. 

Peties operacija
Užpakalinės peties sąnario lūpos artroskopinė fiksacija

Pasveikimo laikas po operacijos

Pasveikimo laikas po operacijos priklauso nuo plyšimo dydžio, vietos ir operacijos metodikos (kaip stabiliai pavyksta prifiksuoti lūpą prie mentės krašto) ir gali trukti nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top